آموزش و اهمیت توصیه‌های ایمنی برای چیدمان اتاق کودک

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

آموزش و اهمیت توصیه‌های ایمنی برای چیدمان اتاق کودک
اگر با خود فکر می‌کنید که چگونه می‌توانید اتاق خواب کودکتان را به مکانی امن تبدیل کنید ادامه این مطلب را بخوانید.
زیبایی و چیدمان مناسب در کنار استفاده از رنگ‌های شاد مهم‌ترین شاخصه‌ای است که بسیاری از والدین برای اتاق کودک خود در نظر می‌گیرند. اگر چه برخورداری از این ویژگی‌ها می‌تواند فضای شاد و دلنشین را برای فرزند ما به ارمغان بیاورد اما رعایت اصول ایمنی در این فضا نکته مهمی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

مراقب کلید و پریز‌ها باشید
خروجی‌های برق را با پریزهایی ویژه‌ای که به نحوی طرحی شده است که کودک نمی‌تواند دسترسی به سیم برق و خروجی‌های ان داشته باشد تعویض کرده یا روی پریزهایی که دارید درپوش بگذارید تا فرزند شما به هیچ عنوان نتواند شیء فلزی نوک تیز یا انگشت خود را به این محفظه وارد کند.

پیشگیری از خطر
اگر در این اتاق طناب یا چادر یا حتی روسری دارید که کودک می‌تواند آن را به دور خود بپیچد بهتر است بسرعت آن را جمع‌آوری کنید، زیرا که ممکن است دختر یا پسر کوچک شما به قصد بازی آن را به دور خود بپیچد و دچار خفگی شود. این قاعده شامل ریسمان‌های بلند اسباب بازی‌ها و پرده‌ها یا سیم‌های برق وسایل روشنایی تزئینی هم می‌شود.

جلوگیری از زمین خوردن کودکان
تمامی وسایلی که ممکن است موجب زمین خوردن فرزند شما در اتاق شود را جابجا کنید. به عنوان نمونه وسایل بازی بزرگ و دست و پا گیر یا قالیچه‌ای که ممکن است زیر پای کودک لیز بخورد. بهتر است برای این اتاق از کفپوش سراسری و یک دست نرمی استفاده کنید. البته یادتان باشد این کفپوش‌ها نباید زیاد پُرزدار باشد چون ممکن است کودک ان‌ها کنده و به دهان بگذارد. علاوه براین لابه‌لای این پرز‌ها مکان مناسبی برای جمع شدن آشغال، خرده‌های غذا و… باشد که آن‌ها نیز سلامت وی را تهدید می‌کنند.

چراغ خواب مناسب
فراموش نکنید که در این اتاق چراغ خواب مناسبی نصب کنید تا فرزندتان از تاریکی شب نترسد، ضمن اینکه اگر در تاریکی قصد داشت از تختخواب به هر دلیلی بیرون بیایند زمین نخورد.

جمع آوری اسباب‌بازیها بعد از بازی
نگذارید اسباب بازی‌های فرزندتان بعد از بازی در کف اتاق باقی بماند چون ممکن است که موجب زمین خوردن وی شود. بنابراین بعد از اتمام بازی آن‌ها را درون سبد ریخته و در بخش از اتاق قرار دهید که کمترین رفت و امد را پسر یادختر شما به آن قسمت دارد. یادتان باشد این سبد باید منفذدار باشد، به عبارتی هوا به راحتی در آن جریان داشته باشد تا اگر وی در هنگام بازی وارد آن شد ودر این وسیله بسته شددچار حادثه نباشد. البته بهتر است این سبد در نداشته باشدتا آسیبی کودک را تهدید نکند.
اگر تصمیم دارید در اتاق کودک سطل زباله قرار دهید باید این وسیله بر خلاف سبد اسباب بازی دردار باشد، زیرا برخی از کودکان به ویژه کودکان نو پا عادت به دستکاری همه وسایل اتاق خود دارند و ممکن است که محتویات آن را درون دهان خود بگذارد. توصیه دیگری که در این زمینه داریم این است که از انداختن وسایل تیز و نوارهای لاستیکی به درون این سطل خودداری کنید.

دقت بیشتر در انتخاب تختخواب کودک
هنگام خرید تختخواب نیز باید به چند نکته توجه داشته باشید، به عنوان مثال سن و شرایط فیزیکی فرزند شما از جمله مواردی است توجه به آن ضرورت دارد. اگر دو کودک دارید و می‌خواهید تختخواب دوطبقه‌ای برای آن‌ها خریداری کنید یادتان باشد فرزند شما باید حداقل 6سال داشته باشد تا بتواند ایمنی خود را در این تختخواب‌ها حفظ کند.

درصورتی که پسر یا دختر شما زیاد در خواب غلت می‌زند بهتر است تهیه این نوع تختخواب را فراموش کنید چون ممکن از برای کودک شما مشکل ساز باشد و سلامت وی را به مخاطره بیاندازد. اگر کودک زیر سه سال سن دارد، بهتر است به سراغ تختخواب‌‌هایی بروید که اطراف آن‌ها دارای حفاظ نرده‌ای است و مانع از افتادن وی در حالت غلت زدن خواهد شد. فاصله این نرده‌ها باید بین سه تا 6 سانت باشد تا کودک گردنش را وارد این فضا نکند و در معرض خفگی قرار نگیرد. دیگر اینکه تشک تخت باید به‌طور کامل با گوشه‌های تخت هم‌اندازه باشد.
جایگاه مناسب برای تختخواب کودک نیز از نکاتی است که نباید آن را فراموش کنید. تختخواب کودک حداقل باید از پنجره‌ها، رادیاتور‌ها، چراغ‌های دیواری و پرده‌ها فاصله داشته باشد. در این صورت کودک نمی‌تواند خود را به پنجره برساند و از آن به بیرون پرتاب شود یا حرارت مستقیم رادیاتور‌ها باعث سوختگی دست و صورت کودک نمی‌شوند. روی تمام پنجره‌ها قفل وصل کنید تا کودکان نتوانند پنجره را به راحتی بگشایند.

گاهی کودکان از پنجره بالا می‌روند و آن را می‌گشایند و از آن به بیرون پرتاب می‌شوند ولی، به ویژه اگر منزل شما آپارتمانی است لازم است به این نکته توجه کافی داشته باشید. دقت کنید صندلی میز و سایر لوازم منزل یا اتاق کودک خواب را در مجاورت پنجره‌ها نچینید. کودکان از این وسایل بالا می‌روند خودشان را به پنجره می‌رسانند و آن را می‌گشایند.

حواستان به وسایل خطرناک باشد
تفنگ، تیرو کمان یا سایر اسباب بازی‌هایی که خود یا اجزای آن‌ها در فضا حرکت می‌کنند، برای کودکانی که در اتاق خواب خود بازی می‌کنند خطرناک هستند. بنابراین یا این اسباب‌بازی‌ها را جمع کنید یا با دقت و هوشیاری مراقب استفاده کودکان از این وسایل باشید.
اسباب بازی‌هایی که موهای زیاد دارند مانند توپ‌های مویی توپک می‌توانند در گلوی کودک گیر کنند پس این اسباب‌بازی‌ها را از جلوی دست کودک جمع کنید.

اسباب بازی‌های کودکان بزرگ‌تر را در اختیار کودکان زیر سه سال قرار ندهید. اسباب بازی‌های کوچک را برای بازی کودکان نوپا در اتاق خواب آن‌ها قرار ندهید چون آن‌ها را می‌بلعند و دچار خفگی و یا انسداد مری می‌شوند. اسباب بازی‌های نرم را برخی کودکان می‌بلعند بنابراین این اسباب بازی‌ها را نیز از دسترس کودکان نوپا دور نگه دارید. اسباب بازی‌های سنگین را در قفسه‌های بالای کمد‌ها در اتاق‌ کودک نگذارید تا کودک مجبور شود برای دست یافتن به آن‌ها خود را بالا بکشد و این اشیای سنگین روی سر و صورتش بریزند.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت