تخصص/مهارت:

طراح و نقاش

معرفی/ بیوگرافی:

یحیی صنعتی (به انگلیسی: Yahya Sanati ) هنرمند ایرانی، متولد 1341 است.

آقای یحیی صنعتی، از هنرمندان موفق ایران و فارغ التحصیل رشته عمران دانشگاه تهران می‌باشد.

یحیی صنعتی آثار متمایز و منحصر به فرد خود را غالباً با تکنیک رنگ روغن و در سبک «آبستره (انتزاعی)» خلق نموده است که بیشتر درون مایه و موضوعاتی رازآلود دارند، بطوریکه بینندگان آثار ایشان با هر سن و سال و جنسیت و شخصیتی که دارند، می‌توانند نظرات متفاوتی را راجع به آثار ایشان داشته باشند. آثاری خاص که هرکدام مفاهیم پنهانی را در عمق خود دارد و منتقدان می‌توانند ساعت‌ها درباره هرکدام از آثار بحث نمایند.
آثار یحیی صنعتی را می‌توان با آثار هنرمندانی همچون «واسیلی کاندینسکی» و «پیت موندریان» و… مقایسه نمود.

یحیی صنعتی درباره خود گفته است: «از دوران جوانی درکنار کار تخصصی، نقاشی و پژوهش در حوزه علوم انسانی را هم دنبال می‌کردم که در حال حاضر علائق و فعالیت اصلی مرا تشکیل می‌دهند.»

ایشان همچنین در توضیح نمایشگاه آثار خود بیان داشته است:
«برای مجموعه نقاشی‌های ارائه شده در این نمایشگاه، عنوان “تصاویر پنهان” انتخاب شده است، زیرا تقریباً تمامی این آثار در نگاه نخست، معنای روشن و در دسترسی را به نمایش نمی‌گذارند. با تعلیقی از معنا در تصاویر روبرو هستیم و نقاشی‌ها شباهت به معماهایی دارند که نمی‌خواهند با ما به آسانی سخن گویند و معنا و اسرار خویش را آشکار سازند. هر نقاشی از غیاب تصویر و معنایی شکل گرفته است که در ظاهر اثر دیده نمی‌شود و در نگاه ساده و روزمره ما دیده و گشوده نخواهد شد. زبان نقاشی‌ها خاموش بنظر می‌رسد، در آغاز سخنی برای گفتن به نمایش نمی‌گذارند و نیاز است تلاش و کوششی برای ترغیب آنان به سخن گفتن صورت پذیرد، تلاشی برای شکستن تعلیق تصویرها و گشودن روایت‌هایی که در تصاویر دیده شده غایبند و ما را به جستجوی خود فرا می‌خوانند. بدین ترتیب نقاشی‌ها به “تصاویری پنهان” شباهت دارند و این چنین نامگذاری شده‌اند و شاید به این دلیل از ما می‌خواهند که شکیبایی و صبوری پیشه کنیم و معماهای پنهان آنان را برملا سازیم. اما این پرسش به جای خود باقیست که آیا تماشاگران در آزمون خیال خود در گشودن معماهای نقاشی‌ها به پاسخ و روایتی همسان می‌رسند؟ این را نمیدانیم و بنظر رازی است که هیچگاه فاش نخواهد شد و معنایش آن است که این امکان هست که هر تماشاگری از چشم‌انداز خیال خود پاسخی را دریابد و روایتی از آن خود از هر اثر ارائه نماید. بدین ترتیب در نمایشگاه “تصاویر پنهان” ، ناظران و تماشاگران نقشی به اهمیت نقاش و نقاشی‌ها دارند. اما علیرغم این امر مهم و با اهمیت، درکنار هر اثر توصیف نقاش از آن نیز در قالب عباراتی بیان شده‌اند ، که روایت او از معنای اثر است. اما این توصیف چنانکه گفته شد تمامی حقیقت و معنای “تصاویر پنهان” نیست و تا زمانی که تصاویر باقی هستند، راویان و تماشاگران خود درکار خلق روایت‌های تازه خواهند بود.»

“شما را به دیدن نمایشگاه آثار ایشان دعوت می‌نمائیم”

• آدرس:

• تلفن:

• اینستاگرام:

• ایمیل:
yahyasanati@gmail.com

• رویدادهای جاری:

تصاویر پنهان ¦ نمایشگاه آثار یحیی صنعتی

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان کارتونیست هنرمندان صنایع دستی هنرمندان خطاط هنرمندان معمار هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان صداپیشه
بنر هنرمندان نقاش

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم