رونمایی از سه کتاب پژوهشی | برنامه روز دوم جشنواره تئاتر دانشگاهی اعلام شد

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران؛ مجتبی جدی در آیین رونمایی از کتاب‌های بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران گفت: بسیار خوشحالم که در این دوره از جشنواره سه کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» با ترجمه سارا رسولی‌نژاد و مهدی مشهور، کتاب «تاریخچه تئاتر آوانگارد آمریکا» با ترجمه نریمان افشاری و کتاب «گفتگو با برشت» با ترجمه محمدرضا خاکی به چاپ رسیده است و در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

وی در ادامه نامه‌ای از طرف محمدرضا خاکی که به دلیل ابتلا به بیماری شرایط حضور در مراسم را نداشت، قرائت کرد. در قسمتی از این نامه آمده است: دوستان، دانشجویان و همکاران جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران سلام. قبل از هر سخنی، به خاطر اینکه نتوانستم امروز در کتارتان باشم عذر خواهی می کنم. سختی این روزهای کرونایی روحم را آزرده و جسمم را بیمار کرده است. همه ما رویای مشترک داریم و تئاتر رویای مشترک همه ماست و نیاز به یک کار گروهی دارد. بدون هیچ فعالیت گروهی تئاتر شکل نمی‌گیرد، پیشنهاد من این است که داستان تئاتر را از دل جامعه بیرون بیاورید و درباره‌ آن نمایشنامه بنویسید. تئاتر را آیینه اجتماع خوانده‌اند، شما آینده این سرزمین هستید و به همه شما شادباش می‌گویم.

در ادامه مراسم محمدهادی عسگری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با بیان اینکه در جشنواره تئاتر دانشگاهی، دانشجویان میدان دار هستند، اظهار کرد: وقتی دانشجویان خود را متعلق به جشنواره و برعکس بدانند باعث تداوم این رویداد می شود و تئاتر دانشگاهی جشنواره مهمی است و تاکنون روند خوب و رو به رشد و مخاطبان بسیاری داشته است.

وی ادامه داد: دانشجویان در تلاش هستند که جشنواره را به جایگاه واقعی خود برسانند. امروز علاوه بر افتتاحیه بخش اصلی جشنواره سه کتاب در حوزه پژوهشی رونمایی شد.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: سینما و تئاتر حرفه‌ای مدیون تئاتر دانشگاهی ایران است و در ادوار مختلف دانشجویان مستعدی از خروجی‌های جشنواره دانشجویی در فیلم‌ها و سریال‌ها حضور داشته‌اند.

هادی عسگری با بیان اینکه یکی از وظایف دانشگاه این است که علاوه بر امیدبخشی به انتقال این حس بپردازد، گفت: یکی از ویژگی های که فعالیت های فرهنگی باید داشته باشند این است که استمرار داشته باشد. این دوره از جشنواره با در نظر گرفتن نکات بهداشتی برگزار شد؛ در شرایطی که روح و روان مردم آسیب دیده است باید دانشگاه‌ها امید را تزریق کنند. جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران برنامه وزارت علوم است و ما فقط تسهیل‌گر هستیم و امید وارم در سال های آینده شاهد رشد کیفی آثار باشیم.

در ادامه امیر حسین حریری مدیر تالار مولوی عنوان کرد: یکی از کارکردهای جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران، چاپ کتاب‌هایی است که ماندگار می‌شود و به عنوان منابع جدی درسی در دانشگاه‌ها استفاده خواهد شد.

در بخش پایانی سارا رسولی نژاد، مترجم و پژوهشگر تئاتر، درباره رونمایی از کتاب “تئاتر توماس اوستر مایر” گفت: این کتاب جلد دوم از پروژه سه گانه‌ای‌ است که من و آقای مهجور در ذهن داشتیم‌. این کتاب بیوگرافی و نقدهای اوستر مایر نیست بلکه نگاه یک کارگردان در ساخت تئاتر است.

وی ادامه داد: کتاب “تئاتر توماس اوستر مایر” مانند یک کارگاه چند ساعته است و همه افرادی که در این زمینه تحصیل می‌کنند و علاقه‌مندان به اجراهای اوستر مایر می توانند از این کتاب استفاده کنند.

مترجم کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر» یکی از جذایت‌های این کتاب را نگاه اروپایی به مسائل علمی دانست و افزود: چیزهایی که اروپایی‌ها در مستندسازی و مکتوب کردن آموخته‌های خود دارند و آن را به بقیه یاد می‌دهد در این کتاب دیده می‌شود و مثل دیگر کتاب‌ها دنبال معنی و تشریح کردن اجرا نیست بلکه رویکردی کاملا علمی دارد.

رسولی نژاد با بیان اینکه مهمترین تالار گفت‌وگوی سالیانه در ایران تئاتر دانشگاهی است، گفت: همیشه ایده‌هایی در تئاتر دانشگاهی استفاده می‌شود که باید ثبت شود. خیلی خوشحالم که کتاب در جایی درست رونمایی شد.

در پایان مراسم از سه کتاب «تئاتر توماس اوستر مایر»، «تاریخچه تئاتر آوانگارد آمریکا» و «گفتگو با برشت» با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، مدیر تالار مولوی، هوشنگ قوانلو، سامان خلیلیان، جابر رمضانی و نمایندگان انتشارات مات رونمایی شد.

برنامه روز دوم جشنواره تئاتر دانشگاهی اعلام شد

بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی در دومین روز از اجراهای بخش صحنه‌ای و «تجربه‌های اجرا» با 5 نمایش و 8 نوبت اجرا میزبان مخاطبان این رویداد و علاقه‌مندان به هنرهای نمایشی است.

در ادامه اجرای آثار بخش‌های صحنه‌ای و تجربه‌های اجرای بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی، این رویداد امروز (شنبه 12 تیر) میزبان نمایش «پاپ ژپتو» به کارگردانی محمدرضا محمودی در سالن اصلی تالار مولوی است که در دو سانس 16 و 19 اجرا می‌شود. نمایش «شب شک» به کارگردانی امیرحسین بریمانی از ساعت 17:30 در سالن کوچک تالار مولوی و نمایش «فریاد خاموش» به کارگردانی هادی عطایی در دو سانس 16 و 17:30 در عمارت نوفل لوشاتو در بخش صحنه‌ای به روی صحنه خواهند رفت.

نمایش‌های «باغ وحش» به نویسندگی رودابه سرمدی و کارگردانی فرشته اعظمی در سانس های 16 و 18 در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر و نمایش «همانند» به نویسندگی و کارگردانی فرزانه جعفرنیا از ساعت 21 در پلتفرم عمارت روبرو در بخش تجربه های اجرا میزبان علاقه مندان به هنرهای نمایشی هستند.

بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی به دبیری سید مجتبی جدی و به همت اداره کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در بخش‌های صحنه، مناطق، تجربه‌های اجرا، پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی)، نمایشنامه‌نویسی (جایزه اکبر رادی)، ترجمه (جایزه دکتر محمدرضا خاکی)، بین‌الملل، اساتید، جشنواره جشنواره‌ها، رادیو تئاتر، ماکت صحنه، عکس، پوستر، کارگاه‌ها و درس گفتارها ۱۱ تا ۱۹ تیر ماه در حال برگزاری است.

شایان ذکر است، با توجه به شیوع موج پنجم و اعلام وضعیت قرمز و تاکید مرکز هنرهای نمایشی مبنی بر تعطیلی همه اجراهای تئاتر، اجراهای جشنواره مطابق جدول، با رعایت کامل موازین بهداشتی با حضور هیأت داوران برگزار می‌شود‌.

منبع: هنرآنلاین | http://honaronline.ir

می‌توانید این صفحه رویداد اطلاعیه خبری را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email

📅 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای عرصه هنر و فرهنگ ایران و جهان، همراه روزنامه هنر در گالری لیلیت باشید

روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارشهای هنری نوآوریهای هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس فیلمها و سریالها بازیهای ویدیویی
💎 بنر تبلیغ
اپلیکیشن
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر هنرآموز
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر موزیکهای بیکلام
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «رقص سماع» آثار عکاسی خانم مهناز جعفری
برگزاری نمایشگاه گروهی «دفتری دیگر از ستاوند» آثار فائزه ولوجردی و نیلوفر وجدی
برگزاری نمایشگاه «دریا و زندگی» آثار عکاسی خانم کتایون فرجی
برگزاری نمایشگاه «تصاویر پنهان» آثار نقاشی آقای یحیی صنعتی
برگزاری نمایشگاه «خاکم ایران» آثار نقاشی آقای احمدرضا زنگنه
برگزاری نمایشگاه «گیلان را باید زیست» آثار عکاسی خانم هاجر اسماعیل زاده پیربازاری
برگزاری نمایشگاه «ترنم» آثار نقاشی خانم معصومه استادی
برگزاری نمایشگاه «بیکران» آثار نقاشی خانم مریم منصوری
برگزاری نمایشگاه «سیمرغ» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «جغله» آثار نقاشی آقای احسان میرزایی فراهانی
آثار دومین جشنواره هنرهای تجسمی گروه هنری هفت به نمایش درآمد
برگزاری نمایشگاه «روان سرگردان» آثار نقاشی خانم فاطمه اصغری قره شیران
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم