هاکوپ هوناتانیان

Hakob Hovnatanyan

معرفی

هاکوپ هوناتانیان (به روسی: Акоп Овнатанян) (زاده ۱۸۰۹ میلادی، تفلیس – درگذشته ۱۸۸۱ میلادی، تهران)، ملقب به رافائل تفلیس[۱]، بنیان‌گذار مکتب مدرن هنر نقاشی ارمنی و از استادان نگارگری، چهره‌پردازی و صورتگری بود.

بنا بر روایتی زمانی که نقاش در تبریز زندگی می‌کرده‌است، خواب‌نما می‌شود و سپس شمایل حضرت علی را می‌کشد. استاد یحیی ذکا این نقاشی را یکی از اولین آثار موجود هاکوپ در ایران می‌داند. در این نقاشی علی ابن ابی طالب قبای قهوه‌ای بر تن و دستاری سبز بر سر دارد. دست راست خود را بر روی غلاف شمشیر قرار داده، در دست دیگر تسبیحی گرفته است و بر روی حصیری که روی تخت انداخته شده نشسته‌است. نقاش تحت تاثیر نقاشی ارمنی و کلیسایی مسیحی دو فرشته که بالای سر امام حلقۀ گلی را نگه داشته‌اند کشیده‌است.

علاوه بر هاله نور دور سر، چشمی نورانی از آسمان پرتو خود را بر سر امام ساطع می کند. بخش بالای شمایل دارای قوس تزیینی است که دور تا دور نقاشی را فراگرفته. این اثر در اندازه ۱۰۳×۷۲ سانتی متر، بدون تاریخ و امضا درگنجینه هنرهای تزئینی اصفهان به شماره‌ی ۶۰۸ نگه‌داری می‌شود. به نظر می‌رسد این اثر متعلق به شمایل خانهناصرالدین شاه بوده و پس از مرگ او به دست حاجی محتشم السلطنه میرسد. وجود تابلویی با ابعاد کوچکتر از این اثر با قاب زرین الماس نشان در موزه جواهرات ملی ایران دلیل ارتباط این دو اثر با دربار ناصری‌ست.

اثر مهم دیگر نقاشی رنگ روغن تمام قد ناصرالدین شاه است. این اثر، که دو متر طول دارد، شاه را با سرداری، شلوار یراق دوزی، کلیجه ترمه خزدار، کلاه بلند و جقه پردار جواهرنشان و نشان مرصع‌کاری به شکل خورشید و تمثال امام علی در گردن به نمایش می‌دهد. وجود تمثال امام علی ارتباط این اثر را با اثر قبلی از نظر تاریخی و موضوعی آشکار میکند. این اثر هم اکنون در موزه تاریخ هنر وین به شمارۀ ۲۶۹۱ نگه‌داری می‌شود.

از دیگر آثار هنری باقی‌مانده از این نقاش می‌توان به نقاشی‌های دیواری کلیسای تادئوس و بارتوقیمئوس اشاره کرد که هاکوپ پس از آمدن به تهران، بنا به سنت خانوادگی خود به آن پرداخته بود. این نقاشی‌ها که شامل گل و گیاه و پرندگان است و به طرز زیبایی با رنگ و روغن نقاشی شده، در ۱۹۷۰ میلادی هنگام مرمت دیوارهای کلیسا از زیر گچ نمایان شد.

در میان نقاشی‌های مجموعه‌های خصوصی همچنین می توان به تصاویر ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه که در سالهای ۱۸۷۰ -۱۸۷۲ میلادی به تصویر کشیده شده‌اند اشاره کرد.

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• نشانی:

• تلفن:

• ایمیل:

• رویدادهای جاری:
در حال حاضر رویدادی وجود ندارد

• رمزینه:
جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند این کد را اسکن کنید.

گالری تصاویر:

معرفی ویژه هنرمندان معاصر ایرانی هنرمندکارت کارت هنرمند ایران ثبت صفحه اختصاصی شخصی راه های تماس اینستاگرام ارتباط آثار بیوگرافی زندگینامه سابقه کاری هنر آنلاین رزومه پروفایل رپورتاژ تبلیغ در شبکه های اجتماعی خصوصی و عمومی همه چیز درباره مشهور معروف و سرشناس سفارش وب سایت رسمی آرتیبیشن سوال آموزش iranian artists persian

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
اطلاعیه تبلیغات در گالری لیلیت
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa فارسی
X