باورهای رایج اما اشتباه درمورد جای تختخواب در اتاق‌خواب


محل مناسب تخت خواب : معماران، طراحان، روانشناسان و کارشناسان فنگ شویی می‌دانند که کدام دیوار، منظره و جهت برای قرار دادن تخت بهترین انتخاب است. ساده‌ترین سوال‌ها گاهی سخت‌ترین جواب‌ها را ارند. تخت خوابم را کجای اتاق قرار دهم؟ این سوال نیز یکی از آن هاست. جواب آن ممکن است بسیار متناقض باشد و هرچه که بیشتر کاوش کنید جواب‌های بیشتری کشف می‌کنید. بایید راه حل‌های رایج را کشف کنیم و تفکر پشت آن‌ها را بفهمیم.

1-باور رایج محل مناسب تخت خواب : شما باید سر تخت را در برابر دیوار اصلی قرار دهید.
واقعیت: این همیشه بهترین راه حل نیست و بستگی به طرح اتاق خواب شما و اتاق‌های مجاور آن دارد.
فنگ شویی که به عنوان روابط فضایی مربوط به جریان انرژی زندگی یا چی در نظر گرفته می‌شود به شدت به هل دادن تخت در برابر دیوار اصلی اتاق خواب تاکید می‌کند. اما زمانی که لوله‌های آب یا گاز در حال کار بر روی دیوار نصب باشند در برابر انجام این کار تذکر می‌دهد.
حتی کسانی که به چی اعتقادی ندارند ممکن است اتفاق نظر داشته باشند که قرار دادن تخت کنار لوله کشی‌ها ممکن است خواب خوب آن‌ها را مختل کند چرا که هیچ کس نمی‌خواهد صدای شر و شر آب درون لوله‌ها برای خواب او مزاحمت ایجاد کند.
طراحان داخلی می‌گویند که موقعیت قرار گرفتن تخت به اندازه و نسبت اتاق خواب شما بستگی دارد. توصیه طراحان این است که اگر اتاق خواب تان مربعی است تخت را روی محو مرکزی قرار دهید اما اگر مستطیلی شکل است بهتر است فضای اتاق را به دو زون تقسیم کنید که در یکی از آن‌ها تخت قرار بگیرد و در دیگری فرضا میز و صندلی.
اگر خوش شانس هستید و اتاق خوابی بزرگ و هماهنگ دارید طراحان توصیه می‌کنند تخت را به صورت آزاد و مستقل از بقیه چیزها قرار دهید. این طرح که حالت جزیره‌ای دارد در مقابله با حس خالی بودن و کمبود مبلمان در فضاهای بزرگ کمک می‌کند. اما این طرح همیشه بهترین نیست، برای مثال زمانی که یک تخت از پنجره در اتاقی بزرگ 7 متر فاصله داشته باشد چندان ظاهر جالبی ندارد.
در یکی از سایت‌های دکوراسیون معروف یک نظر سنجی غیر رسمی مربوط به موقعیت قرار گیری تخت از کاربران کشورهای مختلف به عمل آمد که معلوم شد تکیه دادن تاج تخت به دیوار اصلی پرطرفدارترین انتخاب است.

2-باور رایج محل مناسب تخت خواب : شما باید ویوی خوبی از درب اتاق خواب خود از تخت خواب خود داشته باشید.
واقعیت: غیر از گزینه بالا این نیز خوب است که کل تخت از بیرون درب باز قابل مشاهده نباشد.
انسان‌ها نیازهای اولیه مشابهی به عنوان پستانداران برای خوابیدن در مکانی امن دارند. این ناخودآگاه ما را به سمت انتخاب‌های عملی نظیر خواستار فاصله ایمن از اشیاء «نا امن» مانند درب‌ها و پنجره‌ها و داشتن میدان دید خوب از هر مزاحم بدون اجازه دادن به این که فرد مزاحم اول شما را مشاهده کند سوق می‌دهد. این بر اساس نتایج یک مطالعه انجام شده توسط دانشمدان دانشگاه مونیخ آلمان به دست آمده است.
از دیدگاه روانشناختی، مهم است که تخت خواب تان را تا جای ممکن از درب اتاق دور قرار دهید و در عین حال اطمینان یابید که درب از موقعیت خواب قابل مشاهده باشد. با این حال اگر پنجره‌ای در اتاق وجود داشته باشد آن گاه باید قادر باشید تا هم درب و هم پنجره را هم زمان از روی تخت ببینید.
جالب توجه است که اکثر پاسخ دهندگان در این مطالعه ترجیح می‌دادند تخت را به همان دیواری تکیه دهند که درب در آن نصب شده و این باعث می‌شد که کمتر از نظر دیگر افراد قابل مشاهده باشند. مزیت دیگر این طرح این است که درخشش روشنایی از درب اتاق فرد خوابیده روی تخت را بیدار نمی‌کند.
جالب توجه است که در میان کاربران قرار دادن تخت به دیواری که درب روی آن بود دومین انتخاب محبوب بود.

3-باور رایج محل مناسب تخت خواب : شما نباید طوری بخوابید که پاهای تان به سمت در دراز باشد
واقعیت: این برای همه درب‌ها نظیر دربی که به روی اتاق رختکن باز می‌شود صدق نمی‌کند. دلایل فرهنگی بسیاری وجود دارد که چرا در بعضی مناطق دراز کردن پا به سمت درب را بد می‌دانند، یک مثال آن در سنت اسلامی است و این به خاطر این است که دراز کردن پا به سمت فردی مخصوصا بزرگترها نوعی بی‌ادبی است.
در روسیه، کشوری با تعصبات داخلی شدید، هیچ شخصی طوری نمی‌خوابد که پاهایش به سمت در دراز شود حتی اگر آن تنها موقعیت منطقی برای تخت خوابش باشد. برای مثال اگر اتاق خواب باریکی وجود داشته باشد که در آن پنجره روبروی درب باشد یک فرد روسی تمایل دارد تخت خوابش را در عرض اتاق قرار دهد. آن‌ها این کار را به این دلیل انجام می‌دهند چون رسم دارند هنگام حمل کردن تابوت از خانه به بیرون آن را از سمت پای تابوت از درب خارج کند برای همین هیچ فردی نمی‌خواهد چنین تداعی معنایی در اتاق خواب خود داشته باشد.
نه خوابیدن با پاهای دراز به سمت درب در فنگ شویی یک اصل است و نه چیزهایی مانند قرار دادن آینه مقابل تخت یا خوابیدن زیر لوستر یا تیرک‌های سقف یا خوابیدن بین دو درب.
اما همه افراد در مورد خوابیدن با پاهای دراز به سمت در نگرانی ندارند. برخی افراد می‌گویند دوست دارند وقتی که وارد اتاق خواب می‌شوند ابتدا پایین تخت را ببینند.
گاهی اوقات تعیین مکان برای تخت به نوعی جنبه عملی دارد. برای مثال در این آپارتمان، اتاق خواب به سمت فضای پذیرایی اصلی باز می‌شود و تنها جایی که تخت را می‌توان در آن قرار داد تکیه دادن آن به پنجره است طوری که پای تخت به سمت درب قرار می‌گیرد. طراح این خانه می‌گوید:«این آپارتمان دو اتاق دارد و صاحبخانه از ما درخواست کرده بود که طراحی آن همچون سوئیت‌های دلباز و شیک هتل باشد. این دلیل اصلی این نوع طرح چیدمان بود. در واقع ما طرح‌های مختلفی را برای تخت خواب و کمد اجرا کردیم که هیچ کدام از آن‌ها به اندازه طرح کنونی حداکثر فضا را فراهم نمی‌کردند».

4-باور رایج محل مناسب تخت خواب : مردم باید تخت را در جهت خاصی از قطب نما قرار دهند.
واقعیت: هیچ جهت قطب نمایی وجود ندارد که افراد یعنی کارشناسان فنگ شویی یا مشاوران زمین شناسی روی آن اتفاق نظر داشته باشند.
سنت ژاپنی می‌گوید شما می‌توانید به هر جهتی که می‌خواهید بخوابید مگر جهتی که سر شما رو به شمال قرار می‌گیرد. در ژاپن، خوابیدن به سمت شمال یک عادت بد محسوب می‌شود. به طور سنتی، رو به شمال خوابیدن، ژاپنی‌ها را به یاد مرگ می‌اندازد. آن‌ها این تفکر را از زمان بودا که 2500 سال پیش فوت کرده دارند. با این حال در هند که مبدا دین بوداست چنین توصیه‌ای وجود ندارد. علاوه بر این، اخیرا گفته شده که این کار به خاطر تاثیرات سلامتی از لحاظ علمی بسیار خوب است.
با این حال، فنگ شویی در مورد جهت درست تخت خواب یک چیز عمومی و کلی تعریف نمی‌کند چرا که به اعتقاد آن‌ها هر فردی دارای عدد خاصی به نام گوا(Gua) است که از سال تولد او محاسبه شده است. با توجه به عدد گوا متعلق به هر فرد می‌توان فهمید که در کدام جهت قطب نما بخوابد بهترین حالت است و از خوابیدن در کدام جهت‌ها باید خودداری کند. آن‌ها این عقیده را دارند که دانستن عدد گوا مردم را قادر می‌سازد تا از قدرت مغناطیسی زمین برای دست یابی به اهداف خود از جمله موفقیت مالی استفاده کنند.
با این حال جالب است که در نظرسنجی به عمل آمده نزدیک به نیمی از کاربران روسی تمایل داشتند تخت شان را به سمتی قرار دهند که سرشان رو به شمال باشد. دومین انتخاب محبوب روسیه‌ای‌ها قرار گرفتن تخت در امتداد خطوط مغناطیسی زمین بود. گفته می‌شود که این تمایل به خاطر نتایج یک مطالعه پزشکان روسی ایجاد شده است. این پزشکان روی جهت‌هایی که مردم هنگام خوابیدن به سمت آن بیشترین آرامش را داشتند مطالعه می‌کردند. آن‌ها در آزمایش خود با افراد مختلف دریافتند که افرادی که به شدت خسته هستند روی تخت خواب به سمت شرق خوابشان می‌برد. اما کسانی با حس و حال خوب خواب می‌روند سرشان رو به شمال قرار می‌گیرد.

5-باور رایج محل مناسب تخت خواب : اگر منظره پانورامای زیبایی در بیرون پنجره اتاق خود دارید لازم است تا از آن استفاده کنید و تخت تان را طوری قرار دهید که به سمت پنجره باشد.
واقعیت: این عالی است اگر پنجره شما رو به باغ و سبزه باشد نه نور مستقیم خورشید. اگر پنجره اتاق خواب رو به آفتاب صبحگاهی باشد قرار دادن تخت نزدیک آن ممکن است باعث ناراحتی شود که این در این صورت باید پنجره‌ها با پرده‌ها پوشیده باشند و ایده نگاه کردن به آفتاب زیبا از دست می‌رود.
در این جا منطقه زندگی شما عامل تعیین کننده است. اگر در جایی نزدیک به خط استوا زندگی می‌کنید زاویه موقعیت خورشید حدود 90 درجه است و تاج تخت شما مخصوصا اگر کوتاه باشد از نور خورشید محافظت نمی‌کند و سر و بدن شما داغ می‌شود.
آیا از بیخوابی رنج می‌برید؟. پس باید حواس تان باشد که قرار دادن تخت روبروی پنجره یا تلویزیون ممنوع است. اتاق خواب ما باید پناهگاهی برای خوابیدن باشد بنابراین فقط چیزهایی که مربوط به خواب هستند باید در آن باشد. این یعنی کامپیوترها، تلویزیون‌ها و ابزارهای دیگر در آن قرار نگرفته باشند. اتاق خواب شما اتاقی برای خوابیدن شماست نه سینما.
دانشمندان می‌گویند زمانی که به سمت تخت برای خوابیدن می‌روید هیچ دغدغه ذهنی یا چالش فکری نباید داشته باشید. ما مطالعه یا تماشای تلویزیون روی تخت را توصیه نمی کنیم. این بدان معناست که اگر اتاق خواب کوچکی دارید که یک پنجره روی یکی از دیوارهای خود و دربی روی دیوار دیگر دارد و تنها یک دیوار وجود دارد که خالی است و روی آن گنجه و کمد نیست و فکر می‌کنید که جای مناسبی برای نصب تلویزیون است ما توصیه می‌کنیم بیشتر فکر کنید.

6-باور رایج محل مناسب تخت خواب : موقعیت مناسب برای تخت شما جایی است که شما راحت هستید
واقعیت: این یکی جواب درستی است. بصیرت و درک یک طراح ممکن است بر تئوری فنگ شویی یا دیگر اصول معماری پیروز شود.


دیدن منابع مطالب

مجله هنر مطالب آموزشی راهنمای نتخاب لوازم هنر هنر خطاطی هنر دکوراسیون هنر صنایع دستی هنر نقاشی هنر عکاسی
💎 Ads 2

💎 Ads 2

اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی

💎 بنر کتابهای صوتی

💎 بنر مجله هنر

💎 بنر مجله هنر

💎 بنر نمایشگاه

💎 بنر نمایشگاه

💎 بنر موزیکهای بیکلام

💎 بنر موزیکهای بیکلام

💎 بنر تماشاخانه

💎 بنر تماشاخانه

💎 بنر روزنامه هنر

💎 بنر روزنامه هنر

💎 بنر هنرآموز

💎 بنر هنرآموز

تلگرام
برگی نو (طبیعت نیشابور) ¦ نمایشگاه آثار عبدالله محمودی

برگی نو (طبیعت نیشابور) ¦ نمایشگاه آثار عبدالله محمودی

ما هیچ ما نگاه ¦ نمایشگاه آثار نرگس زارعی

ما هیچ ما نگاه ¦ نمایشگاه آثار نرگس زارعی

خواب رنگ‌ها ¦ نمایشگاه آثار الناز عبدالهی نژاد

خواب رنگ‌ها ¦ نمایشگاه آثار الناز عبدالهی نژاد

گنجه ی‌ هنر ¦ نمایشگاه آثار بنفشه اسداله زاده

گنجه ی‌ هنر ¦ نمایشگاه آثار بنفشه اسداله زاده

رقص سماع ¦ نمایشگاه آثار مهناز جعفری

رقص سماع ¦ نمایشگاه آثار مهناز جعفری

دفتری دیگر از ستاوند ¦ نمایشگاه گروهی

دفتری دیگر از ستاوند ¦ نمایشگاه گروهی

دریا و زندگی ¦ نمایشگاه آثار کتایون فرجی

دریا و زندگی ¦ نمایشگاه آثار کتایون فرجی

تصاویر پنهان ¦ نمایشگاه آثار یحیی صنعتی

تصاویر پنهان ¦ نمایشگاه آثار یحیی صنعتی

خاکم ایران ¦ نمایشگاه آثار احمدرضا زنگنه

خاکم ایران ¦ نمایشگاه آثار احمدرضا زنگنه

گیلان را باید زیست ¦ نمایشگاه آثار هاجر اسماعیل زاده پیربازاری

گیلان را باید زیست ¦ نمایشگاه آثار هاجر اسماعیل زاده پیربازاری

ترنم ¦ نمایشگاه آثار معصومه استادی

ترنم ¦ نمایشگاه آثار معصومه استادی

بیکران ¦ نمایشگاه آثار مریم منصوری

بیکران ¦ نمایشگاه آثار مریم منصوری

اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم