پیکسل آرت PixelArt چیست و چگونه انجام می‌شود؟

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

پیکسل آرت PixelArt چیست و چگونه انجام می‌شود؟
ممکن است با دیدن نقش‌های پیکسلی کوچک و یا شنیدن نام هنر پیکسل آرت برایتان این سوال پیش آمده باشد که واقعاً پیکسل آرت PixelArt چیست و چگونه انجام می‌شود؟

یک توضیح بسیار ساده آن است که در حقیقت هر هنر تصویری دیجیتالی از پیکسل ساخته شده پس آن را می توان یک هنر پیکسلی نامید. اما در اصل PixelArt یعنی هنر ساخت یک تصویر تنها با استفاده از Pixel ها. درست است … ساخت کلی یک تصویر تنها و تنها با گذاشتن پیکسلها بر روی هم … ! در این روش طراحی از حداقل امکانات طراحی استفاده می شود و تصویر و هنر تنها با استفاده از نقاط ساخته می شوند. در این هنر ما چیزی به عنوان خط ، کمان و …. نداریم. هر چه که هست با پیکسل ساخته می شود. اگر قرار است خطی کشیده شود می بایست تک تک توسط نقاط ساخته شود!

پیکسل چیست ؟
کلمه Pixel یا همان پیکسل از کلمات Picture Element گرفته شده است. در تعریفی دیگر پیکسل کوچکترین نقطه تشکیل دهنده یک گرافیک و تصویر می باشد. وقتی هزاران پیکسل در کنار یکدیگر قرار می گیرند یک تصویر ایجاد می شود. دقت کنید شما حتی زمانی که دارید به این مقاله نگاه می کنید در حقیقت دارید هزاران پیکسل در کنار یکدیگر را مشاهده می کنید که تجمع آنها در کنار هم این تصاویر و نوشته ها را آفریده است.

خوب حالا چگونه می توان پیکسل ساخت ؟
برنامه‌های بسیاری برای ساخت پیکسل وجود دارد. ساده ترین این برنامه ، برنامه معروف Paint مایکروسافت است که در ویندوز به صورت خودکار نصب می شود. اما در حال پیشرفته ( که ما از این پس بر روی آن توضیح خواهیم داد ) برنامه قدرتمند Photoshop می باشد.

PixelArt در کجا کاربرد دارد ؟
خب جواب دادن به این سوال بسیار آسان است. گرافیک بسیار از دستگاههای کوچک دستی مانند موبایل ، گیم‌های بازی‌های ویدیویی و رایانه ای، شکلک ها و ایموجی‌های شبکه‌های اجتماعی (نظیر تلگرام، فیسبوک، اینستاگرام) و آیکون‌های (نمادک‌) پلتفرم‌هایی نظیر ویندوز و وبسایت‌های اینترنتی و … از این هنر استفاده می کنند. بسیاری از بازی‌های کامپیوتری مانند Super Mario (قارچ خور) از همین شیوه برای طراحی استفاده کرده اند. آیکون‌های ویندوز بر همین اساس طراحی شده اند. بسیاری از سایتهای اینترنتی از همین شیوه استفاده کرده اند. شکلکهایی که شما در اینترنت می بینید با همین شیوه طراحی شده اند !!! پوسته ها و تم‌های بسیاری از برنامه‌های کامپیوتری با همین روش درست شده اند.
بطورکلی PixelArt همیشه در مقابل چشمان شما بوده درحالیکه شاید شما به آن توجهی نداشته اید.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت