سعدیه، شیراز

  • درباره
  • موارد مشابه

تور گردشگری مجازی:

سعدیه، شیراز

سعدیه، شیراز

«جهت نمایش سریع “سعدیه، شیراز” ، روی گزینهٔ [نمایش‌تمام‌صفحه] اشاره نمائید و برای خروج از دکمهٔ [بازگشت⮌] یا [Esc] استفاده نمائید»

◉ درباره: هیچ ایرانی نیست که سعدی، شاعر بزرگ و نامدار قرن هفتم هجری،‌ را نشناسد. خالق بوستان و گلستان که از مهم‌ترین آثار ادبیات غنایی ایران است. آرامگاه این شاعر بزرگ که به شیخ اَجَل و استاد سخن نیز معروف است، نسبت به همتایش حافظ کمتر شناخته شده است و کمتر مورد بازدید گردشگران قرار می‌گیرد. بنایی تاریخی که طرحی از آن در پشت اسکناس ده هزار تومانی نقش بسته است.
مقبره‌ی سعدی در شهر شیراز و در نزدیکی باغ دلگشا قرار دارد. آرامگاه ابدی این شاعر بزرگ همان خانقاهی است که او در زمان حیاتش در آن زندگی می‌کرده است.
محسن فروغی معمار بنای فعلی آرامگاه سعدی بوده است و آن را در سال 1330 طراحی کرده است. در اطراف آرامگاه سعدی باغ بزرگی جای گرفته که خود حال و هوایی شاعرانه به این بنا بخشیده است.
آرامگاه سعدی در طول تاریخ بارها مرمت و بازسازی شده است. پس از مرگ سعدی مقبره‌ای برای این شاعر نامدار ساخته شد. پس از گذشت سال‌ها و ویرانی بخش‌هایی از بنا به‌دستور حکمران فارس، کریمخان زند دستور ساخت مقبره‌ای جدید را می‌دهد. در دوران قاجار بخش‌هایی از بنا تخریب می‌شود اما با کمک برخی از درباریان بار دیگر آرامگاه سعدی مرمت و بازسازی می‌شود. در دوران پهلوی اما برنامه‌ی احیاء آرامگاه سعدی در دستور کار قرار می‌گیرد و در نهایت در اواخر سال 1330 ساخت آرامگاه سعدی به پایان می‌رسد.
سعدیه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. قنات سعدیه یکی از این بخش‌هاست که در زیر زمین جای گرفته است. حوض ماهی از قسمت‌های مهم آرامگاه سعدی است که بخشی از آیین‌ها و مراسم مردم شیراز در آن برگزار می‌شده است.
حوضی با عنوان حوض سکه نیز در آرامگاه سعدی وجود دارد که مردم برای رسیدن به آرزو‌های‌شان در آن سکه می‌اندازند. در گوشه و کنار آرامگاه سعدی اشعاری از این شاعر بزرگ، گلچین و زینت‌بخش دیوارهای بنا شده‌اند.
در پیرامون آرامگاه سعدی، آرامگاه تعدادی از دیگر بزرگان فرهنگ و هنر نیز جای گرفته است که آرامگاه شوریده شیرازی یکی از مهم‌ترینآن‌ها است. کتابخانه سعدیه یکی از بخش‌های دیگر مجموعه سعدیه است.
آرامگاه سعدی در بلوار بوستان و در شمال شرقی شهر شیراز جای گرفته است.

منبع: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی / https://www.visitiran.ir

تگهای سئو: دانلود رایگان سعدیه، شیراز – پخش آنلاین سعدیه، شیراز – تماشای رایگان سعدیه، شیراز – ویدیوی فیلم سعدیه، شیراز – سعدیه، شیراز نسخه بدون سانسور شده – سعدیه، شیراز با زیرنویس چسبیده – سعدیه، شیراز با دوبله فارسی اصلی – سعدیه، شیراز با کیفیت hd اچ دی – سعدیه، شیراز با کیفیت خوب – سعدیه، شیراز کم حجم مخصوص موبایل – دانلود سریع سعدیه، شیراز برای تلفن همراه دسکتاپ ویندوز و تبلت – لینک دانلود سعدیه، شیراز – فیلم سعدیه، شیراز ورژن قدیمی و جدید سال – تماشای آسان و بازدید مجانی ویدیوی فیلم و انیمیشن سعدیه، شیراز
در اتوبوس و مسافرت – پیش نمایش تریلر آنونس سعدیه، شیراز – نمایش خانگی – دیدن سعدیه، شیراز در اوقات فراغت

★★★★★ برای مشاهده و تماشای پخش آنلاین و دانلود رایگان سعدیه، شیراز بر روی لینک اشاره نمایید …