چگونه کاری کنیم که پرده‌ها خودنمایی کنند

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

چگونه کاری کنیم که پرده‌ها خودنمایی کنند
امروزه، انتخاب پارچه پرده و سبک آن در موازات هم هستند. پرده‌ها می‌توانند متناسب با هر نوع پنجره‌ای و در هر ارتفاعی طراحی و دوخته شوند. آن‌ها می‌توانند آستردار و بدون آستر، با پوشش کامل و یا به صورت نما باشند. همچنین، آن‌ها را می‌توان به صورت آزادانه و غیررسمی و یا به شکلی رسمی نصب کرد. سبکی که پرده‌ای آویخته می‌شود و به چشم می‌آید، به میزان زیادی به قسمت بالای پرده بستگی دارد. برای مثال، نوع چین پرده بر نمای کلی پرده تاثیری بسیار می‌گذارد و تعیین کننده است. نکته مهم و تاثیرگذار دیگر، جنس پارچه‌ای است که برای پرده انتخاب می‌شود.
نخستین بار، فرانسوی‌ها بودند که در نیمه دوم قرن هفدهم، پتانسیل دکوراتیو پرده‌ها را مطرح کردند. به تدریج، سبک متقارن در پرده‌ها رایج شد و به جای استفاده از یک پانل از دو پانل پرده به صورت متقارن استفاده شد. پس از آن، چوب پرده‌ها و حلقه‌های متنوع و زیبا طراحی و ساخته شد. در قرن نوزدهم، تنوع پرده‌ها و لوازم جانبی آن‌ها بسیار گسترده و متنوع شد بطوری که پرده، جای خود را در دکوراسیون کشورهای مختلف نیز تثبیت کرد و به عنوان یکی از عناصر اصلی دکوراسیون داخلی شناخته شد.

هر نوعی از چین روی پارچه‌های مختلف، تاثیری متفاوت دارد. بنابراین، چین و نوع پارچه می‌توانند در کنار هم باعث شکل گیری پرده شوند. پرده‌ها را می‌توان همزمان با شیدها نیز برای پوشش پنجره استفاده کرد. آن‌ها علاوه بر جنبه دکوراتیو، به دلایلی متعدد در دکوراسیون استفاده می‌شوند. تعدادی از این اهداف عبارتند از: حفظ حریم خصوصی داخلی، کنترل نور ورودی به داخل، جلوگیری از ورود سرما به داخل و خروج گرما به خارج برای گرم نگه داشتن فضای خانه.

اولین اقدام برای طراحی و دوخت یک پرده، انتخاب پارچه است. زمانی که پارچه خود را انتخاب کردید، باید سبک کلی پرده خود را که شامل تمام ریزه کاری‌های آن می‌شود، به تناسب جنس پارچه و میزان کدری یا براقی آن انتخاب کنید. تصمیم گیری در مورد استفاده از آستر نیز برای پرده مهم است که از ابتدا باید تعیین شود. در صورتی که تصمیم به استفاده از آستر گرفتید، باید پارچه آستری مناسب را انتخاب کنید. فراموش نکنید، پارچه‌ای که برای آستر پرده خود انتخاب می‌کنید، بر جلوه پرده بسیار تاثیرگذار است.

در مطالب پیشین، در مورد انواع پارچه‌ها و ویژگی‌های آن‌ها صحبت کردیم. همچنین در مورد اقدامات تکمیلی متعدد برای ایجاد جلوه‌ای منحصربفرد و جدید مانند رنگ آمیزی پارچه، ایجاد حاشیه روی پارچه‌ها و… توضیحاتی دادیم. در این قسمت، قصد داریم تا شما را با انواع پارچه‌های آستری برای پرده، بیشتر آشنا سازیم.

آسترکشی پرده و شید
به طور کلی، می‌توان به پنج دلیل اصلی برای استفاده از آستر برای پرده و شید اشاره کرد:
1. حفاظت از پارچه اصلی پرده یا شید و جلوگیری از آسیب دیدگی آن به دلیل قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب. (نور مستقیم خورشید می‌تواند در طولانی مدت، رنگ بیشتر پارچه‌ها را از بین ببرد)
2. کمک به بهتر و شکیل‌تر شدن جلوه نهایی پرده زیرا آستر باعث می‌شود که به اضافه کردن وزن، پرده صاف‌تر و زیباتر بایستد.
3. آستر باعث می‌شود که دوخت لبه‌های پرده و شید زیباتر از کار در آید.
4. برای مسدود کردن و بستن کامل راه ورود نور به داخل فضا.
5. آسترها بر قدرت پرده یا شید برای جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل و خروج هوای گرم به خارج از خانه می‌افزایند و در نتیجه به عنوان یک عایق محسوب می‌شوند.

انواع آسترها
مناسب‌ترین پارچه برای آستری پرده، پارچه‌های پنبه‌ای ساتن است که کمی براق هستند. به طور معمول، رنگ پارچه آستری کرم یا سفید است که برای قرار گرفتن پشت پرده‌هایی با رنگ روشن یا مواقعی که نیاز به عایق بندی حرارتی وجود دارد، اما باید تا حدی هم جلوه پنجره مشاهده شود، مناسب هستند. ساتن‌های آستری رنگی نیز موجود است که کیفیتی بالا دارند و رنگ آن‌ها در اثر تابش نور خورشید محو نمی‌شود. آسترهای رنگی می‌تواند بر جلوه پرده نیز بیفزاید.

همانطور که گفته شد، برخی آسترها برای مسدود کردن کامل راه ورود نور به کار می‌روند. این آسترها نباید حتما مشکی باشند بلکه حتی می‌توانند به رنگ‌های سفید و کرم باشند. این نوع آسترها سنگین و ضخیم هستند. توصیه می‌کنیم که آن‌ها را برای پرده‌هایی با پارچه ساده و بدون طرح استفاده کنید، زیرا آسترهایی که تا این اندازه ضخیم و مسدود کننده کامل نور هستند، باعث می‌شوند که طرح روی پارچه پرده، کدر و مرده به نظر برسد.

به دو صورت می‌توان برای پرده، آستر استفاده کرد. یکی به صورت جدا از پرده و دیگری، متصل و دوخته به آن. از بین این دو نوع آستر، نوع جدا از پرده نسبت به نوع چسبیده یا متصل به آن الویت دارد، زیرا منعطف‌تر بوده و شست وشوی آن نیز راحت‌تر است. در نوع جدا از پرده، این امکان برای شما وجود دارد در مواقعی که تمایل دارید تا نور بیشتری به داخل بیاید، بدون کنار زدن پرده، آستر آن را کنار بزنید. پهنای آستر جدا از پرده را هم اندازه با عرض نهایی شده یا همان عرض پنچره در نظر بگیرید، اما بهتر است که 5 سانتی متر کمتر در نظر بگیرید. نکته‌ای که در هر دو مدل نباید فراموش کرد، این است که آستر نباید از مقابل دیده شود. بنابر این، باید دقت لازم را در انتخاب پهنای پارچه آستری به عمل آورید.

اگر هیچ وقت قصد کنار زدن آستر را ندارید، بهتر است دو سر آستر را به دو سر چوب پرده ثابت کنید.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت