آموزش عکاسی از کنسرت موسیقی


عکاسی در کنسرت یکی از دشوارترین نوع عکاسی ها است! آن هم به دو دلیل اصلی : اول اینکه همه چیز به سرعت اتفاق می‌افتد و تحرک بسیار بالاست و دوم اینکه نور اصلی کم و در عین حال نورهای موجود متحرک است.
به همین دلیل عواملی چون محیط کم نور به همراه نورپردازی های مصنوعی غیر قابل پیش بینی کنسرت و جمعیت حاضر عکاسی از کنسرت را چالش برانگیز می کنند. بارها پیش آمده که مردم به کنسرت ها رفته و از موسیقی و فضا لذت برده اند ولی موفق نشدند عکس های خوبی بگیرند. در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم که عکاسی شما در کنسرت را ارتقا خواهند داد.

۱- نوردهی مناسب
عکس گرفتن در نور کم مشکل است. استفاده از فلاش می تواند افکت مورد نظر را خراب کرده و استفاده کردن از سه پایه عملا ممکن نیست، پس باید به دنبال گزینه های دیگری باشید. اول از همه، عریض ترین دریچه دیافراگم ممکن را انتخاب کنید (f/2.8 تا f/4) تا نور کافی وارد شود. اگر دوربینتان قابلیت نورسنجی نقطه ای را داراست از آن استفاده کنید. نورسنجی نقطه ای محاسبه نور دقیقی را به دست می دهد – سعی کنید آن را روی صورت خواننده تنظیم نمایید.

آموزش نورسنجی و حالات نورسنجی:

۲- اجتناب از تار شدن
در محیط های کم نور، به دلیل سرعت های طولانی تر شاتر، احتمال تار یا مات شدن عکس وجود دارد. علاوه بر این حرکات موجود در صحنه خود عامل تار شدن هستند. همراه اینکه خودتان را کاملا ثابت می کنید (اگر لازم است از جمعیت جدا شوید)، اول یک عکس در حالت اتوماتیک گرفته و ببینید که دوربین چه تنظیماتی را اعمال می کند. ایزو را تا ۸۰۰ افزایش داده یا دریچه دیافراگم را بازتر کنید تا ببینید آیا به شما سرعت شاتر مناسبی خواهد داد.

۳- حرکت
اگر در کنسرت عکس می گیرید یکی از راه های ثبت حرکت استفاده از سرعت شاتر آهسته (۱/۳۰ تا ۱/۶۰ ثانیه باید مناسب باشد، اما امتحان کنید) است. اگر حرکت نور در صحنه را به تصویر بکشید، عکس های زیبایی خواهید گرفت. گروه های موسیقی از نورپردازی های خاصی به همراه آهنگشان استفاده می کنند، پس تا می توانید دوربین را ثابت نگه داشته و عکس بگیرید.

۴- نیم رخ های سیاه
اگر در محل خیلی تاریکی هستید، به تصویر کشیدن جمعیت به صورت نیم رخ سیاه رنگ حالتی دراماتیک به عکس شما می دهد. تا وقتی که صحنه روشن و محل جمعیت تاریک است، از یک لنز زاویه عریض استفاده کنید، دریچه دیافراگم را باز (f/2.8 تا f/4) انتخاب کرده و مطمئن شوید که فلاش خاموش است. از نورسنجی نقطه ای استفاده کنید، ابتدا نقطه فوکوس را سمت نقطه ای روشن گرفته و نورسنجی کنید، سپس دوربین را سمت سوژه گرفته و عکس بگیرید.

۵- نورپردازی لیزری
فلاش زدن ممکن است افکت رنگ های زیبای لیزر را خراب کند، پس ایزو را بین ۸۰۰ تا ۳۲۰۰ انتخاب کرده و دریچه دیافراگم را بین f/4 تا f/8 انتخاب نمایید. ممکن است به دلیل حرکت سریع نور رد پایی از این جا به جایی در عکس ثبت شود. این حالت ممکن است به عکس شما زیبایی ببخشد اما به شرط این که دوربین به قدر کافی ثابت بوده و نلرزد.

تنظیمات پیشنهادی
تجربه کلید عکاسی موفق در کنسرت است. کلید یک عکس خوب این است که حداقل یک ناحیه عکس شارپ باشد تا اینکه یک سری رنگ در هم. با ایزو ۸۰۰ شروع کنید و دریچه دیافراگم f/2.8 ایده آل است. استفاده کردن از لنزی با زاویه عریض و سرعت شاتر ۱/۱۶۰ ثانیه نیز توصیه می گردد. اگر شارپ انداختن عکس دشوار بود، حالت همزمانی آهسته فلاش (slow sync flash) را امتحان کنید.

ابزار پیشنهادی
برای شروع یک لنز با کیفیت ۵۰ میلیمتری با توانایی باز کردن دریچه دیافراگم بین f/1.4 تا f/1.8 مناسب خواهد بود. یا یک لنز عریض ۱۷ تا ۲۸ میلیمتری. مشکل لنز های تله فوتو این بوده که نسبت به لنز های استاندارد و لنز های عریض به نور بیشتری نیاز دارند. در شرایط کم نور کنسرت عکس تار ثبت خواهد شد مگر اینکه از یک لنز خیلی خوب استفاده شود. به ویژه لنز های IS (دارای لرزشگیر) توصیه می شوند.

جمع بندی
عکاسی در کنسرت اگر چه آسان نبوده اما بسیار جالب و مفرح است. کلید موفقیت در آن تمرین کردن و کسب آمادگی از قبل است. شب هنگام بیرون رفته و سعی کنید چند عکس در شرایط تاریک بگیرید. اگر اول موفق نشدید عکس شارپی بگیرید، حقه هایی را که آموختید به کار گیرید: دریچه دیافراگم را باز تر کنید، از ایزو بالاتر استفاده کنید، و با لنز عریض یا استاندارد ۵۰ میلیمتری عکس بگیرید. از لحظاتتان در کنسرت لذت ببرید و برای ثبت فرصت های مختلف چشم ها و دوربینتان را آماده نگه دارید.

همه چیز درباره هنر دانستنی های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

دکمه بازگشت به بالا