«اسطوره گاو» یک بازی جالب بین هنرمندان بود/ سر گاوهای مهربان را می‌بریم!

آرزو آزادی از هنرمندان حاضر در نمایشگاه گروهی «اسطوره گاو» درباره این نمایشگاه و مفهوم گاو در اسطوره ها توضیحاتی داد.

«اسطوره گاو» یک بازی جالب بین هنرمندان بود/ سر گاوهای مهربان را می‌بریم!به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری صبا، آرزو آزادی هنرمند نقاش درباره شرایط و هنرمندان حاضر در نمایشگاه گروهی مجسمه و نقاشی «اسطوره گاو» ،که از یک تا ۱۰ اسفند برگزار شد، گفت: این نمایشگاه از ۲ بخش «اسطوره گاو» و «دعوت» تشکیل شده بود. هنرمندانی که موضوع «گاو» را کار کرده‌ بودند در «اسطوره گاو» و هنرمندانی که متفرقه کار کرده‌بودند در «دعوت» شرکت کردند و دلیل این کار، این بود که هنرمندان بیشتری را در این نمایشگاه داشته‌ باشیم.

این هنرمند درباره ایده و نام‌گذاری این نمایشگاه با توجه به اینکه سال پیش رو سال گاو است، توضیح داد: اسطوره گاو از آیین‌های ایرانی پیش از زردشت است. کاربرد نماد گاو از دیرترین روزها و به اشکال مختلف در فرهنگ ما دیده می شود؛ از یافته‌های سال‌های اخیر در گرگان و مازندران که پیکره‌های گاو و گاومیش ساخته شده در چهار هزار سال پیش را نشان می‌دهد گرفته تا پیکره معروف گاوی که زانو زده و جامی را در دست دارد و مربوط به هزاره‌های پیش از میلاد مسیح در دوره عیلامی در جنوب غربی ایران است. گاو در اسطوره‌های ایرانی، نمادی از نبرد نور و تاریکی و خوبی و بدی است. اسطوره گاو در ادامه تحول اسطوره‌های هندو- اروپایی و آریایی در داستان آفرینش جهان ایفای نقش می‌کند و می ‌تواند بازنمایی ابرها و طوفان‌های باران‌زا باشد که آب را به جهان هدیه می‌دهد؛ نمادی که مستقیما به اسطوره‌های یونانی منتقل شده است.

آزادی درباره حضور خود در این نمایشگاه بیان کرد: این نمایشگاه یک بازی جالب بین هنرمندان بود تا هرکدام برداشت خود را از موضوع نشان دهند و برای من هم یک مکث تامل‌برانگیز بود چراکه در نمایشگاه انفرادی مجسمه‌هایم با نام «پرنده‌هایی که پرنده نیستند»، پرنده‌هایی با صورت انسانی را ارایه داده‌ بودم و در اینجا نیز با تابلو گاو شرکت کردم.

وی درباره اثر خود ادامه داد: در واقع تابلوی من، نقاشی یک گاو با سر انسان بود که با کمک دوست هنرمندم آن را خلق کردیم. برای من گاو نماد سادگی و مهر است؛ یک حیوان مفید که ما از آن استفاده زیادی می‌بریم و در آخر آن را سر می‌بریم مانند انسان‌های ساده و مهربان زیادی که اطراف‌مان حضور دارند و ما برای سادگی‌شان به آن‌ها انگ می‌چسبانیم.

این هنرمند در پایان درباره وضعیت اقتصادی هنرمندان و فروش آثار ابراز نگرانی کرد و توضیح داد: مردم در مضیقه هستند حتی افرادی که قبلا خریدار بودند دیگر این توانایی را ندارند این مساله خود آسیبی به قشر آسیب‌پذیر هنرمند است و این درحالیست که وضعیت بیماری کرونا هم این شرایط را سخت‌تر کرده و الان زمانی است که ارگان‌های دولتی مربوطه وارد شوند و دست هنرمند را بگیرند اما این اتفاق آنقدر نیفتاده که همه کمک و ورود سازمان‌های دولتی مربوطه را فراموش کرده‌اند.

نمایشگاه «اسطوره گاو» از یک تا ۱۰ اسفند در گالری طراحی هنر، خیابان ولیعصر(عج)، نرسیده به زعفرانیه با شرکت هنرمندانی در ۲ بخش با موضوع اسطوره گاو و متفرقه برگزار شد.

الهه نظری‌زاده

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری صبا | http://khabargozarisaba.com

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید.
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
💎 بنر تخفیف ویژه برگزاری نمایشگاه
اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام
💎 بنر روزنامه هنر
💎 بنر کتابهای صوتی
💎 بنر مجله هنر
💎 بنر نمایشگاه
💎 بنر تماشاخانه
💎 بنر هنرآموز
تلگرام
برگزاری نمایشگاه «سنگ نگاره» آثار خانم وفا اکبری
برگزاری نمایشگاه «صدای سکوت» آثار عکاسی آقای احسان کاظمی
برگزاری نمایشگاه «ما» آثار مجسمه‌های آقای نصرالله رادش
برگزاری نمایشگاه «انسان منهای طبیعت» آثار نقاشی خانم هدی فیاضی پتگر
برگزاری نمایشگاه «آگاهی» آثار نقاشی خانم الهام طاهرى
برگزاری نمایشگاه «تازگی» آثار نقاشی خانم مرضیه رزاقی
برگزاری نمایشگاه «با من بیا» آثار سیاه قلم خانم مهرناز لامعی
برگزاری نمایشگاه «اقیانوس رنگ‌ها» آثار خانم فاطمه کریمی ریابی
برگزاری نمایشگاه «مفاهیم زندگی در هنر معاصر» آثار آقای رضا رحیمی لسکو
برگزاری نمایشگاه «گالری سیاه نقش» آثار آقای سیاوش هاشمی
برگزاری نمایشگاه «تصویری از طبیعت» آثار خانم حمیده وثوقی رهبری
برگزاری نمایشگاه «دنیای درون» آثار خانم مهتاب مظلومی
اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم