نکات مهم برای عکاسی در سفر


با عکس‌هایی که در طول سفر ثبت می‌کنید نه تنها می‌خواهید مکان‌ها و مناظر زیبا را به تصویر بکشید، بلکه احساسات خود در رابطه با آن مکان‌ها را نیز می‌خواهید به بیننده منتقل کنید.
یک عکاس خوب سفر کسی است که از خانه یا محل کار خود عکاسی و شکار لحظه‌ها را آغاز کند. به این ترتیب می‌توانید در طول سفر عکس‌های زیبایی ثبت کنید. در این مطلب 17 نکته در مورد عکاسی به شما خواهیم آموخت.
تکنیک Dutch Tilt چیست؟ چگونه به عکس عمق دهیم؟ چگونه مردم در حال عبور از عکس را حذف کنیم؟ همه این نکته‌ها و حقه‌های بیشتر را در ادامه خواهید خواند.

1. پیش از سفر تحقیق کنید
پیش از آنکه به محل موردنظر خود سفر کنید حتما در مورد آن تحقیق و مکان‌های دیدنی و منظره‌های زیبای آن را پیدا کنید. حتی اگر می‌توانید در مورد فرهنگ مردم منطقه نیز اطلاعاتی کسب کنید. به عکس راهنمای سفر آن شهر یا منطقه نگاه کنید و از قبل تعیین کنید کدام بخش آن برای ثبت مناسب است.
شاید برایتان عجیب باشد، اما دانستن و آگاهی داشتن در مورد همه مسایل مربوط به شهر، سیستم حمل و نقل آن، فرهنگ مردم، مناطق گردشگری، قوانین و عرف آن جامعه و … در عکاسی تاثیر شگرفی دارند. شما با داشتن اطلاعات کامل می‌توانید با نگاهی متفاوت از دیدنی‌ها عکس بگیرید.

2. چک‌لیست تهیه کنید
هر عکاسی باید فهرست یادآوری از وسایل موردنیاز خود در طول سفر داشته باشد. توجه داشته باشید که همه وسایلتان به روز باشند تا در سفر با مشکلی روبه رو نشوید.

3. از کلیشه پرهیز کنید
سعی نکنید از همان زاویه‌ای که در کتاب‌های راهنما یا وب سایت‌های مسافرت دیده اید عکاسی کنید. زاویه‌ای را انتخاب کنید که خاص خود شما باشد. نگاهی متفاوت به مکان مورد نظر داشته باشید. تکرار کلیشه‌های موجود جذابیت عکس‌های شما را از بین می‌برد.

4. عکاسی از زندگی محلی
زندگی محلی مردم در شهرها یا کشورهای دیگر در کنار مناظر و بافت شهری متفاوت زیبایی‌های خاصی هستند که می‌توانید در قاب دوربین آن‌ها را ثبت کنید. با آشنایی با محلی‌ها و مردم منطقه و آگاهی از زندگی روزانه آن‌ها، شاید حتی بتوانید تصاویر ماندگارتری ثبت کنید. این گونه عکس‌ها بیشتر از زیبایی، ماندگاری دارند.

5. خود را سوژه کنید
به عنوان یک عکاس شاید متوجه شوید عکس‌های بسیار کمی از خود جلوی دوربین دارید. برای این منظور، از همسفرهای خود بخواهید تا از شما عکس بگیرند. برای اینکه عکس‌های دلخواه داشته باشید، می‌توانید به او ایده بدهید و برایش تعیین کنید از چه زاویه و با چه تنظیماتی از شما عکاسی کند.

6. پرتره بگیرید
با احترام به محلی‌ها و آگاهی داشتن در مورد فرهنگ، قوانین و اعتقادات آن‌ها از آن‌ها اجازه بگیرید و عکس‌های پرتره از آن‌ها ثبت کنید. با این کار می‌توانید زیبایی و تفاوت مردمی که هیچ شناختی روی آن‌ها ندارید را به خوبی به تصویر بکشید. برای ثبت پرتره می‌توانید محل زندگی آن‌ها را نیز در گوشه‌ای از کادر بگنجانید. به همین منظور، نباید روی صورت و گردن سوژه زوم کنید. کمی عقب‌تر کادر ببندید تا مناظر اطراف هم ثبت شوند. برای این منظور می‌توانید از لنزهای واید استفاده کنید.

7. سوژه‌ها را شکار کنید
با لنزهای بزرگ و لنز زوم می‌توانید از فاصله دور از انسان‌ها عکاسی کنید، بدون اینکه خودشان بدانند. اینکه سوژه پوز خاصی نداشته باشد حالت طبیعی تری به عکس می‌بخشد. برای این منظور باید همیشه هوشمندانه و با نگاه تیزبین به اطراف نگاه کنید. سعی کنید لحظه‌ها و موقعیت‌هایی را شکار کنید که نشان دهنده فرهنگ و سنت مردم منطقه است.

8. به دنبال جزئیات باشید
با نزدیک شدن می‌توانید رنگ و زیورآلاتی را در رنگ‌های متنوع ببینید که نشان دهنده فرهنگ منطقه است. این مساله فقط در مورد انسان‌ها نیست. بافت ساختمان‌ها نیز گویای سبک معماری آن‌ها است. با این کار علاوه بر ثبت عکس‌های منحصربفرد، می‌توانید زیبایی‌ها را به شکلی متفاوت به تصویر بکشید. برای این منظور باید از حالت ماکرو یا لنز تله‌فوتو استفاده کنید.

9. داستان تعریف کنید
با گرفتن چندین عکس پشت سر هم از یک منطقه می‌توانید داستان زندگی محلی مردم را تعریف کنید؛ چگونه لباس می‌پوشند، چگونه کار م یکنند، کجا زندگی و کجا استراحت می‌کنند. یک تم مشخص برای عکس‌های خود تعیین کنید تا داستانی گویا داشته باشد. می‌توانید در یک روز از صبح که از خواب بیدار می‌شوید تا هنگام خواب در شب عکاسی کنید و داستان‌های خود را به تصویر بکشید.

10. زیاد عکس بگیرید
هر چه قدر می‌توانید زیاد عکس بگیرید. هر چه قدر هم عکس بگیرید باز هم کم است. شاید این تنها فرصتی است که شما به شهر یا کشور موردنظر سفر کرده اید پس باید تا می‌توانید عکس‌های زیادی در مورد آن ثبت کنید. باید خاطرات خود را ثبت کنید. نه تنها به عک سهای خوب که به ثبت خاطره‌های عالی فکر کنید. با فیلم هم می‌توانید خاطره‌های خود را حفظ کنید اما عکس زیبایی بیشتر و حال و هوای دیگری هم دارد. در ضمن، کمتر از فیلم فضا اشغال می‌کند.

11. تکنیک شیب هلندی را امتحان کنید
این یک حقه با دوربین است که باید با صرفه جویی و احتیاط از آن استفاده کنید، چرا که می‌تواند کلیشه‌ای باشد، اما اگر با این تکنیک از ساختمان بلندی در بالای سر خود عکس بگیید عکس خوبی خواهدشد. به جای اینکه ساختمان را به صورت صاف در کادر قرار دهید، دوربین را با زاویه تقریبا 45 درجه بچرخانید، به این تکنیک در دنیای فیلمبرداری تکنیک شیب هلندی می‌گویند. با این کار ساختمان مقدار بیشتری از کادر را در بر می‌گیرد و کمی هیجان چاشنی عکس می‌شود.

12. مردم را از عکس حذف کنید
آیا حرکت و تعدد مردم در مکان‌های معروف مزاحم عکاسی تان می‌شود؟ یک فیلتر کاهنده نور ND و یک سه پایه با خود همراه داشته باشید. حال می‌توانید با عکاسی با سرعت پایین مردم را به شکل هاله‌هایی رنگی نشان دهید و تقریبا آن‌ها را از عکس محو کنید و همچنین نور خوبی هم در عکس داشته باشید.

13. عمق عکس را افزایش دهید
برای اینکه عمق میدان عکس را بیشتر کنید، از لنز واید استفاده کنید، دیافراگم را نزدیک به 22/f بگذارید و روی نقطه‌ای نزدیک به یک سوم جلوی کادر قرار دهید. اگر در عکستان افق وجود دارد روی نقطه Hyperfocal فوکوس کنید تا بیشترین محدوده فوکوس ممکن را داشت باشید.

14. از لنز بسیار واید استفاده کنید
وقتی می‌خواهید از یک معماری عکس بگیرید حواستان به آب باشد وقتی از لنز واید استفاده می‌کنید تصویر آن بنا در آب می‌تواند پیش زمینه بسیار زیبایی برای عکس باشد. اگر آب در حرکت است می‌توانید با عکاسی با سرعت شاتر پایین تصویر بهتری از بنا را در آب ایجاد کنید، البته در زمان استفاده از چنین تکنیکی باید از فیلتر ND استفاده کنید تا عکس بیش از حد روشن نشود.

15. سری هم به بازار بزنید
دنبال اجناس شبیه هم و کنار هم باشید، روی آن‌ها زوم کنید و آن‌ها را کنار هم در کادر قرار دهید. برای این نوع عکاسی نورپردازی از طرفین، بهترین نور است.

16. شکار پیش زمینه
وقتی می‌خواهید از مکان‌های معروف و نمادهای شهرها عکس بگیرید به کادربندی عکستان بیشتر فکر کنید. سعی کنید پیش زمینه‌ای در عکس ایجاد کنید تا آن نماد یا ساختمانی که می‌خواهید نشان دهید را بهتر جلوه دهد یا زاویه‌ای پیدا کنید که پس زمینه بهتری به شما می‌دهد.

17. لنزهای Prime
عصر، دوربین خود را در خانه نگذارید. یک لنز پرایم Prime یا ثابت روی دوربین خود ببندید. لنز 8.50 mmf، 1 لنز ایده آلی است. در تاریکی با بازترین دیافراگم ممکن عکس بگیرید. مقدار ISO را بالا انتخاب کنید تا نیازی به فلاش یا سه پایه هم نداشته باشید. با این کار بوکه‌های زیبایی هم ایجاد می‌شود. (بوکه، نورهایی در پس زمینه است که به شکل هاله‌هایی رنگی و دایره‌ای شکل در عکس ظاهر می‌شوند.)


دیدن منابع مطالب

مجله هنر مطالب آموزشی راهنمای نتخاب لوازم هنر هنر خطاطی هنر دکوراسیون هنر صنایع دستی هنر نقاشی هنر عکاسی
💎 Ads 2

💎 Ads 2

اپلیکیشن
💎 بنر کتابهای صوتی

💎 بنر کتابهای صوتی

💎 بنر مجله هنر

💎 بنر مجله هنر

💎 بنر روزنامه هنر

💎 بنر روزنامه هنر

💎 بنر هنرآموز

💎 بنر هنرآموز

💎 بنر موزیکهای بیکلام

💎 بنر موزیکهای بیکلام

💎 بنر نمایشگاه

💎 بنر نمایشگاه

💎 بنر تماشاخانه

💎 بنر تماشاخانه

تلگرام
برگی نو (طبیعت نیشابور) ¦ نمایشگاه آثار عبدالله محمودی

برگی نو (طبیعت نیشابور) ¦ نمایشگاه آثار عبدالله محمودی

ما هیچ ما نگاه ¦ نمایشگاه آثار نرگس زارعی

ما هیچ ما نگاه ¦ نمایشگاه آثار نرگس زارعی

خواب رنگ‌ها ¦ نمایشگاه آثار الناز عبدالهی نژاد

خواب رنگ‌ها ¦ نمایشگاه آثار الناز عبدالهی نژاد

گنجه ی‌ هنر ¦ نمایشگاه آثار بنفشه اسداله زاده

گنجه ی‌ هنر ¦ نمایشگاه آثار بنفشه اسداله زاده

رقص سماع ¦ نمایشگاه آثار مهناز جعفری

رقص سماع ¦ نمایشگاه آثار مهناز جعفری

دفتری دیگر از ستاوند ¦ نمایشگاه گروهی

دفتری دیگر از ستاوند ¦ نمایشگاه گروهی

دریا و زندگی ¦ نمایشگاه آثار کتایون فرجی

دریا و زندگی ¦ نمایشگاه آثار کتایون فرجی

تصاویر پنهان ¦ نمایشگاه آثار یحیی صنعتی

تصاویر پنهان ¦ نمایشگاه آثار یحیی صنعتی

خاکم ایران ¦ نمایشگاه آثار احمدرضا زنگنه

خاکم ایران ¦ نمایشگاه آثار احمدرضا زنگنه

گیلان را باید زیست ¦ نمایشگاه آثار هاجر اسماعیل زاده پیربازاری

گیلان را باید زیست ¦ نمایشگاه آثار هاجر اسماعیل زاده پیربازاری

ترنم ¦ نمایشگاه آثار معصومه استادی

ترنم ¦ نمایشگاه آثار معصومه استادی

بیکران ¦ نمایشگاه آثار مریم منصوری

بیکران ¦ نمایشگاه آثار مریم منصوری

اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم