تخصص/مهارت:

طراح و نقاش

 معرفی/ بیوگرافی:

عبدالله عامری (به انگلیسی: Abdullah Ameri Hosseini) هنرمند ایرانی، متولد 1301 در تهران و درگذشتهٔ 20 مهر 1396 در گوهردشت کرج بود.

آقای عبدالله عامری الحسینی نقاش نوگرای ایران بود که در سال 1301 خورشیدی در محلۀ امام‌زاده یحیی تهران در یک خانواده مذهبی متولد شد و از همان کودکی به نقاشی می‌پرداخت. او دیپلم نقاشی خود را در هنرستان کمال الملک به پایان رساند و سپس به دانشکده هنرهای زیبا رفت.

عامری الحسینی به همراه محمود جوادی‌پور و احمد اسفندیاری از نخستین فارغ‌التحصیلان دانشکدۀ هنرهای زیبا بودند که شیوه جدیدی در نگرش نقاشی آن زمان به وجود آورده بودند. وی در طول تحصیل با نوگرایی در نقاشی و مکتب‌هایی چون امپرسیونیسم و پست‌امپرسیونیسم آشنا شد و سپس با کسب تجربه این راه را ادامه داد. پس از فارغ‌التحصیلی با گرایش‌های دیگری چون کوبیسم، نقاشی انتزاعی و نیمه انتزاعی، سورئالیسم آشنا شد.
وی همچنین به هنر ایرانی توجه داشت. با این همه تنوع در سبک‌ها و نقاشی‌های او تمامی آثار وی از عشق به طبیعت و مفهوم گرایی پیروی می‌کند. او در آثار خود از رنگ‌های روشن و درخشان که انعکاس خلوص و پاکی و بهره‌گیری از نگارگری ایرانی بود استفاده می‌کرد.

وی در سال 1341 نمایشگاهی در تالار فرهنگ برگزار کرد و پس از آن در سال 1356 نمایشگاه دیگری برگزار کرد.

عامری از جمله هنرمندانی بود که متأسفانه مورد بی مهری اصحاب رسانه و هنر قرار گرفت. با انتشار کتاب پیشگامان نقاشی معاصر ایران (نشر هنر ایران، 1376) توسط جواد مجابی این هنرمند به نسل‌های بعدی معرفی شد. در سال 1386 متأسفانه در بسیاری از خبرگزاری‌ها خبر درگذشت ایشان درج شد. وی سرانجام در 20 مهرماه 1396 درگذشت.

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

⚠️ توجه: بیوگرافی این هنرمند از سایت‌های مجاز بازنشر شده است و در بخش دانشنامه بیوگرافی «هنرمندان نقاش ایران» قرار گرفته است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف این صفحه، طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، درخواست خود را از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان کارتونیست هنرمندان صنایع دستی هنرمندان خطاط هنرمندان معمار هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان صداپیشه
بنر هنرمندان نقاش

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم