کیکاووس یاکیده
کیکاووس یاکیده

کیکاووس یاکیده

Keikavoos Yakideh

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تاتر، سینما و تلویزیون، دوبلور، گوینده، شاعر، نویسنده

معرفی:

کیکاووس یاکیده (به انگلیسی: Keikavoos Yakideh) هنرمند ایرانی، زاده 20 بهمن 1347 در تهران است.
کیکاووس یاکیده دوبلور، بازیگر و شاعر ایرانی است. وی در نقاشی و مجسمه‌سازی نیز دستی دارد. یاکیده اخیرا کتابی با نام بانو و آخرین کولی سایه فروش از طریق انتشارات کاروان، منتشر کرده که رویکردی متفاوت به شعر سپید است و به نوعی هایکو وارهایی بسیار ملموس. این دوبلور دارای پسری به نام ایلیا می‌باشد.

بازیگری
آقای یاکیده در کارنامه‌اش حضور در مقابل دوربین سینما و تلویزیون را نیز دارد بویژه در فیلم‌های تهمینه میلانی مانند زن زیادی و آتش بس و آثار تلویزیونی محمدرضا ورزی مثل قائم‌مقام (در نقش محمدشاه قاجار)، کریم خان (در نقش آقامحمدخان قاجار)، کاخ تنهایی و همچنین تله ‌تئاترهایی چون روزهای زرد، پابلو نروادا، تیغ کهنه، اوراق شناسایی، در رستوران، نکراسوف، همه پسران من، ریچارد سوم.

دوبله‌
کیکاووس یاکیده ابتدا کار خود را از تئاتر آغاز کرد و در نمایش‌هایی همچون نکراسوف (محمد رحمانیان) و اوراق بازی کرد. وی در میانه‌های دهه 60 به حرفه دوبلاژ وارد می‌شود. یاکیده با استعدادی که از خود نشان داد، کم‌ کم توانست نقش‌ گویی‌های شاخصی انجام دهد و تبدیل به جوان اول دوبلاژ شود.

حضور در‌ آثاری چون ارتش سری، کارتون بابا لنگ‌ دراز (به جای پرسوناژ جان اسمیت)، خانم مارپل، سرای ابریشم و … منجر شد که یاکیده نقش‌های به یاد ماندنی خود را در سریال‌های کمیسر و رکس، شهر مرزی (به جای گروهبان بنت) و مظنونین را اجرا کند تا به اوج قله کاری‌اش در دوبله صدای نقاش آمریکایی باب راس در سری برنامه لذت نقاشی برسد.

صدای یاکیده یکی از بهترین گزینه‌ها برای نقش ‌گویی به جای ستارگان سینما از سوی مدیران دوبلاژ است، تاکنون صدای وی را به جای بازیگرانی چون جودلا (کوهستان سرد)، جانی دپ (پنجره مخفی، چارلی و کارخانه شکلات‌ سازی) و هیو جکمن (پرستیژ) شنیده‌ایم.

کیکاووس یاکیده هم اکنون در بخش آگهی‌های بازرگانی تلویزیون نیز حضور فعالی دارد ولی همگان او را بواسطه صدایش به عنوان یک دوبلور می‌شناسند.

فعالیت‌های فرهنگی
گویندهٔ اول جشنوارهٔ تبلیغات مهر ماه 1381
دیپلم افتخار انجمن بین‌المللی شعر آمریکا (2002)
شاعر برگزیده سال (2003)
نشان شعر شایسته و موفق از سمپوزیوم شعر واشنگتن دی سی (2004)

آثار مکتوب
مجموعه شعر بانو و آخرین کولی سایه‌فروش، انتشارات کاروان، 1381
مجموعه داستان کوچهٔ بابل، نشر آرویج، 1382
مجموعه شعر کولی پیراهن تنگ یک خواب بلند، انتشارات کاروان، 1386

گالری تصاویر:

معرفی زندگینامه و بیوگرافی تاریخ و محل تولد و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر همه چیز درباره زندگی ویکی‌پدیا و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد معروف و مشهور بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت زمان

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang