اصول و قوائد مهم در انتخاب رنگ دیوار

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

اصول و قوائد مهم در انتخاب رنگ دیوار
از تفاوتهای موجود در منزل از نظر اندازه و نوع دیوارها برای ایجاد یک فضای جالب توجه در منزل استفاده کنید. بهره گرفتن از رنگ‌های محو و خسته کننده بر روی تمام دیوارهای خانه می‌تواند باعث شود که محیط خانه ضعیف و ناراحت کننده به نظر برسد

1- برای تمام خانه یک رنگ اصلی انتخاب کنید و سپس طیف‌های مختلف آن را در بخشهای مختلف منزل مورد استفاده قرار دهید. این رنگ اصلی می‌تواند در مهمترین قسمت خانه، رنگ غالب باشد در حالی که در بخشهایی که از اهمیت کمتری برخوردارند باید به عنوان طیف زیر مجموعه طیف اصلی مورد استفاده قرار گیرد. در انتخاب طیفهای تابع اصلی برای هر اتاق می‌توانید به رنگ و طرح اثاثیه آن محل توجه کنید. این تکنیک در عین استفاده از یک طیفهای مختلف یک رنگ باعث ایجاد هماهنگی در بین بخشهای مختلف خواهد شد.

2- رنگ‌های روشن باعث می‌شوند فضا گسترده‌تر و بازتر به نظر بیاید. رنگ‌های روشن اتاقها را بزرگتر و روشن‌تر نشان می‌دهند. رنگ‌های تیره پیچیده‌تر و گرم‌تر هستند و باعث می‌شوند اتاق‌های وسیع صمیمانه‌تر و دنج‌تر به نظر برسند.

3- از تفاوتهای موجود در منزل از نظر اندازه و نوع دیوارها برای ایجاد یک فضای جالب توجه در منزل استفاده کنید. بهره گرفتن از رنگ‌های محو و خسته کننده بر روی تمام دیوارهای خانه می‌تواند باعث شود که محیط خانه ضعیف و ناراحت کننده به نظر برسد در حالی که استفاده از رنگ‌های متوسط می‌تواند باعث ایجاد یکنواختی و خستگی در منزل شود. در عین حال استفاده یکدست از رنگ‌های تیره و طیف‌های سنگین نیز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا باعث ایجاد فضای افسرده و تاریک می‌شود. این در حالیست که استفاده از ترکیب رنگ‌ها، فضایی پویا و دکوراسیونی نشاط آور خلق خواهد کرد.

4- زمانی که اتاق‌های مختلف را با رنگ‌های مختلف رنگ می‌زنید. فضای بین اتاقها، مانند راهروها و پله‌ها را به رنگ‌های متمایل به خاکستری روشن رنگ آمیزی کنید تا یک حس انتقال – در یک نقطه به نقطه دیگر- در بیننده ایجاد شود.

5- اگر اتاق‌های تاریک با دیوارهای رنگ تیره می‌خواهید، رنگ آستر و رنگ نهایی را دقیقاً یکسان انتخاب کنید.

6- عیوب معماری فضای داخلی منزل را با استفاده از رنگ‌های خنثی که هیچ تضادی با رنگ سقف، کف اتاق و دیوارهای اطراف نداشته باشند بپوشانید.

7- اگر سقف اتاق کمی بیش از حد معمول بلند است و یا اتاق نشیمن بیش از اندازه بزرگ به نظر برسد رنگ سقف را بین 30 -50 سانتی متر روی دیوارها نیز پایین بیاورید. همچنین می‌توانید رنگ سقف را تیره‌تر انتخاب کنید تا اتاق دنج‌تر به نظر آید.

8- از تقسیم ارتفاع دیوارها با رنگ‌های متفاوت بپزهیزید و دیوارها از کف اتاق تا سقف با یک رنگ یکسان بپوشانید. اگر طاق یا آرکی در فضای داخلی منزل موجود باشد آن‌ها را نیز با همان رنگ دیوارهای اطراف بپوشانید. استفاده از رنگ‌های بسیار روشن باعث می‌شود سقف بلندتر به نظر برسد.

9- اگر یکی از اتاق‌های خانه شما باریک و دراز است می‌توانید کاری کنید که کوتاهتر و عریض‌تر به نظر برسد. برای این کار دیوارهای کوتاه‌تر را کمی تیره‌تر از دیوارهای بلندتر رنگ کنید.

10- اگر می‌خواهید هماهنگی بیشتری بین رنگ دیوارها و سقف ایجاد کنید، از رنگ دیوارها به مقدار کم در رنگ مورد استفاده برای سقف استفاده کنید.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت

error: هشدار ⚠️ محتوا محافظت می‌شود