برای طراحی دکوراسیون زیبا، تلویزیون را کجای اتاق بگذاریم؟

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

برای طراحی دکوراسیون زیبا، تلویزیون را کجای اتاق بگذاریم؟
در دنیای کنونی خانه‌ای بدون تلویزیون یعنی قصری روی ابرها! چنین چیزی تنها در افسانه‌ها وجود دارد. چه بپذیریم چه نپذیریم تلویزیون تبدیل به مرکز توجه اهالی خانه شده است پس به خاطر این اهمیت زیاد باید اصول چیدمان را درباره این جعبه جادویی رعایت کرد.
اگر می‌خواهید یک دکوراسیون زیبا برای خانه تان بچینید باید بدانید که تلویزیون را کجای خانه تان باید نصب کنید.

بهترین ارتفاع برای قرار دادن تلویزیون چه قدر است؟
در تحقیقی که در آمریکا صورت گرفته بود مشخص شد نزدیک به 96 درصد خانه‌ها دارای تلویزیون هستند. امروز ما به یکی از نکات بسیار مهم هنگام نصب تلویزیون یعنی ارتفاع آن خواهیم پرداخت. چرا چنین نکته‌ای مهم است؟ زیرا ارتفاع نا مناسب تلویزیون می‌تواند به درد‌های گردن منجر شود.

نکات زیادی هنگام نصب تلویزیون باید در نظر گرفته شوند از اندازه و کیفیت تلویزیون شما گرفته تا فاصله آن با اولین محل قرار گرفتن بیننده. اما یک قانون همیشگی وجود دارد و آن قانون این است که در هر حالی خط مرکزی صفحه تلویزیون باید منطبق با خط دید بیننده باشد.

بنابراین عواملی که هنگام انتخاب ارتفاع تلویزیون خود باید در نظر بگیرید اول ارتفاع متوسط بیننده و دوم اندازه تلویزیون است. برای این کار می‌توانید تلویزیون خود را اندازه بگیرید در باره ارتفاع بیننده هم باید بگوییم که به طور متوسط ارتفاع یک نفر که روی کاناپه نشسته باشد 105 سانتی متر از سطح زمین است.

یک قانون کلی دیگر نیز وجود دارد که می‌گوید فاصله مطلوب بیننده از صفحه تلویزیون دو و نیم برابر طول تلویزیون است. البته نظرات مختلفی در این باره وجود دارند مثلا برخی از کارشناسان جدید معتقدند که اندازه تلویزیون امروزه باید نسبت به اندازه اتاق بزرگتر باشد و به این ترتیب فاصله مطلوب با تلویزیون یک و نیم برابر طول تلویزیون است. برای بینندگانی که در فاصله 3 متر و نیمی قرار دارند، یک تلویزیون 55 تا 60 اینچی مناسب است گرچه ممکن است برخی تلویزیون‌های 65 تا 70 اینچی نیز برای چنین فاصله‌ای در نظر بگیرند.

با توجه به دو قانونی که در بالا بدان‌ها اشاره کردیم قرار دادن تلویزیون روی شومینه خیلی درست نیست. اما برخی از صاحب خانه‌ها بنا به دلایلی و تحت شرایطی ترجیح می‌دهند تلویزیون خود را روی شومینه تعبیه کنند. اگر به تصویر بالا دقت کنید متوجه می‌شوید که ارتفاع مرکز این تلویزیون از زمین 60 اینچ است که قطعا از ارتفاع خط دید ببیننده‌ای که روی کاناپه نشسته است بالاتر است. اما خط دید افراد نشسته همیشه مهم‌ترین نکته نیست. بلکه گاهی اوقات ارتفاع خط دید افراد ایستاده برای صاحب خانه مهم است. چنین ارتفاعی یعنی 60 اینچ برای بینندگانی که ایستاده اند ایده آل است.

اگر از تلویزیونی که روی شومینه قرار دادید همواره استفاده می‌کنید باید سعی کنید آن را تا جایی که ممکن است پایین قرار دهید. یکی از مزایای شومینه‌های خطی ارتفاع کم آن‌ها است.

اگر تنها یک تلویزیون در خانه شما وجود دارد آن موقع است که عملکرد و استایل مقابل هم قرار می‌گیرند. شما باید بین ارتفاع مناسب تلویزیون و انتخاب جایی مناسب با در نظر گرفتن اصول طراحی و دکوراسیون یکی را انتخاب کنید. برای برخی تلویزیون خیلی مهم نیست نوع و سبک حضورش در دکوراسیون مهم‌تر است.

اگر در فضای شما دو تلویزیون وجود دارد یکی با ارتفاع مناسب برای بیننده‌هایی که روی کاناپه نشسته اند و مخصوص فیلم دیدن و تماشای روزمره است. دیگری با ارتفاع بلند مناسب برای افرادی که مشغول بازی بیلیارد هستند، است.

برخی اوقات می‌توان تعادل را بین این دو حفظ کرد. همانطور که در تصویر با لا می‌بینید، تلویزیون در ارتفاع مناسبی قرار دارد از طرفی نقش خود را در حفظ تعادل دکوراسیون داخل اتاق و منظره پنجره حفظ کرده است.

اگر تلویزیون برای صاحب خانه خیلی اهمیت نداشته است آنچنان که آن را در ارتفاع بسیار بالایی قرار داده است. برای وی بیشتر تعادل بین پنجره، شومینه و تلویزیون مهم بوده است. چیدمان این اتاق نشان می‌دهد که اهلی خانه بیشتر به گفتگو علاقمند هستند تا فیلم دیدن.

ارتفاع تلویزیون این تصویر به خوبی نشان می‌دهد که این تلویزیون بیشتر برای بینندگان ایستاده مثلا در یک مهمانی شلوغ تعبیه شده است.

مطمئنا قوانینی که برای ارتفاع تلویزیون در بالا اشاره شد درباره همه تلویزیون‌ها صدق نمی‌کند. مثلا همانطور که در این تصویر می‌بینید تلویزیون آشپزخانه در ارتفاع متفاوتی قرار دارد چرا که کارایی آن با کارایی تلویزیون اتاق نشیمن کاملا متفاوت است.

اما قطعا درباره تلویزیون‌هایی که به طور مدام و طولانی مدت برای دیدن فیلم و … استفاده می‌شود و تلویزیون مرکزی اتاق نشیمن خانه محسوب می‌شود در نظر گرفتن ارتفاع مناسب بسیار مهم است.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت