انواع مجسمه سازی چیست؟

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

انواع مجسمه سازی چیست؟
انواع مجسمه سازی چیست؟

از دوران ماقبل تاریخ گرفته تا جنبش‌های هنری معاصر ، مجسمه سازی به عنوان یک شکل هنری تکامل یافته است. درباره انواع مختلف مجسمه سازی ، تاریخ مجسمه سازی و هنرمندان تأثیرگذار بیشتر بیاموزید. اما قبل از آن لازم است ابتدا به این بپردازیم که هنر مجسمه سازی چیست؟
مجسمه ها آثار هنری سه بعدی هستند که از موادی مانند سنگ ، فلز ، سرامیک و چوب ساخته شده اند. مجسمه سازان از روش‌های مختلفی برای ساخت آثار هنری استفاده می کنند ، از جمله منبت کاری ، ساخت ، مدل سازی و ریخته گری.

تاریخچه مجسمه سازی به طلوع تمدن بازمی گردد.

مجسمه‌های ماقبل تاریخ (40000-4000 قبل از میلاد): مجسمه‌های ماقبل تاریخ از منبت کاری روی سنگ گرفته تا ریخته گری از برنز. سایر مجسمه‌های ماقبل تاریخ از خشت ، استخوان ، چوب و سنگ تراشیده شده اند. یکی از قدیمی ترین مجسمه‌های شناخته شده Lion-man of the Hohlenstein-Stadel است ، مجسمه ای که از عاج ماموت تراشیده شده و در آلمان یافت شده است.

مجسمه‌های باستانی (4000 سال قبل از میلاد مسیح – 400 میلادی): مجسمه‌های باستانی شامل مجسمه‌های بزرگ مصر باستان مانند ابوالهول بزرگ جیزه و مجسمه‌های برجسته غرق شده ای هستند که در سنگ تراشیده شده اند – در بسیاری از آنها خدایان مصر دیده می شوند. مورخان هنر مجسمه‌های یونان باستان را در سه دوره باستانی ، کلاسیک و هلنیستی ترسیم می کنند. همانطور که یونان باستان در طول قرن ها پیشرفت می کرد ، مجسمه‌های یونانی از کارهای اولیه سخت به کارهای هنری بسیار پیچیده تبدیل می شدند.

مجسمه‌های قرون وسطایی (400-1400s): پس از سقوط امپراتوری روم ، مجسمه سازان در سراسر اروپا آثار هنری عمدتاً مذهبی ایجاد کردند. در دوران تاریکی ، کلیسای کاتولیک قدرت و نفوذ پیدا کرد و مجسمه هایی با نماد نگاری مسیحی را سفارش داد. در اواخر دوره قرون وسطایی ، سبک گوتیک نزد هنرمندان ایتالیایی مانند Giotto و Duccio ، که مجسمه‌های گوتیک را برای کلیساهای جامع و کلیساهای مذهبی ایجاد می کردند ، محبوب شد.

مجسمه‌های دوره رنسانس (دهه‌های 1400–1600): در دوره رنسانس در اروپا ، مجسمه ها آثار کلاسیک ساخته شده از برنز و مرمر ایجاد کردند. مشهورترین مجسمه ساز این دوره میکل آنژ است که مجسمه‌های مرمر او مسیر تاریخ هنر را تغییر داد. مجسمه مستقل و برجسته او دیوید (1501–1504) هنوز هم در فلورانس پابرجاست. یکی دیگر از مجسمه‌های مرمر وی ، Pietà (1498–1499) ، مریم مقدس را نشان می دهد که بدن عیسی مسیح را در دست دارد.

مجسمه‌های باروک ، روکوکو و رمانتیک (دهه 1600-1850): در این دوره ها ، مجسمه ها حتی بیشتر تزئین ، ظریف و اغلب اروتیک می شدند. موضوع این مجسمه ها از جنبه مذهبی و به سمت فرد حرکت می کند ، که توسط کارهای هنری مانند مجسمه مایل به قرمز کلود میشل The Matoxication of Wine (1780-1790) مشخص می شود.

مجسمه‌های مدرن و معاصر (دهه 1860 تا به امروز): مجسمه‌های هنری مدرن طیف گسترده ای از جنبش‌های هنری را شامل می شوند ، از جمله کوبیسم ، سازه گرایی روسی ، دادائیسم و ​​غیره. هنرمندانی مانند الكساندر كالدر مجسمه‌های جنبشی ساختند كه در حال حركت هستند. در طول کار خود ، پابلو پیکاسو از طیف گسترده ای از مواد ، از جمله مقوا ، خاک رس و اشیا found پیدا شده مجسمه‌های آزمایشی ساخت.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

error: هشدار ⚠️ محتوا محافظت می‌شود