نشان تانیک

Nshan Tanik

تخصص:

مجسمه ساز و تندیسگر

 

معرفی:

نشان تانیک (به انگلیسی: Nshan Tanik) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد ۱۳۲۸ در ارومیه و درگذشته ۹ شهریور ۱۳۹۵ در تهران است.

 
نشان تانیک از پایه‌گذاران و بانیان موزه‌های مردم‌شناسی گنجعلی خان کرمان، سعدآباد، تبریز، شاهرود و رشت و موزه پست و بسیاری دیگر از موزه‌های ایران بود.

 

او در سال ۱۳۲۸ خورشیدی (۱۹۴۹ میلادی) در ارومیه به دنیا آمد وی از کودکی علاقهٔ فراوانی به هنر مجسمه‌سازی نشان می‌داد و به همین سبب نیز مدتی نزد جوادبیک زاکاتالی و حسن ارژنگ به فراگیری این هنر پرداخت.

 

از سال ۱۳۴۵ (۱۹۶۶) عمده فعالیت وی محدود به فعالیت در موزهٔ مردم‌شناسی گذشت از کارهای مهم وی می‌توان به پیکره‌های موجود در موزه‌های مردم‌شناسی در سعدآباد تهران، اردبیل، ارومیه، رشت، زنجان و شاهرود اشاره نمود وی همچنین سال‌ها مسئولیت کارگاه پیکره‌سازی موزه مردم‌شناسی را بر عهده داشته‌است.

 

از دیگر فعالیت‌های تانیک می‌توان به تهیهٔ لوازم صحنه و دکور برای چندین فیلم و مجموعهٔ تلویزیونی تاریخی اشاره کرد مجسمهٔ استاد شهریار و نیم تنهٔ مرد نمکی از کارهای اخیر وی می‌باشند.

 

نشان تانیک به پاس خدماتش در طی سالیان متمادی به هنر ایران، در سال ۱۳۷۸ (۱۹۹۹) مفتخر به دریافت مدرک دکتری هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردید و تا کنون چندین بار طی مراسم مختلف از مقام هنری وی تجلیل به عمل آمده است.

 
درگذشت
صبح سه‌شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۵ به علت ایست قلبی درگذشت و روز پنجشنبه، ۱۱ شهریورماه در گورستان ارامنه تهران (بوراستان) در جاده خاوران به خاک سپرده شد.

 
فعالیت‌ها
پیکره کمال الملک، نقش برجسته استاد شهریار، پیکره جدال شیر و اژدها، ترمیم پیکره مرد نمکی، طراحی و ساخت موزه آب در مجموعه سعدآباد و طراحی و ساخت وسایل مجموعه‌های تلویزیونی سلطان صاحب قران، میرزا کوچک خان و امیر کبیر از آثار وی محسوب می‌شوند.

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید.

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان مجسمه ساز ads
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang