جلوگیری از لرزش دوربین


اگر بخواهید عکسی بگیرید که بر اثر لرزش محو نباشد (ایرادی که در اثر لرزش یا تکان خوردن دوربین پیش می‌آید) ضروری است که دوربین خود را ثابت نگه دارید. با بالا بردن سرعت شاتر می‌توانید احتمال لرزش دوربین را کاهش دهید. به این معنی که وقتی سرعت شاتر 1:125 ثانیه باشد، عکس نسبتأ واضح خواهد شد.

اما اگر در همین شرایط با سرعت مثلا 1:60 یا 1:30 ثانیه عکس بگیرید، لرزش احتمالی دست، تأثیر خود را در عکس نمایان خواهد ساخت.البته به خاطر داشته باشید درست مثل زمان تیراندازی، گاهی اوقات که انسان کاملا آرامش دارد، دست نمی لرزد و وشاید با سرعت 1:15 ثانیه هم بتوان عکس واضح گرفت و گاهی اوقات که انسان کمی عصبی یا نگران است و دستش می‌لرزد، شاید با سرعت 1:250 ثانیه هم عکس محو از کار درآید. اما تلاش کنید سرعت شاتر را از 1:60 ثانیه پایین‌تر نیاورید. هرچقدر فاصله کانونی عدسی را افزایش یابد، یا به بیان ساده تر، هر چقدر عدسی دوربین بزرگ‌تر و سنگین‌تر باشد، سرعت شاتر نیز باید افزایش یابد. به عنوان مثال هنگام استفاده از عدسی 120 میلی متری، سرعت شاتر بهتر است از 1:125 ثانیه کمتر نباشد یا هنگام عکاسی با عدسی 500 میلی متری، سرعت شاتر از 1:500 ثانیه کمتر نباشد.دقت کنید این سفارش برای هنگامی است که با دوربین بدون سه پایه و روی دست عکاسی می‌کنید. ضمنأ این قاعده تجربی است نه علمی.

همه چیز درباره هنر دانستنی‌های ویکی پدیا هنری ارزشمند روش چگونه تهیه راه انجام تمام مطالب جزوه مقاله نوشته مطلب دانشنامه ویکیپدیا هر آنچه تاثیر خواندنی گنجینه راهنما آموزش آشنایی با دانش راهنمایی چگونگی جمع آوری تحقیق دانشجویی هنرگردی آنلاین هزارویک

مرتبط:

دکمه بازگشت به بالا
fa Lang