هایک گاراگاش
هایک گاراگاش

هایک گاراگاش

Hayk Garagash

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، نویسنده، مترجم

 

معرفی:

هایک گاراگاش (به ارمنی: Հայկ Գարագաշ) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد سال 1272 هـ.ش در تبریز و درگذشته 12 اردیبهشت 1339 در تهران است.

 
آقای هایک گاراگاش در سال 1272خ. برابر با 1893م. در تبریز به دنیا آمد. پدر وی «آرداشس گارگاش» نام داشت. تحصیلات مقدماتی و متوسطه را در دبیرستان سن لوئی، تهران به پایان رساند. سپس دست به مطالعه و تحقیق زد و زبان‌های فرانسه، انگلیسی و روسی را به‌خوبی فراگرفت. از 13 سالگی وارد عرصه تئاتر شد و یکی از بنیانگذاران تئاتر ایران گردید.

 
از سال 1299خ. (1920م) نشریه فکاهی «بوبوخ» را منتشر نمود و در سال‌های 1306 و 1307 و 1309خ. (1927، 1928، 1930م) به چاپ سالنامه ارامنه ایران پرداخت و در سال 1309خ. (1930م) هفته‌نامه ارمنی‌زبان «وراتزنوند» (رستاخیز) را انتشار داد. این هفته‌نامه در دوران جنگ جهانی دوم تبدیل به روزنامه شد و نقش بسزایی در روشنگری اذهان عمومی ایفا نمود. او با ادبیات جهانی به خوبی آشنا بود و برخی از آنان را به زبان فارسی ترجمه کرده‌است.

 
همچنین داستان‌هایی از چهار نویسنده بزرگ ارمنی، (آلکساندر شیروانزاده، نار-دوس، هوهانس تومانیان، روبن سواک)، تحت عنوان «داستان‌های ارمنی» را به فارسی ترجمه و در کتابی تحت عنوان داستان‌های ارمنی در سال 1336خ. (1957م) به چاپ رساند. کتاب داستان‌های ارمنی شامل هفت داستان از افسانه‌های محلی و اساطیری مردم ارمنی می‌باشد. هر یک از این افسانه‌ها دارای قدمتی کهن است.

 
هایک گاراگاش در سال 12 اردیبهشت 1339 (2 مه 1960) در تهران درگذشت.

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang