اتاق خود را چه رنگی کنیم بهتر است؟


قطعاً هر رنگی تأثیر متفاوتی بر فضای خانه و روحیه شما می‌گذارد. در نتیجه قبل از انتخاب آن، باید تأثیر کلی هر رنگ در منزل و البته رابطه آن با روحیه خودتان را بشناسید. هر رنگ با توجه به ویژگی‌هایی که دارد حس خاصی به خانه می‌دهد و برای فضای خاصی مناسب است.
هر رنگ با توجه به ویژگی‌هایی که دارد حس خاصی به خانه می‌دهد و برای فضای خاصی مناسب است.
انتخاب رنگ اتاق همیشه یک دغدغه اساسی است به خصوص که این روزها برخی افراد تصمیم دارند برای سال آینده رنگ دیوار اتاق‌های منزل خود را تغییر دهند. در هر صورت پاسخ به این سؤال که رنگ اتاقم باید چه رنگی باشد سوالی است که ذهن خیلی‌ها را به خود مشغول کرده است.

آبی : اگر دنبال آرامش هستید

حس و حال : مهم‌ترین حسی که آبی به فضا می‌دهد آرامش و سردی است. در عین حال طیف‌های مختلف رنگ آبی می‌تواند حس‌های کاملاً متفاوتی به شما دهد؛ مثلاً همان طور که آبی روشن آرامش شما را زیاد می‌کند و تمرکزتان را افزایش می‌دهد، آبی تیره می‌تواند در تقویت اعتماد به نفس موثر باشد. علاوه بر این، این رنگ سرد است و می‌تواند فضایی که دارید را بزرگ‌تر از چیزی که هست نشان دهد.
برای کجا : آبی می‌تواند برای اتاق خواب شما رنگ مناسبی باشد. بهتر است در اتاق خواب از طیف‌های خواب آور آبی، مثل لاجوردی یا آبی روشن چرک که به طوسی روشن متمایل است استفاده کنید.. فقط دقت کنید که رنگ آبی برای اتاق بچه‌ها مناسب نیست، سرمای این رنگ تحرک آن‌ها را کم می‌کند.

سبز : اگر می‌خواهید سرزنده باشید

حس و حال : رنگ سبز آن قدر آرامش بخش و زنده است که آن را برای اتاق‌ها هم استفاده می‌کنند. این رنگ باعث تمدد اعصاب شما و ایجاد حس امیدواری در اعضای خانواده خواهد شد. به علاوه این رنگ به راحتی در هر خانه‌ای می‌نشیند. البته نباید فراموش کنید استفاده از سبز تیره و کدر درست برعکس سبز روشن شما را افسرده خواهد کرد.
برای کجا : سبز برای تمام مناطق خانه رنگ مناسبی است، اما برای بعضی جاها مناسب‌تر است. برای مثال سبز برای اتاق کار رنگ کاملاً مناسبی است؛ چون می‌تواند خستگی را از تن شما بیرون کند. استفاده از کمی رنگ سبز در ورودی خانه حس خوبی به شما و مهمانان تان در ابتدای ورود به خانه خواهد داد.

قرمز : اگر می‌خواهید پرهیجان باشید

حس و حال : قرمز رنگ گرم و بسیار مهمی است. استفاده از آن به فضا هیجان وانرژی می‌دهد. اگر احساس می‌کنید فضای خانه شما کسل کننده شده است می‌توانید این رنگ را در خانه تان به کار ببرید. این رنگ به فضای خانه شما عمق می‌دهد، فراموش نکنید استفاده زیاد از این رنگ، امکان دارد شما را عصبی کند. پس در کاربرد آن اعتدال را رعایت کنید.
برای کجا : رنگ قرمز اشتها را زیاد می‌کند. برای همین است که در بسیاری از رستوران‌ها از این رنگ استفاده می‌شود. در نتیجه قرمز برای آشپزخانه رنگی مناسب است. گرمای این رنگ به درد اتاق نشیمن شما هم می‌خورد چون باعث گرمی فضا می‌شود. فقط فراموش نکنید قرمز به دلیل تندی و تیرگی، فضای شما را کوچک‌تر نشان خواهد داد. اگر می‌خواهید قرمز را در آشپزخانه استفاده کنید، بهترین همراه برای آن زرد است.

نارنجی : اگر می‌خواهید شاد باشید

حس و حال : رنگ نارنجی فضا را گرم می‌کند و حس اعتماد به نفس و امنیت را در شما تقویت می‌کند. از همه این‌ها مهم‌تر نارنجی رنگ شادی و نشاط است و استفاده درست از آن؛ مثل نوشیدن یک لیوان آب پرتقال تازه باعث سرزندگی شما می‌شود.
برای کجا : بهتر است از رنگ نارنجی در اتاق خواب استفاده نکنید چون آرامش را از فضا می‌گیرد، به جای آن نارنجی برای آشپزخانه و اتاق غذاخوری رنگ مناسبی است. چون اشتها را زیاد می‌کند و حسی صمیمی به فضا می‌دهد. اگر هم می‌خواهید فضای گرمی داشته باشید می‌توانید نارنجی را با لوازم قهوه‌ای هماهنگ کنید. اگر دنبال فضایی شادو سرزنده هستید، ترکیب نارنجی با آبی را امتحان کنید. فضای شما شبیه دریای تابستانی خواهد شد.

قهوه‌ای : اگر می‌خواهید با ثبات باشید

حس و حال: قهوه‌ای رنگ طبیعت است و به همین دلیل احساسات طبیعی را به خانه می‌آورد. این رنگ به فضای شما گرما، قدرت و ثبات می‌دهد. در یک اتاق بی روح ترکیب دیوارهایی به رنگ گرم با وسایل چوبی قهوه‌ای رنگ می‌تواند گرمای فضا را چند برابر کند.
برای کجا : می‌توانید رنگ قهوه‌ای را در آشپزخانه استفاده کنید. استفاده از آن در این فضا می‌تواند به محیط عمق بدهد.اگر وسایل نشیمن شما چوبی است، رنگ زدن یکی از دیوارها به رنگ قهوه‌ای تیره می‌تواند به زیبایی اتاق نشیمن کمک کند و جلوه خاصی به اتاق دهد. می‌توانید این رنگ را با حصیر یا قالیچه‌های پوستی تکمیل کنید تا ترکیب هماهنگی داشته باشید.

زرد : اگر امید می‌خواهید

حس و حال : زرد، رنگ آغاز روز است؛ بنابراین حس شروع دارد و به خانه شما گرما و روشنی می‌دهد. شور، نشاط و امیدواری هم از دیگر موهبت‌های این رنگ زیباست. زرد به دلیل روشنی و درخشندگی می‌تواند فضای شما را بزرگ‌تر و روشن‌تر از چیزی که هست نشان دهد. به همین دلیل برای فضاهای کوچک که قرار است شاد جلوه کنند، رنگ مناسبی است.
برای کجا : زرد برای اتاق خواب مناسب نیست چون ممکن است باعث بی خوابی شود. اما این رنگ برای اتاق ناهارخوری و نشیمن و تمام فضاهای دیگری که در آن خانواده قرار است دور هم جمع شوند مناسب است و به فضای شما حس صمیمیت و دوستی می‌دهد. اگر دوست ندارید دیوارهای نشیمن را زرد کنید، می‌توانید یک گلدان پر از گل‌های زرد رنگ روی میز ناهار خوری بگذارید.مطمئن باشید همان کاربرد را خواهد داشت. زرد به راحتی با رنگ‌های دیگر هماهنگ می‌شود اما یکی از بهترین نمونه‌ها آبی است.این ترکیب ترکیب آسمان آفتابی است و زیبایی خیره کننده‌ای دارد.

صورتی : سرشار از عشق شوید

حس و حال : صورتی رنگ شادی و احساسات عاشقانه است. این رنگ حس شادی را به خانه شما می‌دهد و افسردگی و گوشه گیری را از شما دور می‌کند.
برای کجا : اولین جایی که با شنیدن اسم رنگ صورتی تصور می‌کنید اتاق دختر بچه هاست. البته معلوم است که صورتی برای اتاق دختر بچه‌ها بهترین رنگ است. به خصوص اگر آن را با رنگ‌های شاد دیگر مثل قرمز و زرد ترکیب کنید. اما این رنگ متفاوت و رویایی فقط برای اتاق دختر بچه‌ها مناسب نیست، شما هم می‌توانید از ترکیب صورتی با قهوه‌ای برای رنگ آمیزی اتاق خوابتان استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید صورتی برای آشپزخانه مناسب نیست زیرا اشتها را کم می‌کند.


دیدن منابع مطالب

مجله هنر مطالب آموزشی راهنمای نتخاب لوازم هنر هنر خطاطی هنر دکوراسیون هنر صنایع دستی هنر نقاشی هنر عکاسی
💎 Ads 2

💎 Ads 2

اپلیکیشن
💎 بنر موزیکهای بیکلام

💎 بنر موزیکهای بیکلام

💎 بنر کتابهای صوتی

💎 بنر کتابهای صوتی

💎 بنر هنرآموز

💎 بنر هنرآموز

💎 بنر نمایشگاه

💎 بنر نمایشگاه

💎 بنر روزنامه هنر

💎 بنر روزنامه هنر

💎 بنر مجله هنر

💎 بنر مجله هنر

💎 بنر تماشاخانه

💎 بنر تماشاخانه

تلگرام
برگی نو (طبیعت نیشابور) ¦ نمایشگاه آثار عبدالله محمودی

برگی نو (طبیعت نیشابور) ¦ نمایشگاه آثار عبدالله محمودی

ما هیچ ما نگاه ¦ نمایشگاه آثار نرگس زارعی

ما هیچ ما نگاه ¦ نمایشگاه آثار نرگس زارعی

خواب رنگ‌ها ¦ نمایشگاه آثار الناز عبدالهی نژاد

خواب رنگ‌ها ¦ نمایشگاه آثار الناز عبدالهی نژاد

گنجه ی‌ هنر ¦ نمایشگاه آثار بنفشه اسداله زاده

گنجه ی‌ هنر ¦ نمایشگاه آثار بنفشه اسداله زاده

رقص سماع ¦ نمایشگاه آثار مهناز جعفری

رقص سماع ¦ نمایشگاه آثار مهناز جعفری

دفتری دیگر از ستاوند ¦ نمایشگاه گروهی

دفتری دیگر از ستاوند ¦ نمایشگاه گروهی

دریا و زندگی ¦ نمایشگاه آثار کتایون فرجی

دریا و زندگی ¦ نمایشگاه آثار کتایون فرجی

تصاویر پنهان ¦ نمایشگاه آثار یحیی صنعتی

تصاویر پنهان ¦ نمایشگاه آثار یحیی صنعتی

خاکم ایران ¦ نمایشگاه آثار احمدرضا زنگنه

خاکم ایران ¦ نمایشگاه آثار احمدرضا زنگنه

گیلان را باید زیست ¦ نمایشگاه آثار هاجر اسماعیل زاده پیربازاری

گیلان را باید زیست ¦ نمایشگاه آثار هاجر اسماعیل زاده پیربازاری

ترنم ¦ نمایشگاه آثار معصومه استادی

ترنم ¦ نمایشگاه آثار معصومه استادی

بیکران ¦ نمایشگاه آثار مریم منصوری

بیکران ¦ نمایشگاه آثار مریم منصوری

اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم