نشان تانیک
نشان تانیک

نشان تانیک

Nshan Tanik

فهرست

تخصص:

مجسمه ساز و تندیسگر

 

معرفی:

نشان تانیک (به انگلیسی: Nshan Tanik) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد 1328 در ارومیه و درگذشته 9 شهریور 1395 در تهران است.

 
آقای نشان تانیک از پایه‌گذاران و بانیان موزه‌های مردم‌شناسی گنجعلی خان کرمان، سعدآباد، تبریز، شاهرود و رشت و موزه پست و بسیاری دیگر از موزه‌های ایران بود.

 

او در سال 1328 خورشیدی (1949 میلادی) در ارومیه به دنیا آمد وی از کودکی علاقهٔ فراوانی به هنر مجسمه‌سازی نشان می‌داد و به همین سبب نیز مدتی نزد جوادبیک زاکاتالی و حسن ارژنگ به فراگیری این هنر پرداخت.

 

از سال 1345 (1966) عمده فعالیت وی محدود به فعالیت در موزهٔ مردم‌شناسی گذشت از کارهای مهم وی می‌توان به پیکره‌های موجود در موزه‌های مردم‌شناسی در سعدآباد تهران، اردبیل، ارومیه، رشت، زنجان و شاهرود اشاره نمود وی همچنین سال‌ها مسئولیت کارگاه پیکره‌سازی موزه مردم‌شناسی را بر عهده داشته‌است.

 

از دیگر فعالیت‌های تانیک می‌توان به تهیهٔ لوازم صحنه و دکور برای چندین فیلم و مجموعهٔ تلویزیونی تاریخی اشاره کرد مجسمهٔ استاد شهریار و نیم تنهٔ مرد نمکی از کارهای اخیر وی می‌باشند.

 

نشان تانیک به پاس خدماتش در طی سالیان متمادی به هنر ایران، در سال 1378 (1999) مفتخر به دریافت مدرک دکتری هنر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گردید و تا کنون چندین بار طی مراسم مختلف از مقام هنری وی تجلیل به عمل آمده است.

 
درگذشت
صبح سه‌شنبه 9 شهریور 1395 به علت ایست قلبی درگذشت و روز پنجشنبه، 11 شهریورماه در گورستان ارامنه تهران (بوراستان) در جاده خاوران به خاک سپرده شد.

 
فعالیت‌ها
پیکره کمال الملک، نقش برجسته استاد شهریار، پیکره جدال شیر و اژدها، ترمیم پیکره مرد نمکی، طراحی و ساخت موزه آب در مجموعه سعدآباد و طراحی و ساخت وسایل مجموعه‌های تلویزیونی سلطان صاحب قران، میرزا کوچک خان و امیر کبیر از آثار وی محسوب می‌شوند.

 

• آدرس:

 
• تلفن:

 
• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

 
• اینستاگرام:

 

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

همکاری معرفی زندگینامه و بیوگرافی و کارنامه هنری و عکس و خانواده و همسر هنرمندان هنر هفتم هنرپیشه بازیگر کجاست همه چیز درباره زندگی و اینستاگرام راه‌های تماس خصوصی لو رفته و ارتباط شبکه‌های اجتماعی افراد مشهور کیست بهتر بشناسیم انجمن همه بازیگران سینما و تیاتر و تلویزیون زنده متولد کدام شهر و استان و درگذشت هنر

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاطی و خوشنویسی هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان معماری هنرمندان تصویرگر هنرمندان مدلینگ هنرمندان سینما
هنرمندان مجسمه ساز
اینستاگرام گالری لیلیت
دکمه بازگشت به بالا
fa Lang