گریگور یقیکیان
گریگور یقیکیان

گریگور یقیکیان

Grigor E. Ełikean

فهرست

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر ، کنشگر سیاسی، روزنامه‌نگار، نمایشنامه‌نویس و کارگردان

 

معرفی:

گریگور یقیکیان (ارمنی: Գրիգոր Եղիկյան‎; انگلیسی: Grigor E. Ełikean (Yeqīkīān)‎ با اسامی مستعار V. Vasakuni, P. Andrēasean, V. Turean, G. Margarean, G. Astłuni, and Hnčʿakean) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد 1880 در سباستیا ارمنستان – درگذشته 24 ژانویه 1951 در ایران است.

 
تحصیلات متوسطه خود را در کنستانتینوپل و تحصیلات عالیه را در ونیز انجام به پایان رسانید. اولین مقاله او بر ضد سلطنت استبدادی سلطان عبدالحمید دوم به زبان ترکی و در روزنامه میزان چاپ مصر منتشر شد.

 
آقای گریگور از ارمنیان مهاجری بود که در دسامبر 1896 به دلیل فشار روزافزون عثمانی‌ها مجبور به ترک وطنش شد. او از سال 1289 در شهر بندر انزلی مستقر شد و تلاش کرد حزبی با گرایش سوسیال دموکرات با حضور ایرانیان ارمنی و غیرارمنی تأسیس کند اما به دلیل عدم توفیق در این حوزه به تأثیرگذاری بر افکار عمومی از طریق انتشار تولیدات ادبی مثل نمایشنامه پرداخت. او افکار آزادیخواهانه داشت و حتی به عنوان مترجم با میرزا کوچک‌خان جنگلی همکاری می‌کرد. نمایشنامه‌های او به دو دستهٔ تاریخی و اجتماعی تقسیم می‌شوند. از نمایشنامه‌های تاریخی‌اش می‌توان به جنگ مشرق و مغرب (داریوش سوم) (1303) و انوشیروان عادل و مزدک و از نمایشنامه‌های اجتماعی‌اش می‌توان به میدان دهشت و مقصر کیست اشاره کرد.

 
کتابشناسی
جنگ مشرق و مغرب یا داریوش سوم (1303 / 1924)، مترجم: جهانگیر سرتیپ‌پور
انوشیروان عادل و مزدک، مترجم: جهانگیر سرتیپ‌پور
میدان دهشت، مترجم: جهانگیر سرتیپ‌پور
مقصر کیست؟، مترجم: جهانگیر سرتیپ‌پور
شوروی و جنبش جنگل، 1390

 
تئاترشناسی
آثار زیر توسط گریگور یقیکیان کارگردانی شده است:
جنگ مشرق یا مغزب یا داریوش سوم کدمانس سالن آودیس 1302
انوشیروان عادل و مزدک سن بلدیه رشت 12 مهر 1309
میدان دهشت گریگور یقیکیان
پریچهر و پریزاد (اپرت دراماتیک) رشت، هفت بار
برای شرف
حق با کیست؟ 1308
سوار با شکوه (دو پیس خنده‌دار)
در لباس زن
خانم بالماسکه رفت سالن آودیس بهمن 1308

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان تئاتر و سینما
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang