توصیه‌هایی برای چیدمان اتاق جوانان

  • مشروح مطلب
  • مطالب مشابه
  • بخش‌های مرتبط

توصیه‌هایی برای چیدمان اتاق جوانان
جوانان بیش از سایر اعضای خانواده به فضایی مستقل اما در دل خانواده نیاز دارند که باید با حمایت و یاری والدین و سلیقه خودشان فراهم شود.اتاق یک جوان باید امکانات و وسایلی تقریبا نزدیک به یک خانه مجزا را در خود جای دهد زیرا نیازهای جوانان به عنوان افرادی بالغ و کامل فضایی مستقل را می‌طلبد که در آن امکان زندگی و مطالعه همراه با آسایش و دور از رفت و آمد و فعالیت‌های جاری در خانه را داشته باشند. این اتاق باید دارای فضا و امکانات کافی برای نشستن، خوابیدن، استراحت، کار، مطالعه و سرگرمی‌های مورد علاقه جوانان مانند کامپیوتر و لوازم صوتی باشد. علاوه بر اینها در اتاق جوان باید امکان پذیرایی از چند دوست نیز فراهم باشد. این اتاق چندمنظوره باید مضاف بر لوازم و مبلمان مورد نیاز مقدار زیادی از وسایل شخصی، لباس‌ها، کیف‌ها، کفش، کتاب و خرده ریز‌های بی شمار را نیز در خود جای دهد. به این ترتیب اهمیت استفاده بهینه از هر سانتی متر مربع آن بدیهی است.

اتاق‌های چندمنظوره باید به دقت بیشتری طراحی شوند تا حداکثر استفاده از فضای موجود به عمل آمده و هر یک از ملزومات اتاق در جایی مناسب و قابل استفاده قرار گیرند در حالی که فضای کافی برای حرکت در میان آن‌ها و همچنین باز و بسته شدن درها و کشوها باقی بماند.
به عنوان یک جوان اگر می‌خواهید اتاق تان را از نو طراحی کنید یا دکوراسیون و چیدمان آن را تغییر دهید بیش از هر چیز فهرستی از فعالیت‌هایی که اغلب در اتاق خودتان انجام می‌دهید تهیه کنید سپس لیستی از وسایل مورد نیازتان که باید خریداری کنید بنویسید. مبلمان مورد نیاز برای اتاق شما احتمالا شامل یک تختخواب، صندلی، یا مبل راحتی جهت نشستن یک یا دو مهمان و میز و صندلی کار است.

اصلی‌ترین وسیله در اتاق خواب تخت است. پیش از هر کار تصمیم بگیرید به چه نوع تختی نیاز دارید. در حقیقت این نقطه شروع برنامه ریزی و طراحی شما برای دکوراسیون اتاق است. شکل ظاهری تختخواب شما سبک دکوراسیون اتاق را تعیین می‌کند، اما راحتی آن از بیشترین اهمیت برخوردار است. انتخاب تشک شاید از انتخاب تخت نیز مهم‌تر باشد. چون خوابیدن بر روی تشکی که برای بدن شما مناسب نیست می‌تواند به درد پشت و کمردردهای طولانی منجر شود. اگر تشک فنری خریداری کردید به خاطر داشته باشید چند بار در سال جهت قرارگیری آن روی تخت را از بالا به پایین و پشت به رو تغییر دهید تا فنرهای داخل تشک یکسان فرسوده شوند. از آنجا که اتاق خواب‌ها در آپارتمان‌های امروزی اغلب کوچک هستند بهترین روش برای مبله کردن اتاق استفاده از وسایل چندمنظوره است. به عنوان مثال بهتر است تختخوابی بخرید که بتوان از آن به عنوان یک کاناپه نیز استفاده کرد.

تختخواب‌هایی که دیواره کوتاهی در دو طرف دارند به راحتی با افزودن چند کوسن به یک کاناپه تبدیل می‌شوند یا ممکن است مبل یا کاناپه تختخوابشو خریداری کنید. در این صورت در طول روز تختخواب جایی را اشغال نمی‌کند. یک انتخاب دیگر برای اتاق‌های خیلی کوچک استفاده از تختخواب‌های کم جا است. این تخت‌ها پس از جمع شدن به موازات دیوار قرار می‌گیرند و فضای اتاق را برای حرکت آسوده باز می‌گذارند. یک راهکار دیگر قرار دادن تختخواب در ارتفاع است به این ترتیب فضای زیر تحت در اختیار شما باقی می‌ماند.
با استفاده از تختخواب‌های پایه بلند می‌توان از فضای زیر تخت برای قراردادن میز تحریر، میز کامپیوتر و یا کتابخانه سود برد. وجود یک میز کوچک در کنار تخت مورد نیاز است تا از سطح روی آن برای قرار دادن یک چراغ مطالعه، ساعت زنگ دار و احتمالا یک لیوان آب یا کتابی که قبل از خواب مطالعه می‌کنید استفاده کنید. این میز کوچک ممکن است با یک طبقه نصب شده به دیوار کنار تخت جایگزین شود و یا در مواردی که به فضای بیشتری برای نگهداری از وسایلتان نیاز دارید می‌توان به جای آن از یک جعبه چوبی استفاده کرد. در این صورت هم از فضای داخل جعبه سود می‌برید و هم از سطح روی آن به عنوان میز کنار تخت استفاده می‌کنید. اگر فضای اتاق به اندازه‌ای کوچک است که امکان قرار دادن میزی در کنار تخت وجود ندارد، یک طبقه به اندازه عرض تختخواب در قسمت بالای تخت و در ارتفاع مناسبی از آن روی دیواری که تخت به آن تکیه دارد نصب کنید.

وسایلتان را می‌توانید به دو گروه تقسیم کنید: آن‌هایی که به صورت روزانه یا هر چند روز یک بار مورد استفاده قرار می‌گیرند و وسایلی که در فاصله‌های زمانی طولانی‌تر به کار می‌آیند. دسته اول را در فضاهای در دسترس قرار دهید و دسته دوم را در جاهایی مثل قسمت بالای کمد بگذارید که چندان در دسترس نیستند. برای استفاده بهینه از فضای اتاقتان از ابتکار و خلاقیت خود بهره بگیرید و از فضاهای به ظاهر مرده سود ببرید. در بسیاری از اتاق‌ها وجود ستون‌ها و نقایص زمین موجب به وجود آمدن فرورفتگی‌هایی در دیوارهای خانه می‌شود. این فرورفتگی‌ها برای نصب طبقات و استفاده به عنوان کتابخانه یا قرار دادن لوازم صوتی و حتی کامپیوتر و وسایل جانبی آن فضایی مناسب هستند. نصب طبقات چوبی، فلزی و یا شیشه‌ای بر روی دیوارهای صاف و بدون فرورفتگی نیز می‌تواند فضایی برای قرار دادن وسایل کوچک و خرده ریزهای شخصی شما فراهم کند.

برای تامین فضای لازم جهت نگهداری از لباس‌ها، کتاب‌ها و سایر وسایل از تمام امکانات و زوایای اتاق بهره بگیرید. اگر اندازه اتاق در حدی است که از تختخواب معمولی استفاده کنید آن را از نوع کشودار انتخاب کنید تا بتوانید از فضای زیر تخت برای وسایل دیگر بهره بگیرید و یا با قرار دادن چند جعبه با ارتفاع مناسب در زیر تخت از این فضا سود ببرید.

میز تحریر یا میز کامپیوترتان می‌تواند یک میز سه گوش کوچک در زاویه دو دیوار اتاق باشد. اگر جای کافی برای یک میز کامپیوتر معمولی دارید ممکن است آن را در زیر پنجره جایی از دیوار که معمولا استفاده نمی‌شود قرار دهید. میزی انتخاب کنید که طول و عرض کمتری داشته باشد اما دارای طبقات متعددی برای قرار دادن وسایل جانبی کامپیوتر باشد.کمدهای دیواری که اغلب ارتفاعی تا سقف اتاق دارند فضای زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند. برای استفاده بیشتر از این فضا می‌توانید داخل کمد را طبقه بندی کنید و یا در قسمت پایین آن دو یا سه کشو بسازید. اگر اتاق شما کوچک است بهتر است هیچ امکانی را برای استفاده از این فضا از دست ندهید و با نصب جیب‌های پارچه‌ای یا چند رشته طناب به موازات هم بر روی سطح داخلی کمد حداکثر استفاده از فضای داخل کمد را داشته باشید.

اگر اغلب در اتاق خود پذیرای تعدادی از دوستانتان هستید برای تامین فضای نشستن کافی می‌توانید از صندلی‌های تاشوی کوچک یا صندلی‌هایی که روی هم قرار می‌گیرند استفاده کنید. به این ترتیب در زمانی که به آن‌ها نیاز ندارید صندلی‌ها را جمع کرده در گوشه‌ای از اتاق یا داخل یک کمد قرار می‌دهید. در فضای کوچک دو هدف را باید در تمام مراحل دکوراسیون اتاق به خاطر داشته باشیم: یکی استفاده بهینه از تمام فضای موجود و دیگری بزرگ نمایی و القای حس فضای بیشتر به بیننده

.درباره هدف اول راهکارهایی را بررسی کردیم اما هدف دوم از طریق انتخاب رنگ و نورپردازی فضا عملی می‌شود. رنگ‌های روشن و ساده مانند خانواده رنگ‌های خنثی و یا رنگ‌های طبیعی بهترین انتخاب برای اتاق‌های بسیار کوچک هستند. اما اگر اتاق شما خیلی کوچک نباشد می‌توانید تنوع رنگی بیشتری در آن داشته باشید. اگرچه همواره رنگ‌های آرامش بخش و ملایم برای اتاق خواب‌ها توصیه می‌شوند اما اتاق خواب فضایی خصوصی است و باید با سلیقه صاحب آن رنگ آمیزی شود. اما علاوه بر سلیقه شخصی اطلاع از بعضی اصول در انتخاب رنگ مفید است. به خاطر داشته باشید رنگ‌های سرد مانند آبی‌ها و سبزها رنگ‌هایی هستند که سطوح را عقب‌تر از آنچه هستند نشان می‌دهند از این رو فضاهای کوچک را بزرگتر می‌نمایانند در حالی که رنگ‌های گرم که اصطلاحا به «رنگ‌های پیش رونده» معروف هستند جلوتر به نظر می‌رسند و در نتیجه فضا را کوچکتر نشان می‌دهند. جوانان اغلب به رنگ‌های پرانرژی و زنده علاقه مند هستند اما بهتر است برای طراحی رنگ در یک اتاق کوچک از این رنگ‌ها در سطوح کوچک و به عنوان آکسان استفاده کنید. از دیوارهای روشن اتاق به عنوان بومی سفید برای معرفی سطوح رنگی کوچکتر با رنگ‌های درخشان و مورد علاقه تان بهره بگیرید. دیوارهای سفید یا کرم روشن شاید برای جوانان کمی کسل کننده به نظر برسند اما در عوض این حسن را دارند که به شما امکان می‌دهند هر چند گاه یک بار رنگ سایر وسایل اتاقتان را بدون نگرانی از هماهنگی آن با رنگ دیوارها تغییر دهید. برای بزرگنمایی اتاق‌های کوچک بهتر است

درها و پنجره را به رنگ دیوار رنگ بزنید و حتی پرده اتاق را ساده و همرنگ دیوار انتخاب کنید. تاثیر آینه‌ها در بزرگنمایی را فراموش نکنید.
وجود یک آینه قدی در اتاق یک جوان نیازی حتمی است ضمن اینکه با بازتاب نور فضا را نیز بزرگتر از آنچه هست نشان خواهد داد. در صورت امکان آینه را روی دیوار مقابل پنجره نصب کنید تا با بازتاب نور طبیعی تاثیر بیشتری داشته باشد. نصب آینه بر روی در کمدها نیز علاوه بر بزرگنمایی و گردش نور در اتاق به آن نمایی مدرن می‌بخشد. نورپردازی نیز از اصولی است که باید به آن توجه شود.


دیدن منابع مطالب

بخش‌های مرتبط
مجله هنرمجله دانستنی‌های هنر

ژورنال‌های لیلیت

مجموعه‌ای جامع از مجلات دانستنی‌ها و مطالب مفید با موضوعات گوناگون و متنوع

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت