چگونه یک اتاق نشیمن منظم و شیک داشته باشیم؟

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

چگونه یک اتاق نشیمن منظم و شیک داشته باشیم؟
اتاق نشیمن در فرهنگ ایرانی دارای جایگاه خاصی است و می‌گویند این ماجرا ریشه در فرهنگ مهمان نوازی ایرانی دارد. ایرانی‌ها از روزهای دور، بهترین اتاق خانه شان را اتاق مهمان می‌نامیدند و بهترین وسایل شان را در آن می‌گذاشتند تا مهمانان شان احساس آرامش کنند. اما در خانه‌های کوچک امروزی ورودی خانه در کنار نشیمن قرار گرفته است و نشیمن و پذیرایی دیگر چندان از هم جدا نیستند و همین کمی کار را سخت‌تر می‌کند چرا که باید وسایلی متنوع را در یک اتاق جا داد؛ اما زیاد نگران نباشید ما می‌خواهیم به شما بگوییم چگونه هر چه بیشتر این قلب خانه را دلپذیر کنید.
چیدن وسایل زیاد می‌تواند اتاق شما را زشت کند حتی اگر بزرگ‌ترین اتاق نشیمن را داشته باشید و با وسیله‌های زیاد آن را خیلی شلوغ کنید، شبیه خانه محتکرانی می‌شود که از هر جایی یک چیز جمع کرده اند

1 – سراغ وسایل زیاد نروید
چیدن وسایل زیاد می‌تواند اتاق شما را زشت کند حتی اگر بزرگ‌ترین اتاق نشیمن را داشته باشید و با وسیله‌های زیاد آن را خیلی شلوغ کنید، شبیه خانه محتکرانی می‌شود که از هر جایی یک چیز جمع کرده اند. توصیه می‌کنیم برای داشتن یک اتاق نشیمن شیک و خلوت به وسایل اصلی قناعت کنید یعنی یک کاناپه، یک کتابخانه، یک صندلی راحتی، یک میز جلوی مبل و یک میز ناهارخوری. همه این وسایل را به گونه‌ای بچینید که مسیر رفت و آمد را مسدود نکند.

2 – خانه شما به هرس نیاز دارد
اگر می‌خواهید خانه‌ای منظم داشته باشید، باید دیگر به دنبال جمع کردن و دور نینداختن وسایل مختلف نباشید؛ مثلا از هر مجله‌ای که می‌خرید فقط دو شماره آخر آن را نگه دارید و بقیه را دور بیندازید، نهایتا می‌توانید صفحه مقالات مورد علاقه تان را جدا کنید و آن‌ها را در یک کشو نگه دارید.

3 – خانه را تمیز نگه دارید
هر چقدر خانه شما تمیزتر باشد و وسایل با نظم بیشتری چیده شده باشند دکوراسیون خانه هم بیشتر به چشم می‌آید؛ مثلا اگر روی میز اپن آشپزخانه بیش از اندازه وسایل باشد، چهره آشپزخانه زشت می‌شود یا میز پای مبل تا جایی که طراحان معروف دکوراسیون می‌گویند باید تا 75درصد خالی از هرگونه وسیله‌ای باشد.

4 – وسایلی که کار را راحت می‌کنند
گاهی وسایل کوچکی روی میز وجود دارند که به راحتی می‌توانند میز و خانه شما را نامرتب نشان دهند؛ مثل شمع، گلدان، نمکدان و … شما می‌توانید برای این که میزتان منظم‌تر به نظر برسد یک سینی یا هر وسیله دیگری که بتوان آن‌ها را در یک جا جمع کرد روی میز قرار دهید و همه این وسایل را درون آن بچینید تا هم جابه جایی وسایل راحت‌تر انجام شود، هم گردگیری کار آسان‌تر صورت گیرد و میز شما منظم‌تر به نظر برسد.

5 – جایی برای دستگاه‌های کنترل از راه دور
خیلی اوقات دستگاه‌های کنترل از راه دور حسابی نظم اتاق را به هم می‌زنند و در نهایت هم وقتی به آن‌ها نیاز دارید، پیدا کردن شان کاری دشوار است. پیشنهاد می‌کنیم یک مکان جداگانه برای کنترل‌ها در نظر بگیرید؛ مثلا می‌توانید یک جعبه فانتزی کوچک یا کاسه‌ای را به عنوان جایگاه کنترل‌ها در نظر بگیرید و از همه اعضای خانواده بخواهید که کنترل‌ها را در آن بگذارند.

6 – کوسن‌ها اتاق را منحصربفرد می‌کنند
کوسن‌های رنگی حسابی به خانه شما رنگ و طراوت می‌دهند به خصوص اگر رنگی متفاوت از مبل‌ها و البته مکمل رنگ آن‌ها داشته باشند، می‌توانید از چند کوسن طرح دار در کنار چند کوسن رنگی ساده استفاده کنید. روی یک کاناپه می‌توان بین 2تا 5کوسن قرار داد.

7 – فضا را دو برابر کنید
بین وسایل خانه چیزهای زیادی هست که در آن‌ها فضاهای مخفی وجود دارد؛ مثلا در زیر کاناپه می‌توانید یک فضای اضافی به وجود آورید که وسایل اضافی را درون آن قرار دهید بدون این که اتاق شلوغ شود. اگر خانه‌ای کوچک دارید هنگام خرید حسابی حواستان را جمع کنید تا بیشتر وسایل این چنینی با فضاهای مخفی انتخاب کنید.

8 – فرش بزرگ اتاق را بزرگ نشان می‌دهد
پهن کردن چند تکه فرش کوچک روی زمین هم اتاق را نامرتب جلوه می‌دهد و هم چون فضا تکه تکه می‌شود، اتاق کوچک‌تر جلوه می‌کند. توصیه می‌کنیم در عوض یک فرش یا موکت نسبتا بزرگ زیر مبل و میز بیندازید تا نه تنها اتاق زیباتر شود بلکه بزرگ‌تر هم به نظر برسد.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت