لباس نوزاد و نکات آن

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط
حس زیبای مادر شدن وصف نشدنی است وقتی که خبر بارداری را میشنوی غرق لذت میشوی اما نگرانی هایی هم وجود دارد که ذهن مادران را به خود درگیر میکند آن هم خرید سیسمونی و از همه مهم تر خرید لباس برای نوزاد دلبندشان است.ما در این مقاله سعی کردیم نکاتی را برای خرید لباس ذکر کنیم تا مادران با خیال راحت برای فرزندشان خرید کنند.با ما همراه باشید.
.

بعضی وقت ها نتیجه سونوگرافی اشتباه است.

حتما شما هم شنیده اید بعضی وقت ها نتیجه سونوگرافی اولیه و تعیین جنسیت با  چند وقت بعد آن متفاوت است . به همین خاطر هم توصیه می کنیم تا پیش از تعیین قطعی جنسیت نوزاد سراغ خرید لباس نروید. نگران نباشید؛ برای خرید لباس وقت هست اما در این مدت به جای خرید لباس های نوزادی دخترانه و پسرانه، بقیه وسایل ضروری نوزاد را آماده کنید.

.

آبی یا  صورتی؟

همه ما میدانیم که صورتی را به تن دختر ها میکنند و آبی را به تن پسر ها.انگار یک قانون است اما لزومی ندارد که وقتی فهمیدید فرزندتان دختر است تمام لباس ها را صورتی بخرید یا برعکس.دنیا پر از رنگ های شاد و متنوع است که هر کدام زیبایی خاص خودشان را دارند اما بدانید رنگ های تند نوزاد را کلافه میکنند.پس کمی خلاقیت به خرج بدهید و لباس های زیبا با رنگ های شاد و روشن برای نوزادتان بخرید.اما یادتان نرود رنگ سفید در اولویت است بعد از آن میتوانید به سراغ رنگ هایی چون زرد ،لیمویی، سبز، قرمز و… بروید.

.

به جنس پارچه توجه کنید.

این کوچولو های دوست داشتنی حساس ترین پوست ها را دارند، پس باید به خوبی از آنها مراقبت کرد. برای خرید لباس نوزاد به دنبال لباس نخی یا نخ پنبه باشید.این پارچه ها لطیف و سازگار با پوست نوزادان است.شما در هنگام خرید میتوانید روی لباس دست بکشید،اگر جنس لباس باعث آزار دست شما شد؛قطعا برای کودک شما منسب نیست.لازم است بعد از خرید حتما لیبل لباس را چک کنید تا مطمئن شوید لباس کاملا نخی است.این را هم فراموش نکنید که لباس نباید کش بافت سفت داشته باشد و باعث فشار به نوزاد شود.

.

حساسیت به لباس

بعضی اوقات لباس باعث آزار شده و حساسیت ایجاد میکند سریعا ان را در آورده و هرگز ان را به تن نوزاد نکنید.البته گاهی هم ممکن است لباس به فلزات به کار رفته در لباس مانند دکمه ها حساسیت داشته باشد اگر متوجه وجود جوش هایی شدید که شبیه گزیدگی حشرات هستند، پس به احتمال زیاد نوزاد به فلزات حساسیت دارد.

.

شستشوی لباس

جنس لباس نوزاد ظریف است و قرار است روی پوستی حساس قرار بگیرد پس باید با احتیاط شسته شود.توصیه میکنیم از مواد شوینده سبک و بدون بو استفاده کنید زیرا مواد عطری ممکن است کودک دلبندتان را آزار دهد.
.

نکات مهم خرید لباس:

 

۱) لباس تنگ نخرید

بچه ها به سرعت بزرگ میشوند پس لباسی که الان برای او تنگ است ماه دیگر غیر قابل استفاده خواهد بود.سعی کنید لباسی را بخرید که آزاد باشد زیرا اگر لباس تنگ باشد باعث اذیت بچه میشود.در خرید لباس دقت کنید لباس کش بیاید یا از عرض آزاد باشد تا بتواند دست ها یش را به راحتی تکان دهد.

.

۲) زیر دکمه ای بخرید

زیر پوش چه آستین دار و چه رکابی باید زیر دکمه ای باشد و جنس خوبی هم داشته باشد چون در تماس مستقیم با پوست است از طرفی اگر زیر دکمه ای نباشد ممکن است لباس کودک بچرخد و باعث سرمای کودک بشود.

.

۳) حواستان به دکمه ها باشد

دکمه یا زیپ یا وسایل تزئینی روی لباس، نوزاد را اذیت خواهند کرد؛ به خصوص اگر این دکمه ها یا زیپ در قسمت پشتی لباس باشند. سعی کنید تا جایی که ممکن است از این لباس‌ها  استفاه نکنید و اگر لباس دکمه‌دار انتخاب می‌کنید،خوب به دکمه هایش دقت کنید. چند بار انها را باز و بسته کنید تا چک کنید که خوب باز و بسته میشوند یا نه؟شما در طول روز چند بار باید این دکمه ها را باز و بسته کنید آن وقت است که اهمیت این موضوع برایتان آشکار میشود.لازم است بگوییم که به مدل دکمه ها توجه کنید تا بچه را اذیت نکنند و آخرین نکته اینکه اگر لباس دکمه های زیادی داشت اصلا به سراغ آن نروید.

.

۴) مراقب یقه های لباس باشید

سر نوزاد نیبت به بدنش بزرگ تر است پس باید لباسی را انتخاب کنید که به راحتی به تن رود  و نگذارد که سر کودک اذیت شود.یقه هایی که روی هم می آیند راحت ترین یقه ها هستند بهتر است یقه لباس چسبی نباشد چون باعث ازار کودک میشود دکمه ها هم زمانی خوب است که کوچک و روی شانه ها قرار گرفته باشند.
.

۵) اندازه لباس مهم است

لباس ها نه باید آنقدر تنگ باشند که کودک نتواند تکان بخورد نه آنقدر گشاد که شما در در آغوش گرفتن نوزاد دچار مشکل شوید.لباس باید کاملا اندازه باشد.آستین های ان ترجیحا کش بافت نباشد چون به کودک فشار می اورد و اگر هم داشت خیل سفت نباشد.در هنگام خرید لباس دست خود را به داخل استین ببرید تا تست کنید که چقدر قابلیت انعطاف دارد این اندازه باید به قدری باشد تا وقتی که دست خود را برای پوشاندن به داخل آستین میروید تنگ نباشد.
.

۶) کلاه ها را جز جدا نشدنی کمد لباس قرار دهید

چه در تابستان و چه در زمستان کودک شما به کلاه احتیاج خواهد داشت تنها تفاوت در جنس و مدل آن است.کلاه تتابستانی کودک شما بهتر است نخی و لبه دار باشد تا نوزاد را از اشعه های مضر آفتاب دور نگه دارد.برای انتخاب کلاه زمستانی هم بهتر است کمی ضخیم باشد اما وجه مشترک همه اینها اینست که کلاه باید دقیقا روی گوش ها قرار بگیرد چون حرارت بدن کودک از قسمت سر خارج میشود پس در فصول سرد سال سراغ کلاه های ضخیم تر بروید.
.

۷)تعداد لباس مهم نست

همانطور که گفتیم بچه به سرعت رشد میکند و ممکن است خیلی از لباس هایی که برای او خریده اید حتی یک بار هم به تنش نکنید از طرفی معمولا همه برای نوزاد لباس هدیه می اورند پس لزومی ندارد که خیلی لباس بخرید.در خرید سایز صفر زیاده روی نکنید چون این لباس ها به سرعت کوچک و غیر قابل استفاده خواهند شد.توصیه میکنیم چهار تا شش عدد زیر پیرهنی،سه تا چهار عدد لباس یک سره، پنج تا شش عدد جوراب و سه تا چهار عدد کلاه را برای نوزاد بخرید.یادتان نرود که در دوره نوزادی راحتی مهم تر از زیبایی است.
.

به این نکات توجه کنید:

◉ اگر نوزاد چهار دست و پا راه میرود برای او شلوار بلند انتخاب کنید تا هنگام حرکت پایش خراش بر ندارد

◉ پزشکان توصیه میکنند که نوزاد همیشه یک تکه بیشتر از پدر و مادرش لباس داشته باشد مثلا اگر شما یک پیراهن پوشیده و راحتید برای دلبندتان یک زیر پیراهنی و یک پیراهن کافیست.

◉ لباس سر همی بهترین لباس است مناسب این سن است چون هم در بغل کردن دچار مشکل نمیشوید و با هر بار گذاشتن و برداشتن بلوز از شلوارش بیرون نخواهد آمد

◉ در خرید سرهمی بهتر است مدلی را بخرید که در ناحیه فاق دکمه داشته باشد تا به راحتی باز و بسته شود

.

این لباس ها را برای فرندتان بخرید

  1. سر همی : بهتر است از رنگ های شاد استفاده کنید.
  2. زیر پوش : بهتر است از جنس نخ زیر دکمه ای و برای این فصل استین دار باشد.
  3. کلاه : مناسب با فصل زمستان و تابستان کلاه بخرید.
  4. دستکش : هم برای گرم کردن و هم برای جلوگیری خراش نوزاد توسط خودش استفاده میشود.
  5. جوراب :  جوراب هم برای محافظت از پا در برابر سرما استفاده میشود.
  6. پیش بند : بهتر است در هنگام شیر خوردن از آن استفاده کنید تا در صورت کثیف شدن به راحتی قابل شستشو باشد بهتر است پیش بندی که میخرید گره ای باشد.

.
منابع :
.https://tip-tik.com

بخش‌های مرتبط

مجله والدین و کودک

error: هشدار ⚠️ محتوا محافظت می‌شود