فروزان جمشیدنژاد

Forozan JamshidNejad

فروزان جمشیدنژاد

 تخصص/مهارت:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، تصویرگر و طراح گرافیک

 معرفی/ بیوگرافی:

فروزان جمشیدنژاد (به انگلیسی: Forozan JamshidNejad) هنرمند بازیگر ایرانی، است.

خانم فروزان جمشیدنژاد از هنرمندان سرشناس ایران است ، فروزان جمشیدنژاد متولد ۱۳۶۷ در شهر گچساران، بازیگر تئاتر و سینما است. او بازیگری در تئاتر را از کودکی آغاز کرد و پس از نقش آفرینی در تئاترهای مختلف در سن ۲۳ سالگی به خارج از کشور مهاجرت کرد و مدتی از فعالیت‌های نمایشی و هنری دور ماند.

پس از آن فروزان جمشیدی در دو فیلم سینمایی «میترا» به کارگردانی کاوه مدیری و «عنکبوت مقدس» به کارگردانی علی عباسی بازی کرد.

فروزان جمشیدنژاد در دوران کودکی، بازیگوش و خوش سروزبان بود و به همین علت به دعوت یکی از آشنایان که در شرکت نفت شهرستان گچساران سرپرست گروه تئاتر بود فعالیت هنری و بازیگری خویش را آغاز کرد. به دلیل سن کم و عدم توانایی در خواندن و نوشتن، مادرش دیالوگ های نمایش را بر روی نوار کاست ضبط کرده و پس از گوش دادن، آنها را حفظ کرده و بر روی صحنه اجرا می‌کرد. در آن سال‌ها، او در نمایش‌هایی چون «پژواک» به کارگردانی ملک محمد عالی‌پور (گچساران، تالار نفت؛ ۱۳۷۲)، «قصه بابا» به کارگردانی خسرو غلامی (یاسوج، جشنواره استانی، تالار ایزدپناه؛ ۱۳۷۴)، «کاکلی» به کارگردانی خسرو غلامی (اهواز، جشنواره تئاتر مناطق نفت‌خیز؛ ۱۳۷۵)، «اقیانوس بی‌ستاره» به کارگردانی نیما افخمی (گچساران، جشنواره تئاتر شهرستان، یاسوج، جشنواره تئاتر استانی؛ ۱۳۸۲) و نمایش «وقتی فرشته خواب سگ می‌بیند» به کارگردانی علی نرگس‌نژاد (یاسوج، جشنواره تئاتر استانی، تهران، جشنواره فجر؛ ۱۳۸۴) به ایفای نقش پرداخت.

علاوه بر بازیگری، او طراحی پوستر و آرم جشنواره تئاتر کشوری کودک و نوجوان (گچساران؛ ۱۳۸۴)، طراحی پوستر و بروشور نمایش «وقتی فرشته خواب سگ می‌بیند» به کارگردانی علی نرگس‌نژاد (یاسوج، جشنواره تئاتر استانی؛ ۱۳۸۴) و طراحی پوستر و بروشور نمایش «به کس نگویید لطفاً … تیمارستان ۲۵۶» به کارگردانی مرتضی خلیلی (یاسوج، جشنواره تئاتر ماه حوزه هنری؛ ۱۳۸۴) را بر عهده داشته است.

مهاجرت به تهران و موفقیت در جشنواره تئاتر فجر،
بازی در نمایش «وقتی فرشته خواب سگ می‌بیند» به کارگردانی علی نرگس‌نژاد در سال ۱۳۸۴ زمینه‌ساز مهاجرت او از گچساران به تهران شد.

نقش‌آفرینی در این نمایش و شرکت در جشنواره بیست و چهارم تئاتر فجر، جایزه بهترین بازیگر زن را برایش به ارمغان آورد.

سپس در تهران در نمایش‌هایی چون «پلنگ، خال‌هایش را پاک می‌کند» و «جیره‌بندی پر خروس برای سوگواری» به کارگردانی علی نرگس‌نژاد به ایفای نقش پرداخت.

فروزان جمشیدنژاد در ۲۳ سالگی از ایران به نروژ مهاجرت کرد. مهاجرت و عدم تسلط به زبان، باعث وقفه در فعالیت‌های نمایشی و هنری او شد.

دوستی و آشنایی فروزان جمشیدنژاد با زهرا امیرابراهیمی
جمشیدنژاد به واسطه روزنامه‌نگاری با زر (زهرا) امیرابراهیمی آشنا شد و بین این دو، دوستی عمیق پدید آمد.

فروزان جمشیدنژاد و بازی در فیلم میترا
به‌واسطه دوستی با زر (زهرا) امیرابراهیمی برای ایفای نقشی کوتاه (نقش مهناز) اما تأثیرگذار در فیلم «میترا» به نویسندگی و کارگردانی کاوه مدیری انتخاب شده و نخستین تجربه سینمایی خویش را در کنار محسن نامجو، شبنم طلوعی و یاسمین طباطبائی به دست آورد.

نقطه عطف بازیگری فروزان جمشیدنژاد نقش‌آفرینی در فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس» به کارگردانی علی عباسی است. فروزان جمشیدنژاد در فیلم «عنکبوت مقدس» در نقش «فاطمه» همسر سعید حنایی (قاتل زنجیره‌ای) بازی کرده و با زهرا امیرابراهیمی هم‌بازی شده است. «عنکبوت مقدس» روایتی از قتل‌های زنجیره‌ای سعید حنایی را ارائه می‌دهد که اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ شمسی، دست‌کم ۱۶ زن را در راستای آنچه پاک‌سازی جامعه می‌نامید به قتل رساند. فروزان جمشیدنژاد برای بازی در فیلم «عنکبوت مقدس» در هفتاد و پنجمین دوره جشنواره فیلم کن شرکت کرد. زر امیرابراهیمی بازیگر اصلی این فیلم نیز که نقش یک روزنامه‌نگار پیگیر را ایفا می‌کند برنده جایزه بهترین بازیگر زن این دوره جشنواره شد.

جوایز و افتخارات
۱۳۷۴: دریافت لوح تقدیر بازیگری خردسال از جشنواره استانی تئاتر برای بازی در نمایش «قصه بابا»
۱۳۷۵: دریافت لوح تقدیر بازیگری خردسال از جشنواره تئاتر مناطق نفت‌خیز برای بازی در نمایش «کاکلی»
۱۳۸۲: دریافت جایزه بازیگری اول زن از جشنواره تئاتر شهرستان و جشنواره استانی برای بازی در نمایش «اقیانوس بی‌ستاره»
۱۳۸۴: دریافت جایزه بازیگری اول زن از کانون ملی منتقدان استان برای بازی در نمایش «وقتی فرشته خواب سگ می‌بیند»
۱۳۸۴: دریافت جایزه بازیگری اول زن از جشنواره تئاتر استانی برای بازی در نمایش «وقتی فرشته خواب سگ می‌بیند»
۱۳۸۴: دریافت جایزه اول طراحی پوستر و بروشور از جشنواره تئاتر استانی برای بازی در نمایش «وقتی فرشته خواب سگ می‌بیند»
۱۳۸۴: دریافت جایزه اول طراحی پوستر و بروشور برای طراحی پوستر نمایش «به کس نگویید لطفاً … تیمارستان ۲۵۶»
۱۳۸۴: دریافت جایزه بهترین بازیگر زن از سوی داوران بخش بازیگری زن انجمن نمایش در جشنواره بیست و چهارم تئاتر فجر برای بازی در نمایش «وقتی فرشته خواب سگ می‌بیند»

فروزان جمشیدنژاد

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:

• اینستاگرام:
forouzan_jamshidnejad

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

فروزان جمشیدنژاد

فروزان جمشیدنژاد

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت

error: هشدار ⚠️ محتوا محافظت می‌شود