داریوش کاردان

 تخصص/مهارت:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، مجری، گوینده، دوبلور، کارگردان و طنزپرداز

 معرفی/ بیوگرافی:

داریوش کاردان (به انگلیسی: Dariush Kardan) هنرمند ایرانی، متولد 1335 در ابهر استان زنجان است.

شهرت داریوش کاردان بیشتر به خاطر داشتن صراحت لهجه و لحن انتقادی در اجرای برنامه‌های رادیو و تلویزیونی است.

آقای داریوش کاردان دیپلم ریاضی و لیسانس کامپیوتر دارد و کار در رادیو تلویزیون را درست پس از پیروزی انقلاب با گویندگی شروع کرد و تا سال 1359 به صورت پراکنده و از طریق نوشتن با رادیو تلویزیون همکاری داشت.

او از سال 1359 تا 1361 افسر وظیفه بود و به جبهه رفت در آنجا فرمانده دسته تانک بود و در عملیات فتح المبین، شکست محاصرهٔ آبادان و آزادی خرمشهر شرکت کرد. پس از بازگشت، بیشتر با تلویزیون و در شبکه 2 همکاری داشت. در زمان مرگ آیت‌الله خمینی، کاردان به مدت 40 شب در صدا و سیما ماند و به اجرای برنامه‌های مختلف رادیویی پرداخت و بابت این فعالیت پولی دریافت نکرد.

او در اغلب کارهایی نظیر دوبلاژ و نویسندگی و کارگردانی فعالیت داشته‌است. از سال 1368 به مدت 5 سال برنامهٔ عصرانه را به صورت زنده در رادیو اجرا کرد که شخصیت رادیویی «استاد خرناس» هم در این برنامه متولد شد. شاعری که بهلول‌وار منتقد دوران خودش بود. برنامه تلویزیونی نوروز 72 از کارهای او و خسروی بود. درهمین سال نویسندگی و سردبیری نشریه «زائر» ویزه حجاج را نیز بر عهده داشت. همین‌طور برنامه 39 و برنامه طنز رادیویی آینه که از سال 74، صبح‌های 5 شنبه از رادیو تهران پخش می‌شد، از دیگر کارهای اوست. داریوش کاردان در رادیو پیام هم یک شیفت برنامه داشت. «بخش صورتی» رادیو پیام که مشکلات رانندگی و… را بیان می‌کرد از ابتکارات او در برنامه رادیو پیام بود.
وی همچنین سابقه نویسندگی در روزنامه جام جم از آغاز انتشار و نویسندگی در صفحات «نیشخند» مجله همشهری را در کارنامه دارد. کاردان در حوزه دوبله نیز فعال بود، در این زمینه می‌توان به دوبله برنامه دیدنیها، سریال جنگجویان کوهستان-دوقلوهای افسانه‌ای، این خانه دور است، جنگ سرد و آتیه اشاره کرد.

در سال 77، اجرا و نویسندگی و بازیگری در برنامه طنز «عصرانه» را از سر گرفت که عصر 5 شنبه‌ها از رادیو تهران و بعدها رادیو ایران پخش می‌شد اجرای برنامه جنجالی و جذاب «صندلی داغ» شبکه دو را در سال 84 انجام داد. کمی بعد، مجموعه طنز «شبکه سه و نیم» را در شبکه سه به راه انداخت و نویسندگی و کارگردانی و بازیگری در ان را به عهده داشت. برنامه‌ای که داستان شبکه خصوصی‌ای به ریاست استاد خرناس را نمایش می‌داد که به برنامه‌های صداو سیما و اوضاع نگاهی منتقدانه داشت. در هیمن سالها، مجری برنامه «نقد اول» -که سریالهای پخش شده از شبکه یک را نقد و تحلیل می‌کرد- بود. همچنین پس از مدتها دوری از دوبله، چند فیلم را در مجموعه «سینما و ماوراء» دوبله کرد.
کاردان مجری مراسم افتتاحیه بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر بود و در سال86، نویسنده ستون «خرّ و پُف» روزنامه تهران امروز و ستون «عصرانه» روزنامه همشهری چاپ سوم (شنبه و سه شنبه) بود. در سال 88 بود که پس از مدتها دوری از رادیو، بار دیگر برنامه عصرانه را آغاز کرد. نویسندگی و سردبیری و بازیگری و اجرای برنامه «عصرانه» عصرهای 5 شنبه در رادیو ایران را از سر گرفت.

بازی جدی خود را از یکی از مجموعه تاترهای طنز چخوف (شبکه 4) آغاز کرد. در سال 88 در سریال تلویزیونی «نردبام آسمان» به کارگردانی محمدحسین لطیفی در نقش مسعود طبیب-پدر غیاث الدین جمشید کاشانی- ظاهر شد و پس از آن، در نقش میرزا اقاخان نوری در سریال «سالهای مشروطه» به کارگردانی محمدرضا ورزی بازی کرد.

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:
dariush_kardan

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت