چگونه با تغییرات یک دکوراسیون زیبا مناسب زمستان داشته باشیم؟

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

چگونه با تغییرات یک دکوراسیون زیبا مناسب زمستان داشته باشیم؟
روزی می‌بنید که بالاخره زمستان سرد و زیبا از راه می‌رسد و در کنار همه برنامه‌های این فصل در خانه‌ها، خیلی از خانم‌های خانه دار مشغول تغییر دکوراسیون زمستانی می‌شوند که فضایی گرم‌تر نسبت به قبل ایجاد کنند تا در این روزهای سرد، خانه مکانی همچنان گرم و البته صمیمی‌باشد. همه ما می‌توانیم با تغییراتی کوچک، نه تنها به محیط آرامش بدهیم بلکه زیبایی خانه را هم در این فصل دوچندان کنیم.
شومینه یکی از این وسیله هاست که بجز گرم کردن تاثیر بسیار زیادی در دکوراسیون زمستانی خانه تان دارد.

یک دکوراسیون زمستانی زیبا با کف گرم و رنگی
کف سالن و اتاق‌ها یکی از قسمت‌های مهم خانه در فصل زمستان است. یادتان باشد کفپوش‌هایی مثل سنگ یا سرامیک خانه را حسابی سرد می‌کند، به طوری که راه رفتن بدون دمپایی هم سخت می‌شود. پس بهتر است این قسمت‌ها را با فرش، قالیچه یا گلیم بپوشانید. شاید عده‌ای با این تصور که استفاده از فرش یا قالیچه زیبایی دکوراسیون خانه آن‌ها را به هم می‌زند از استفاده آن‌ها صرف نظر کنند، اما انداختن قالیچه‌ها یا گلیم‌هایی با رنگ‌های شاد و گرم در این فصل الهام بخش گرما بوده و خانه شما را زیباتر و گرم‌تر خواهد کرد.

یک دکوراسیون زمستانی زیبا با یک آتشدان برای آرامش
با رسیدن زمستان و شروع به کار سیستم‌های گرمایشی معمولا افراد خانواده تمایل دارند، بیشتر زمان حضور در خانه را در کنار وسایل گرمایشی بگذرانند. شومینه یکی از این وسیله هاست که بجز گرم کردن، آرامش و زیبایی خانه را نیز بیشتر خواهد کرد. اگر در خانه شومینه دارید می‌توانید تغییری کوچک در جای مبلمان ایجاد کنید، به طوری که مبل‌ها در مقابل شومینه قرار بگیرند و یک میز میان مبل‌ها باشد. با این کار، فضایی گرم‌تر در محیط نشستن افراد خانواده ایجاد می‌شود و همچنین محل مناسبی برای جمع شدن در شب‌های زمستانی مهیا کرده اید، اما اگر به هر دلیلی این کار امکان پذیر نیست بهتر است حداقل یک کاناپه را به مقابل شومینه انتقال دهید تا در این روزهای سرد از گرمای شومینه بیشترین استفاده را ببرید. این مکان می‌تواند یک فضای مناسب برای مطالعه، بافتن بافتنی و… باشد. البته اگر شومینه ندارید، باز هم می‌توانید با انتقال مبلمان به کنار سیستم گرمایشی، یک فضای گرم برای اهل خانه تدارک ببینید.

یک دکوراسیون زمستانی زیبا با تزئین با رنگ‌های گرم
استفاده از رنگ‌های گرم در این فصل یکی از موارد مهم در دکوراسیون زمستانی محسوب می‌شود. شما می‌توانید خانه خود را با وسایلی که به رنگ‌های گرم (قرمز، زرد، نارنجی و…) هستند، تزئین کنید. قاب‌هایی نه چندان گران، اما با این رنگ‌ها بخرید و به دیوار نصب کنید. شاید یک قاب که نمایی از فصل تابستان را در خود گرفته زیبایی خانه شما را بیشتر کند. همچنین می‌توانید از کوسن‌هایی با رنگ گرم برای تزئین مبل‌ها استفاده کنید. این کار خانه شما را بسیار زیبا خواهد کرد.

یک دکوراسیون زمستانی زیبا با پرده‌های محافظ گرما
پرده‌ها از مهم‌ترین و اساسی‌ترین قسمت‌هایی هستند که در دکوراسیون زمستانی باید به آن‌ها توجه شود. پرده‌های توری و نازک را عوض و به جای آن‌ها پرده‌هایی با پارچه ضخیم و رنگ مناسب نصب کنید. با این کار هم گرمای خانه هدر نمی رود، هم خانه زیباتر می‌شود. اگر این کار برایتان مقدور نیست، می‌توانید از یک پارچه ساده اما ضخیم کمک بگیرید و آن را پشت پرده تابستانی نصب کنید. با این کار همان هدف صرفه جویی در انرژی و زیبایی محقق می‌شود.

بهاری در زمستان
همه ما می‌توانیم با صرف اندکی وقت و انتخاب گلدان‌هایی که با سرمای زمستان سازگار هستند، بهار را به خانه خود بیاوریم. استفاده از گل‌های رنگارنگ در فصل زمستان قطعا به محیط خانه زیبایی و طراوت خاصی می‌دهد و کمک بزرگی به دکوراسیون زمستانی شما می‌کند.

یک دکوراسیون زمستانی زیبا با تزئینات زمستانی
برای تزئین خانه قبل از هر چیز از خود زمستان کمک بگیرید. می‌پرسید چطور؟ ساده‌ترین راهش استفاده از مجسمه‌هایی با طرح‌های زمستانی است. به عنوان مثال یک آدم برفی البته از نوع مجسمه‌ای می‌تواند خانه شما را بسیار زیبا کند. همچنین استفاده از میوه‌های درخت کاج که معمولا همه ما تعدادی از آن‌ها را سر راه خود می‌بینیم و اغلب بی تفاوت از کنار آن‌ها رد می‌شویم می‌تواند در ایجاد حس زمستانی خانه بسیار موثر باشد. کامواهای رنگارنگ در یک سبد چوبی هم یکی دیگر از تزئینات مناسب فصل زمستان است.

عطری مرطوب و دلنشین
یکی از مشکلات رایج این فصل، خشک شدن بیش از حد هوا در خانه هاست که البته راه حل ساده‌ای هم دارد. شما می‌توانید به کمک یک دستگاه بخور، رطوبت لازم را فراهم کنید. بعضی از این دستگاه‌ها محفظه‌ای هم برای ریختن اسانس‌های مختلف مانند اکالیپتوس دارند که با این کار فضای خانه شما بوی بسیار خوبی خواهد گرفت. این راه حل علاوه بر تامین رطوبت، به مطبوع‌تر شدن فضای خانه و جلوه بیشتر دکوراسیون زمستانی شما کمک می‌کند.

نورهای جادویی
نور یکی از عواملی است که به کمک آن می‌توانید فضایی گرم و صمیمی بسازید. شاید شما هم این حس را تجربه کرده اید که سالن‌ها و اتاق‌های کم نور، احساس بی روح و دلگیر بودن فضا را القا می‌کند و برعکس نور مناسب، نقشی جادویی در زیبایی محیط دارد. با توجه به این که این روزها به دلیل ابری بودن هوا ممکن است نور کمتری وارد فضای خانه شما شود بهتر است به نورپردازی خانه بیشتر دقت کنید. لامپ‌های معمولی را با لامپ‌های کم مصرف عوض کنید تا هم به نور بیشتری دسترسی داشته باشید و هم هزینه‌ها را کم کنید. همچنین می‌توانید با عوض کردن لامپ‌های آباژور و استفاده از نورهایی با رنگ‌های مناسب، فضای گرم تری فراهم کنید.

در خانه کتاب بخوانیم
برای این که بچه‌ها هر چه بیشتر و بهتر با فرهنگ کتابخوانی آشنا شوند خوب است بخش مناسبی از خانه را به کتابخانه اختصاص دهیم. اگر این ایده را می‌پسندید خوب است به دکوراسیون این فضا و هماهنگی کتابخانه با سایر اجزای اتاق یا سالن هم دقت کنید. البته مثل همیشه تاکید می‌کنیم برای این کار به خرید یک کتابخانه گران قیمت نیاز ندارید. فقط کافی است دستی به سر و روی همان کتابخانه قدیمی بکشید.

مهم‌ترین اصل، تناسب رنگ کتابخانه با سایر مبلمان و تزئینات است. برای این کار خودتان می‌توانید آستین‌ها را بالا بزنید و کتابخانه را سمباده و رنگی مناسب بزنید. البته مکانی که برای کتابخانه در نظر می‌گیریم نیز باید دارای ویژگی‌هایی باشد. یکی از نکات مهم این که باید قسمتی از خانه را که دارای نور کافی برای مطالعه باشد به این کار اختصاص دهیم. اگر برای روشنایی فضای کتابخانه خانگی از نور لامپ استفاده می‌کنید باید دقت داشته باشید لوستری انتخاب کنید که حباب هایش مانع رسیدن نور لامپ‌ها به طرف پایین نشود. نکته دیگر، ساکت بودن فضاست. هرچند صحبت ما در مورد کتابخانه‌های خانگی است، اما بهتر است در مورد مکان قرار دادن آن دقت کنیم. به عنوان مثال اگر یکی از پنجره‌ها رو به زمین بازی بچه‌ها باز می‌شود، گذاشتن کتابخانه در کنار آن مناسب نیست. همچنین بهتر است کتابخانه را تا حد امکان نزدیک تلویزیون، رادیو و سایر لوازم خانگی که سر و صدا تولید می‌کنند قرار ندهیم.دقت داشته باشیم کتابخانه حتی از نوع خانگی اش باید همیشه نظم و ترتیب خاص خود را داشته باشد. کتابخانه نباید بیش از حد شلوغ یا پر از تزئینات اضافی باشد. در پایان ذکر این نکته هم لازم است که در صورت امکان و اگر فضا به شما اجازه می‌دهد، بد نیست یک میز و صندلی یا مبلی کوچک هم کنار کتابخانه بگذارید.

پیشنهاد زمستانی شمع و گل و سینی
شمع همیشه جزء لاینفک دکوراسیون‌های رمانتیک بوده است، اما در فصل زمستان فارغ از این نگاه می‌توان از شمع به عنوان یک تزئین مناسب در محل‌های مختلف خانه استفاده کرد. امروزه شمع‌های زیادی با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در بازار موجود است که به کمک آن‌ها می‌توانید خانه خود را زیباتر کنید. هنگام شب، شعله زیبای شمع‌ها فضای گرم و دلنشینی به خانه شما خواهد داد. بهتر است برای این منظور قسمتی از خانه را که هم فضای مناسبی دارد و هم بیشتر در دید است انتخاب کنید. تعدادی شمع رنگی در اندازه‌های مختلف را در این محل قرار دهید. برای زیبایی هرچه بیشتر شمع‌ها می‌توانید یک سینی گرد انتخاب کنید و اطراف آن را با گل‌های خشک پر کنید؛ سپس شمع‌ها را در مرکز سینی به صورت پراکنده بچینید و در پایان، فضای خالی میان شمع‌ها را با مابقی گل‌های خشک پر کنید تا سطح سینی دیده نشود. سینی‌های قدیمی از نوع مس یا برنج برای این کار ایده آل هستند. همچنین دقت داشته باشید هنگام خرید شمع فقط به شکل ظاهری آن توجه نکنید، کیفیت آن‌ها هم بسیار مهم است چون شمعی که برای این کار انتخاب می‌کنید نباید اشک و دود داشته باشد.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت