همه چیز دربارهٔ کاغذ و مقوا نقاشی

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

همه چیز دربارهٔ کاغذ و مقوا نقاشی

انواع کاغذهای ابرنگ عبارتند از کاغذهای نرم،زبر،ضخیم یا نازک که بنابر نیاز ،مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته همه آن‌ها باید قدرت جذب آب را داشته باشند.

کاغذهای نرم:
این نوع کاغذها بدون بافت هستند، بنابراین برای تمرین نقاشی با آبرنگ بسیار مناسبند. بدیهی استف هر قدر کاغذ نرم‌تر باشد،آبرنگ پس از خشک شدن بر آن تیره‌تر به نظر می‌رسد. کاغذی که قدرت جذب بیش‌تر آب را دارد، آبرنگ بر ان کمرنگ‌تر دیده می‌شود. پشت و روی کاغذها هم کمی با هم فرق دارند و کار روی هر طرف با طرف دیگر متفاوت است.
استفاده از کاغذ نرم به صورت خشک یا‌تر نیز در چگونگی کار تاثیر دارد. نشان دادن جزئیات بر کاغذ نرم و خشک راحت‌تر است و از کاغذ نرم و مرطوب برای نشان دادن فضاهای دور یا مه گرفته استفاده می‌شود.

کاغذ مقوایی:
کاغذ‌هایی هستند که با استفاده از امکانات ویژهای برای کار با آبرنگ ساخته شده اند. قدرت جذب اب ،داشتن ضخامت و قدرت مقاومت در مقابل رطوبت و آب (کاغذ‌های غیر آبرنگ در مقابل آب،نرم و خمیری وچروکیده می‌شوند) وداشتن بافت‌های درشت و ریز در سطح

کاغذ،از صفات بسیار مشخص کاغذ مقوایی آبرنگ است که با اسامی تجاری گوناگون نظیر:
کاغذ. فابریانو، اشتنباخ، کانسون. آرچ. خروس نشان. و نیز کاغذ چکشی و انواع مقوای ماکت. در بازار عرضه می‌شوند.این کاغذ‌ها در قط بزرگ و طومار رول عرضه می‌شوند. معمولی‌ترین اندازه کاغذ آبرنگ همان اندازه استاندارد 50*70 سانتی متر است.

کاغذ‌های ساخته شده از برنج
کاغذهای ساخته شده از برنج و پوسته‌های گیاهی آن همیشه مورد توجه بوده اند .ایرانیان درحدود قرن چهارم هجری ،کاغذی از پوست ساقه الیاف و شلتوک برنج در مازندران ساختند. این کاغذ ساروی نام داشت و منسوب به شهر ساری بود. همچنین کاغذ کاهی را از ضایعات گندم (کاه) ساختند که هنوز هم به همان نام کاغذ کاهی مصرف دارد.

امروزه کشور ژاپن از ضایعات گیاهی و الیاف برنج کاغذهای برای ابرنگ و آثار هنری به بازار عرضه می‌کند که دارای ویژگی‌های خاصی هستند. بعضی مثل کاغذ (ایو) دارای نرمی و زبری متفاوت در دو طرف کاغذ هستند.وبرخی دیگر مثل کاغذهای موسا که هرچند نازکند اما سطحی محکم و زبر دارند. انواع دیگر کاغذ ژاپنی یوک .اوکاوارا. کیتا کاتا .سیومای .نام برد

انواع مقوای آبرنگ
کاغذ‌های دست ساز :این کاغذ‌ها به علت عاری بودن از مواد شیمیای و داشتن بافت‌های متفاوت مورد توجه نقاشان آبرنگ کار هستندو در دو نوع سرد و گرم عرضه می‌شوند:
الف: کاغذ دست ساز فشرده سرد با بافت‌های نرم تا زبر که مخصوص نقاشی با آبرنگ است.
ب )کاغذ دست ساز فشرده گرم با بافت نرم که ویژه نقاشی با آبرنگ و گواش تولید می‌شوند.

انواع کاغذ :
فابریانو:دارای بافت ظریف می‌باشد و برای کار با ذغال ومدادگرافیکی مناسب می‌باشد.
کاغذ کاهی روسی:دارای سطح کمی زبر وبرای استفاده ذغال فشرده مناسب می‌باشد.
مقوای شومیز:دارای سطح کمی زبر ومناسب برای کار با آبمرکب مناسب می‌باشد.
مقوای استن باخ:مناسب برای مداد معمولی و ذغال و دارای سطح صاف و همچنین کاغذ ومقوای پارس .کاغذ گراف و…. برای طراحی استفاده می‌شوند.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت

error: هشدار ⚠️ محتوا محافظت می‌شود