کدام لوستر برای چه دکوراسیون و اتاقی مناسب است؟

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

کدام لوستر برای چه دکوراسیون و اتاقی مناسب است؟
لوستر جزو وسایلی است که علاوه بر زیباسازی و نورپردازی، دکوراسیون خانه شما را هم چشم نوازتر خواهد کرد. اولین چیزی که برای انتخاب لوستر باید به آن توجه کنید، فضای مورد نظر شماست.
این که وسعت فضای اتاق کم است یا زیاد، سقف آن اتاق بلند است یا کوتاه، آیا اتاق نشیمن شما سقف کاذب و چراغ هالوژن هم دارد یا نه، جزو نکات بسیار مهمی است که برای انتخاب لوستر، حتما باید به آن‌ها توجه کنید.

1- اگر فضای اتاق نشیمن شما کوچک است، بهتر است از لوسترهایی با شاخه‌ها و چراغ‌های کمتر استفاده کنید چرا که اگر لوستری با چراغ‌های زیاد انتخاب کنید در صورت اضافه بودن مجبورهستید برخی لامپ‌ها را باز کنید که نمای نازیبایی به لوستر شما می‌دهد.

2- چیدمان و دکوراسیون خانه در انتخاب نوع لوستر بسیار مهم است مثلا اگر دکوراسیون شما سلطنتی یا سنتی است، بهتر است لوستر‌های کریستالی با طرح‌های کلاسیک انتخاب کنید یا اگر مبلمان استیل دارید لوستری انتخاب کنید که شاخه‌های آن در جهات مختلف طوری تنظیم شود که تمام قطعات مبلمان شما را به یک میزان روشن نشان بدهد. به طور کلی تعیین محل مناسب برای نصب لوستر بسیار مهم است و انتخاب محل نامناسب، می‌تواند کل دکوراسیون شما را تحت تاثیر قرار دهد.

3- در صورتی که سقف خانه تان چندان بلند نیست، بهتر است لوستر بلند و آویز انتخاب نکنید چراکه سقف خانه را کوتاه‌تر نشان می‌دهد. پس بهتر است مدل‌های سقفی را انتخاب کنید و در کنار آن یک چراغ دیوارکوب یا یک آباژور هماهنگ با طراحی لوسترتان انتخاب کنید. البته اگر تصمیم گرفتید بالای میز ناهارخوری تان لوستر نصب کنید، حتی در صورت کوتاه بودن سقف می‌توانید از مدل‌های آویز و بلند استفاده کنید تا نور تمام میز را روشن کند.

4- همان قدر که لوستر برای اتاق نشیمن جذاب است برای اتاق خواب، نور لوسترها چندان دوست داشتنی نیست و قطعا شما ترجیح می‌دهید به جای آن، یک دیوارکوب کم نور یا یک آباژور داشته باشید.

5- رنگ لوسترها باید مطابق رنگ چیدمان دیگر لوازم منزل باشد اما از آن جا که شما لوستر را مانند پرده یا مبلمان زود به زود تعویض نخواهید کرد، سعی کنید رنگی انتخاب کنید که همیشه شیک و جدید به نظر برسد و با چند نوع دکوراسیون همخوانی داشته باشد.

6- اگر لوستری انتخاب می‌کنید که حباب دارد، حواس تان باشد که از مدل‌هایی انتخاب کنید که حباب‌های استاندارد و معمول تری دارد تا در صورت شکستن یکی، بتوانید حباب آن را دوباره جایگزین کنید. دقت کنید که بدنه لوستری که انتخاب می‌کنید پیچیدگی‌های چندانی نداشته باشد تا از شر دردسر تمیز کردن انحناهای پر پیچ و خم آن در امان باشید.

7- علاوه بر رنگ خود لوستر رنگ چراغ‌ها و نحوه نورپردازی هم اهمیت فراوانی دارد و بهتر است از چراغ‌های آفتابی و مهتابی با رنگ‌های متفاوت استفاده کنید تا نور یکرنگ لوستر چشم تان را اذیت نکند و رنگ دکوراسیون منزل تان را هم تحت تاثیر قرار ندهد.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت