«اسطوره گاو» یک بازی جالب بین هنرمندان بود/ سر گاوهای مهربان را می‌بریم!

📢 این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
روزنامه هنر رویدادهای هنری اخبار هنری گزارش‌های هنری نوآوری‌های هنری حراج هنری تئاتر و نمایش مد و لباس
برگزاری نمایشگاه «پری‌زاد» آثار خانم مهناز اولیائی
برگزاری نمایشگاه «نگاه من» آثار نقاشی آقای عبدالله محمودی
برگزاری نمایشگاه «کبوترانه» آثار سیاه قلم خانم الهام رحیمیان
برگزاری نمایشگاه «نگاه» آثار نقاشی خانم ملیکا هدایتی
برگزاری نمایشگاه «بعد دیگر وجود» آثار نقاشی خانم زهرا شمشیری
برگزاری نمایشگاه «حس ناب زندگی» آثار نقاشی خانم مریم عبدالملکی
برگزاری نمایشگاه «سرشت هست» آثار نقاشی خانم لاله علی عابدی
برگزاری نمایشگاه «زیبای سخت» آثار مجسمه آقای عباس یعقوبی
برگزاری نمایشگاه «آینده گذشته است» آثار نقاشی آقای بهادر قشقایی
برگزاری نمایشگاه «ماری پوسا» آثار نقاشی خانم مریم شجاعی
اینستاگرام گالری لیلیت

آرزو آزادی از هنرمندان حاضر در نمایشگاه گروهی «اسطوره گاو» درباره این نمایشگاه و مفهوم گاو در اسطوره ها توضیحاتی داد.

«اسطوره گاو» یک بازی جالب بین هنرمندان بود/ سر گاوهای مهربان را می‌بریم!به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی خبرگزاری صبا، آرزو آزادی هنرمند نقاش درباره شرایط و هنرمندان حاضر در نمایشگاه گروهی مجسمه و نقاشی «اسطوره گاو» ،که از یک تا ۱۰ اسفند برگزار شد، گفت: این نمایشگاه از ۲ بخش «اسطوره گاو» و «دعوت» تشکیل شده بود. هنرمندانی که موضوع «گاو» را کار کرده‌ بودند در «اسطوره گاو» و هنرمندانی که متفرقه کار کرده‌بودند در «دعوت» شرکت کردند و دلیل این کار، این بود که هنرمندان بیشتری را در این نمایشگاه داشته‌ باشیم.

این هنرمند درباره ایده و نام‌گذاری این نمایشگاه با توجه به اینکه سال پیش رو سال گاو است، توضیح داد: اسطوره گاو از آیین‌های ایرانی پیش از زردشت است. کاربرد نماد گاو از دیرترین روزها و به اشکال مختلف در فرهنگ ما دیده می شود؛ از یافته‌های سال‌های اخیر در گرگان و مازندران که پیکره‌های گاو و گاومیش ساخته شده در چهار هزار سال پیش را نشان می‌دهد گرفته تا پیکره معروف گاوی که زانو زده و جامی را در دست دارد و مربوط به هزاره‌های پیش از میلاد مسیح در دوره عیلامی در جنوب غربی ایران است. گاو در اسطوره‌های ایرانی، نمادی از نبرد نور و تاریکی و خوبی و بدی است. اسطوره گاو در ادامه تحول اسطوره‌های هندو- اروپایی و آریایی در داستان آفرینش جهان ایفای نقش می‌کند و می ‌تواند بازنمایی ابرها و طوفان‌های باران‌زا باشد که آب را به جهان هدیه می‌دهد؛ نمادی که مستقیما به اسطوره‌های یونانی منتقل شده است.

آزادی درباره حضور خود در این نمایشگاه بیان کرد: این نمایشگاه یک بازی جالب بین هنرمندان بود تا هرکدام برداشت خود را از موضوع نشان دهند و برای من هم یک مکث تامل‌برانگیز بود چراکه در نمایشگاه انفرادی مجسمه‌هایم با نام «پرنده‌هایی که پرنده نیستند»، پرنده‌هایی با صورت انسانی را ارایه داده‌ بودم و در اینجا نیز با تابلو گاو شرکت کردم.

وی درباره اثر خود ادامه داد: در واقع تابلوی من، نقاشی یک گاو با سر انسان بود که با کمک دوست هنرمندم آن را خلق کردیم. برای من گاو نماد سادگی و مهر است؛ یک حیوان مفید که ما از آن استفاده زیادی می‌بریم و در آخر آن را سر می‌بریم مانند انسان‌های ساده و مهربان زیادی که اطراف‌مان حضور دارند و ما برای سادگی‌شان به آن‌ها انگ می‌چسبانیم.

این هنرمند در پایان درباره وضعیت اقتصادی هنرمندان و فروش آثار ابراز نگرانی کرد و توضیح داد: مردم در مضیقه هستند حتی افرادی که قبلا خریدار بودند دیگر این توانایی را ندارند این مساله خود آسیبی به قشر آسیب‌پذیر هنرمند است و این درحالیست که وضعیت بیماری کرونا هم این شرایط را سخت‌تر کرده و الان زمانی است که ارگان‌های دولتی مربوطه وارد شوند و دست هنرمند را بگیرند اما این اتفاق آنقدر نیفتاده که همه کمک و ورود سازمان‌های دولتی مربوطه را فراموش کرده‌اند.

نمایشگاه «اسطوره گاو» از یک تا ۱۰ اسفند در گالری طراحی هنر، خیابان ولیعصر(عج)، نرسیده به زعفرانیه با شرکت هنرمندانی در ۲ بخش با موضوع اسطوره گاو و متفرقه برگزار شد.

الهه نظری‌زاده

انتهای پیام/

منبع:/http://khabargozarisaba.com


 

🗓 برای اطلاع از جدیدترین رویدادهای هنر و فرهنگ، همراه گالری لیلیت باشید

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin
Share on google
Share on telegram
Share on email
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang
tr Türkçe | TR