راهنمای انتخاب و خرید موکت

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

راهنمای انتخاب و خرید موکت
خیلی از مردم، همه یا بخشی از کف خانه‌هایشان را با فرش یا موکت می‌پوشانند اما اغلب، هنگامی که به قصد خرید موکت راهی بازار می‌شوند، نمی‌دانند ویژگیهای موکت خوب و مرغوب چیست و مجبورند پس از کلی سرگردانی و اتلاف وقت، به تبلیغات فروشنده اکتفا کنند! در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

اگر قصد خرید موکت دارید، توجه به نکات پی‌آمده ممکن است مفید باشد:
1- ابتدا مشخص کنید موکت را برای چه جایی می‌خواهید، قرار است چقدر هزینه کنید و برای نظافت آن چقدر حوصله دارید.
2- موکتهای قدیمی معروف به کبریتی، کفپوشی ارزان اما کم‌پشت و حتی زبر با امکان شست وشوی سریع و راحت محسوب می‌شوند.
3- ریخته‌ریزها، بخصوص مو، روی رنگ‌های روشن زودتر و بیشتر به چشم میآید. رنگ‌های تیره هم اثر نشستن غبار خاک را بیشتر نمایان می‌کنند.
4- موکتهای مخمل اگر در جاهای پرتردد نصب شوند، زودتر پاخورده و کوبیده می‌شوند.
5- بافتهای فشرده با پرزهای بلند برای اماکن پرتردد مناسبترند.
6- موکتهای بلندبافت با پرزهای بلند و نرم که انواع ساده و طرح دار دارند، برای نشستن نرمتر، برای قدم برداشتن راحت‌تر و برای جاهای سرد گرمترند و برای کسانی که استعداد یا ابتلا به پادرد دارند، انتخابی خوب به شمار میروند؛ هرچند تمیز نگاه داشتنشان سخت‌تر است.
7- طرحهای برجسته شکیلتر و زیباتر است، اما جاروکشی و تمیز نگه‌داشتنشان برخلاف موکتهای تخت و کم‌پشت سخت‌تر است.
8- قبل از خرید، پشت موکت را نیز از نظر کیفیت مواد یا نوع گره بررسی کنید. هر چه گره‌ها نزدیکتر و تراکم و فشردگی بافت بیشتر باشد، استحکام موکت بیشتر است.
9- رنگ‌های شاد برای اتاق کودک بهتراست، اما آن‌ها بنا به سنشان ریخت‌وپاش بیشتری دارند و به همین دلیل لکه‌ها روی موکت زودتر نمایان می‌شود (اگر جزو والدین کم‌تحمل و تنبل نباشید، همین کثیفی باعث شست‌وشوی زودتر موکت و افزایش سلامت کودک می‌شود).
10- تقلب در برندهای مشهور بیشتر است. این اجناس را از نمایندگی بخرید تا جای کالای اصلی، جنس تقلبی با مواد نامرغوب نخریده باشید. حواستان باشد حتما مدت و معیار گارانتی و خدمات حین ضمانت را نیز بپرسید و در نظر بگیرید.
11- هنگام نصب دقت کنید که جهت خواب همه قطعات به یک طرف باشد.
12- در طبقات بالای آپارتمانها، موکت پرز بلند بخرید تا صدای جست‌وخیز کودکان و افتادن اشیا باعث شکایت مداوم همسایگان طبقه زیرین نشود. این صداها در طبقات زیر بلندتر و آزاردهنده‌تر به نظر می‌رسد.
13- اگر فرزندانی در سنین کودکی دارید، موکتی بخرید که علاوه بر نرمی (برای افزایش ایمنی کودک در زمین خوردن)، غبار و پرزی کمتر داشته باشد و براحتی شسته شود (رشد و تولیدمثل ریزموجودات و حشرات ذره‌بینی، مثل مایت و حیره، میان پرزها باعث بروز آسم می‌شود).
14- اتاق‌های کوچک را با موکتهای تکرنگ بپوشانید تا بزرگتر جلوه کند، اما جلوه زیبایی برای اتاق‌های بزرگ با موکتهای طرحداری بیشتر است که نقوش چند رنگ و متنوع دارند.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت