تفاوت بین چاپ بنر و چاپ پلات

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

تفاوت بین چاپ بنر و چاپ پلات
تفاوت بین چاپ بنر و چاپ پلات در چیست؟ در این مقاله فراخواهیم گرفت که چاپ‌های دستگاه پلات ودستگاه بنر، هر دو در دسته چاپ عریض قرار دارند. یعنی چاپ تصاویر با عرض بالا ( یا همان لارج فرمت LARGE FORMAT ) بوسیله این دو نوع چاپ امکان پذیر است. (دستگاه‌ها‌ی بنر و فلکس زئوس در دسته لارج فرمت , صنعت چاپ دیجیتال قرار می‌گیرند) همچنین قابل ذکر است که در صنعت چاپ دیجیتال دستگاه چاپ پلات در دسته بندی دستگاه چاپی فضای داخلی (این دورIN DOOR ) و دستگاه چاپ بنر و فلکس در دسته بندی دستگاه چاپی فضای خارجی (آت دورOUT DOOR ) قرار دارند.

جنس بنر نوعی پلاستیک همانند سفره می‌باشد.

هزینه چاپ بنر با بهترین کیفیت تقریبا نصف چاپ پلات با لمینت می‌باشد. سرعت چاپ بنر با احتساب این نکته که رنگ‌های چاپ شده روی بنر برخلاف پلات بلافاصله خشک نمی‌شود، تقریبا سه برابر چاپ پلات است. عرض بنر تا 320 سانتیمتر می‌باشد درحالیکه پلات حداکثر 100 سانتیمتر می‌باشد. طول بنر بدون محدودیت می‌باشد درحالیکه چاپ پلات با طول حداکثر 250 سانتیمتر امکانپذیر می‌باشد.

البته چاپ پلات با طول بیشتر با مونتاژ(چسباندن دو پلات به هم) امکانپذیر است. ماندگاری و عمر مدیا و رنگ چاپ شده در چاپ بنر بسیار بیشتر از چاپ پلات می‌باشد. همانطور که قبلا گفته شد چاپ بنر مخصوص فضای خارجی است که مدیاآن از جنس پلاستیکی با الیاف خاص و جوهر آن پایه سالونت است که در مجاورت با نور مستقیم خورشید, رطوبت, گرما و سرمای محیط اطراف خود به شدت مقاومت دارند درصورتی چاپ پلات مخصوص فضای داخلی و با جوهر پایه آب (WSTWR BASE) بر روی کاغذ است که در مجاورت با اب و هوای فضای خارجی مقاومت کمی دارند جنس پلات کاغذ مقوا می‌باشد که معمولا با لمینت پوشانده می‌شود. اما کیفیت بیش از, 5 برابری چاپ توسط دستگاه پلات در مقایسه با چاپ توسط دستگاه بنر و همچنین برتری چشم گیر پلات از لحاظ بصری در فاصله نزدیک، دلایل بسیار مهمی برای استفاده از پلات برای چاپ‌های عریض تا عرض 100 سانتیمتر می‌باشد.

توضیحات بیشتردر خصوص دستگاه چاپ بنر و فلکس و پلاترها : مد رنگ هر دو چاپ، CMYK می‌باشد. پلات قابلیت چاپ RGB را نیز داراست اما استاندارد نیست. ریزولوشن چاپ با دستگاه بنر و فلکس بین 50 تا 1440 DPI و پلات از 100 تا 2440 DPI می‌باشد. لیمنت در دسته عملیات تکمیلی چاپ قرار دارد و به فرایند چسباندن نوعی پلاستیک شفاف و بسیار مقاوم با دو نوع مات یا براق بر روی کاغذ (از جمله کاغذ پلات) گویند.

عوام به این نوع عملیات تکمیلی، پرس نیز گویند. مانند پرس کارت پایان خدمت یا گواهینامه رانندگی.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت

error: هشدار ⚠️ محتوا محافظت می‌شود