راهنمای کامل تمیزکردن لوازم برقی خانگی

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

اهمیت تمیز کردن وسایل الکترونیکی

تمیزکاری و جرم گیری لوازم برقی مثلا تمیز کردن دستگاه تلفن یا پرینتر، تمیز کردن داخل ماشین ظرف شویی یا لباسشویی، تمیز کردن هواکش آشپزخانه، تمیز کردن یخچال، جارو برقی، دستگاه قهوه جوش، مایکروفر، آب میوه گیری و…علاوه بر اینکه سبب می‌شود وسایلی تمیز و بدون لکه داشته باشید، برای عملکرد دستگاه الکترونیکی نیز مفید است زیرا گرد و غبار و جرم سبب خراب شدن دستگاه به مرور زمان می‌شود.

مثلا تمیز نکردن داخل فضای ظرفشویی و لباسشویی پس از اتمام کار سبب می‌شود که در فضای مرطوب و نمناک انواع قارچ‌ها و باکتری‌ها فرصت رشد و تکثیر پیدا کنند.

.

روش‌های مناسب برای تمیز کردن انواع وسایل برقی

تمیز کردن یخچال و از بین بردن بوی بد آن

تمیز کردن یخچال سبب می‌شود که دستگاه بهتر کار کند و عمر بیشتری داشته باشد. برای تمیز کردن دیواره‌های داخلی یخچال یک تا دو قاشق جوش شیرین را در یک چهارم لیتر آب گرم بریزید و یخچال را با آن پاک کنید و سپس خشک کنید تا بوی بد یخچال نیز از بین برود.

برای پاک کردن پشت یخچال، دوشاخه یخچال را بکشید و دستگاه را کمی جلو بکشید و با جاروبرقی گرد و غبار پشت یخچال را تمیز کنید. با آب گرم و مایع ظرف شویی قفسه‌ها و کشوهای یخچال را بیرون از آن بشویید و خشک کنید سپس دوباره در یخچال قرار دهید.

روش تمیزکردن تلویزیون

برای تمیز کردن جای دست کودکان و گرد و غبار تلویزیون، یا تمیز کردن ضبط صوت و… ابتدا تلویزیون را خاموش کنید و غبار آن را با یک دستمال خشک بگیرید سپس برای تمیز کردن لکه‌های چرب و اثر انگشت یک پنبه را به محلول آب و سرکه آغشته کرده و صفحه تلویزیون را تمیز کنید.

هیچ وقت محلول‌های پاک کننده مستقیماً رو LCD، اسپری نشود. از الکل، آستان، آمونیاک و … نیز استفاده نکنید و دقت کنید برای تمیز کردن از دستمال حوله ای و پرزدار استفاده نکنید. برای پاک کردن صفحات LCD از لکه‌ها و اثرانگشت، از یک پارچه کتانی نرم و بدون پرز و ضد الکتریسیته ساکن استفاده کنید.

با پارافین مایع دیواره‌های غیرشیشه ای تلویزیون را براق کنید و با دستمال خشک، چربی اضافی را بگیرید. برای تمیز کردن ریموت کنترل تلویزیون یک دستمال پاک کننده را دور انگشت خود بپیچید و خطوط و گوشه‌های دکمه‌های کنترل را تمیز کنید و اجازه دهید در دمای اتاق و با هوای موجود خشک شود.

تمیز کردن تلویزیون

تمیز کردن مایکرویو

در پاسخ به سوال پرتکرار شما کاربران از بخش سبک زندگی نمناک باید بگوییم که دستگاههای ماکروویو نیزبه مرور زمان گرد و خاک به خود میگیرند و یا با چربی غذا پوشیده می‌شوند. برای تمیز کردن مایکروویو نیمی از یک لیموترش بزرگ را در کاسه ای آب قرار دهید و بگذارید پنج تا ده دقیقه در مایکروویو بجوشد تا بخار لیمو باعث تبخیر لکه‌های چرب شود و بوی بد از بین برود. سپس دیواره‌های داخل دستگاه را با یک دستمال کتانی خشک تمیز کنید.

یا می‌توانید یک دستمال را به آب لیموترش تازه یا الکل آغشته کرده و مایکروویو و چربی‌های آن را بزدایید. برای تمیز کردن دستگاه از دستمال زبر، اسکاچ یا سیم ظرفشویی استفاده نکنید.

نحوه تمیز کردن اتو

اتو یکی از آن وسایل برقی است که آب موجود در مخزن آن رسوب کرده و روی لباس‌ها را لکه میکند. برای جرم گیری اتوی بخار و رفع گچ، داخل محفظه اتو مقداری سرکه سفید (سرکه تصفیه شده) بریزید. بعد از 24 ساعت، آن را خالی کنیدو محفظه را با چند بار پر و خالی کردن از آب، شستشو دهید.

برای تمیز کردن اتوهای قدیمی که کف آن روکش تفلون ندارند هنگامی که اتو داغ است، کف آن را با یک پارچه کتانی تمیز کنید سپس یک پارچه را به نمک یا جوش شیرین آغشته کرده و بقایای جرم کف اتو را پاک کنید.

تمیز کردن اتو

نحوه تمیزکردن آب میوه گیر

برای پاک کردن آبمیوه گیری و غذا ساز و مخلوط کن و جلوگیری از رنگ گرفتن بدنه آن‌ها یک دوم فنجان مایع سفید کننده، یک چهارم فنجان جوش شیرین و چهار فنجان آب گرم را با هم مخلوط کنید و اسفنج را به این مایع زده و روی قسمت‌های مورد نظر بمالید و ده دقیقه صبر کرده و سپس بشویید و کاملاً خشک کنید.اجزای جداشونده و قابل شستشوی دستگاه‌های آبمیوه گیری، غذا ساز و مخلوط کن را جدا کرده و با آب تمیز آن‌ها را بشورید.

پاک کردن قهوه جوش

برای تمیز نمودن قهوه جوش و از بین بردن رنگ سوختگی کف قهوه جوش، درون آن 1 قاشق غذا خوری نمک بریزید سپس 2 فنجان یخ به آن اضافه کنید و آب ¼ لیمو را گرفته و درون قهوه جوش بریزید، تا زمان آب شدن یخ محلول را داخل قهوه جوش بچرخانید تاقهوه جوش تمیز شود.

تمیز کردن لوازم برقی

تمیز کردن دستگاه ساندویچ ساز

برای تمیز کردن دستگاه ساندویچ ساز، ابتدا آن را از برق بکشید تا دستگاه ساندویچ ساز کاملا خنک شود. با پارچه ای نم دار یا ابر صفحه‌ی پخت را با تمیز کنید. نفوذ آب به درون بخش‌های داخلی دستگاه سبب خرابی دستگاه می‌شود. از پارچه‌های زبر برای تمیز کاری استفاده نکنید تا به لایه‌ی نچسب صفحات پخت، آسیب نرسد و دستگاه شما آسیب نبیند.

نکات مهم :

برای جرم گیری لوازم برقی از اسفنج نرم و پارچه‌ی میکرو فایبر استفاده کنید و هرگز از پدهای تمیزکاری استیل استفاده نکنید، زیرا سبب خط افتادن روی دستگاه می‌شود. از پدهای شستشوی پلاستیکی برای لکه‌های سخت استفاده کنید.

برای تمیز کردن وسایل سیلوراز مایع شوینده یا محلول‌های جرم گیری لوازم برقی کمک بگیرید و سپس با یک دستمال تمیز و مرطوب بدون هیچ ماده پاک کننده ای روی سطح وسیله را مجدد پاک کنید.

برای تمیز کردن وسایل برقی سفید و از بین بردن رنگ زرد آن، سفیدکننده، جوش شیرین و آب گرم را با هم مخلوط کنید و ابر یا اسفنج تمیز را به محلول آغشته کنید و روی وسیله برقی و 10 دقیقه صبر کنید. پس از ده دقیقه وسیله را به خوبی با اسفنج تمیز مرطوب خوب پاک کنید و بگذارید در معرض هوا خشک شود.

.
منابع:

.https://namnak.com

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت

error: هشدار ⚠️ محتوا محافظت می‌شود