شهلا میربختیار

 تخصص/مهارت:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، کارگردان و مدرس بازیگری و کارگردانی

 معرفی/ بیوگرافی:

شهلا میر بختیار (به انگلیسی: Shahla Mirbakhtiar) هنرمند ایرانی، متولد 1331 خورشیدی در تهران است.

خانم شهلا میر بختیار از اقوام لُر چهارمحال و بختیاری است. او همچنین دارای مدرک فوق لیسانس تئاتر است.

میربختیار بازی در سینما را با فیلم هیولای درون در سال 1363 آغاز کرد. همسر وی جمشید ملک‌پور کارگردان تئاتر است. میربختیار در سال 1370 ایران را ترک کرد اما در خارج از ایران همچنان به فعالیت‌های هنری‌اش ادامه داد.

بیوگرافی
شهلا میربختیار متولد سال 1331 در تهران، بازیگر و کارگردان سینما، تئاتر و تلویزیون و مدرس بازیگری و کارگردانی است، تبار او از چهارمحال و بختیاری است و دارای لیسانس تئاتر است. او هم اکنون ساکن پرت استرالیا است.

شروع بازیگری
بازیگری را از قبل از انقلاب و از دهه پنجاه با تئاتر آغاز کرده و در آثاری چون طنز آوران و افسانه‌های کهن ایرانی و سریال پر مخاطب و بیاد ماندنی طلاق در سال 56 بازی کرده است.
وی بعد از انقلاب نیز فعالیت خود را از سر گرفت و از سال 1363 وارد عرصه بازیگری شده و کار خود را با بازی در سینما در فیلم هیولای درون در همان سال آغاز کرد و یک سال بعد در سریال پاییز صحرا سریالی جنجالی و پر مخاطب بازی کرد که این سریال در آن دوران حواشی زیادی را به همراه داشت. از دیگر آثارش بیاد ماندنیش، بازی در سریال هزاردستان در نقش قمر بانو همسر رضا خوشنویس است. ایشان علاوه بر سینما و تلویزیون در تئاتر نیز نمایش هایی چون آنتیگونه به کارگردانی علی رفیعی و ادیپوس شهریار، آهای اونوری ها به کارگردانی جمشید ملک‌پور بازی کرده و چند نمایش را نیز کارگردانی کرده است که از جمله حکم دادگاه، پرده داری و … می باشد

زندگینامه شهلا میربختیار بازیگر

همسر شهلا میربختیار
ایشان سالها پیش با جمشید ملکپور کارگردان تئاتر ازدواج کرد و یک فرزند به نام مینیاتور ملکپور دارد و خود این بانوی هنرمند نیز علاوه بر بازیگری در فعالیت جدید به نویسندگی مشغول است و کتابهای شکوه علفزار و کلامپن را به چاپ رسانده

مهاجرت از ایران
این بازیگر قدیمی در سال 1370 ایران را ترک کرد اما در خارج از ایران همچنان به فعالیت‌های هنری‌اش ادامه داد و چندین نمایش را در کارگردانی کرده است
شهلا میربختیار بازیگر نقش اصلی سریال «پاییز صحرا» در سال 1370 ایران را ترک کرد، اما در خارج از مرزهای ایران همچنان به فعالیت‌های هنری‌اش ادامه داد. مخاطبان آن روزهای این سریال پربیننده اما از «صحرا» خبر نداشتند، اما بعد از سی سال مصاحبه ای جدید با او انجام شده است که درباره ایفای نقش در سریال پاییز صحرا و اخبار جدید منتشر شده است

نحوه انتخاب برای نقش صحرا
با آقای نیک نژاد از قبل هیچ‌گونه آشنایی نداشتم. ایشان با من تماس گرفتند و متن را در اختیارم گذاشتند. خواندم؛ خوشم آمد و تصمیم به همکاری گرفتم. آقای نیک نژاد به گفته خودشان به بازیگری من علاقه‌مند بودند، به‌همین دلیل نقش «صحرا» را به‌من پیشنهاد کردند. و بعد هم با جواب مثبت من بود که «صحرا» جان گرفت.

اولین نقش جدی
پاییز صحرا نخستین تجربه جدی من در کار بازیگری محسوب نمی‌شود. پیش از آن تجربه‌های جدی و جدی‌تری هم داشته‌ام چه در تئاتر و چه در سینما و تلویزیون. برای مثال سریال هزار دستان به‌کارگردانی علی حاتمی که متاسفانه نقشی که من آن را ایفا می‌کردم دچار بی‌مهری سانسور قرار گرفت و چند سکانس کوتاهی بیشتر از آن به‌نمایش در نیامد. سریال افسانه‌های کهن ایرانی به کارگردانی خانم ملک جهان ‌خزاعی که در آن سریال من چهار نقش متفاوت را بازی می‌کردم. این سریال هرگز در ایران پخش نشد

فیلمهای شهلا میر بختیار
پاییز صحرا نقطه شروع من نبود من بازیگر حرفه‌یی بوده و هستم و پاییز صحرا نقطه شروع حرفه من نبوده است. بازیگری یک بخش از هنر من است. دیگر بخش‌ها شامل کارگردانی و نمایشنامه‌نویسی است که من همچنان به آنها ادامه می‌دهم.

فعالیت هنری در استرالیا
من بعد از مهاجرت نیز فعالیت هنری داشتم از جمله اشک‌های بودا، روح نیلوفر آبی، خاکسترهای کانبرا، شکوه علفزار و… که اکثر آنها در فستیوال‌های تئاتر در استرالیا شرکت داده شده‌اند.در سال 2006 هم کتابی از من درباره سینمای ایران توسط انتشارات «مک فارلند» در امریکا به چاپ رسیده است.
شهلا میربختیار در نقش قمر بانو همسر رضا خوشنویس در هزاردستان

بازیگر نقش قمر بانو همسر رضا خوشنویس در سریال هزاردستان

شهلا میربختیاری الان کجاست؟
در حال حاضر در استرالیا مشغول تدریس بازیگری و کارگردانی در دانشگاه هستم. این مجموع اتفاقاتی است که بعد از ترک ایران برای من افتاده است. مواردی که گفتم به نوعی کارنامه هنری من در خارج از ایران بود. من همچنان به کارم ادامه خواهم داد. من و زندگی و حرفه‌ام هر سه یکی هستیم.

استقبال مردم از نقش صحرا
خاطره‌ای که نقش صحرا دارم از سفرم به میناب برای فیلمبرداری فیلم باد سرخ به ‌کارگردانی جمشید ملک‌پور است. در این سفر برادر من با اتومبیل تصادفی داشت و او را به بیمارستان برده بودند. وقتی به‌ من اطلاع دادند و من به بیمارستان رسیدم جمعیت انبوهی را در بیمارستان دیدم. من نمی‌دانستم دلیل آن ازدحام چیست. اما وقتی دکتر دلیل آن را به‌ من گفت بسیار تحت‌تاثیر قرار گرفتم. مردم شنیده بودند که برادر «صحرا» تصادف کرده است و چون بانک خون بیمارستان هیچ خونی ذخیره نداشت آنها آمده بودند که به برادر صحرا خون اهدا شد
حواشی سریال پاییز صحرا و فتوای امام پاییز صحرا سریالی است به کارگردانی اسدالله نیک‌نژاد که در سال1364 تولید و از تلویزیون ایران پخش شد. این سریال یکی از سریال‌های مشهور دهه شصت بود که در آن بازیگرانی چون جمیله شیخی، شهلا میربختیار، جمشید مشایخی ، اسماعیل داورفر و مهری ودادیان و آزیتا لاچینی به ایفای نقش پرداخته‌اند. جمیله شیخی در این سریال نقش منفی ماندگاری را بازی کرد و شهلا میربختیار با نقش صحرا در یادها ماند.
پاییز صحرا» جزو نخستین سریال‌های ملودرام و جدی بود که بعد از انقلاب از تلویزیون ایران پخش شد. به دلیل شرایط آن‌روزهای کشور که جامعه روحیه انقلابی داشت و زمان جنگ بود اظهارنظرهای متفاوتی از سوی مراکز دینی، حوزه‌ها و گروه‌های اسلامی‌مطرح شد.
عده‌ا‌ی این سریال را نماد فحشا می‌دانستند و گروه دیگری به شکل حجاب زنان در این سریال معترض بودند. اعتراض‌ها تا آنجا ادامه داشت که رییس‌وقت صدا و سیما، محمد هاشمی ناچار جویای نظر حضرت امام در این زمینه شد. شورای سرپرستی صدا و سیما نامه‌یی خدمت حضرت امام نوشتند و کسب تکلیف کردند.
امام خمینی نیز در پاسخ به این مضمون مرقوم کرد: «نظر نمودن به این قبیل فیلم‌ها هیچ اشکال شرعی ندارد و حتی بسیاری از آنها آموزنده است لکن دو نکته را باید تذکر داد اول آنکه اجنبی گریم نکند، دیگر آنکه بینندگان از روی شهوت نظر نکنند.

این پاسخ امام(ره) به من و آقای فردوسی‌پور رییس شورای سرپرستی آن زمان بود که در حقیقت آبی بود بر آتش بسیاری از نقدهایی که بی‌جا صورت می‌گرفت

فیلم شناسی شهلا میربختیار
راز کوکب (1368) باد سرخ (1367) سلام سرزمین من (1367) سایه‌های غم (1366) زنجیرهای ابریشمی (1364) هیولای درون (1362)

سریال تلویزیونی و تله تئاتر شهلا میربختیاری
1376 تله‌تئاتر «قطار 1376 تله‌تئاتر «جان گابریل 1366–1368 با سلسله حکمت 1358–1366 هزاردستان «قمربانو» (همسر رضا خوشنویس) علی حاتمی 1364–1365 پاییز صحرا 1364 طنزآوران جهان 1356–1357 افسانه‌های کهن ایرانی 1356 طلاق بازیگر مسعود اسداللهی اپیزود «فاصله» 1353 تله‌تئاتر «عشاق و بقیه»

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت