فاطمه عبدی (نوش آفرین)

Fatemeh Abdi (NooshAfarin)

فاطمه عبدی (نوش آفرین)

 تخصص/مهارت:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، خواننده

 معرفی/ بیوگرافی:

فاطمه عبدی با نام هنری نوش آفرین (به انگلیسی: Fatemeh Abdi – NooshAfarin) هنرمند ایرانی، متولد 1 فروردین 1335 در تهران است.

خانم نوش آفرین با نام اصلی فاطمه عبدی سال 1335 در شهر تهران زاده شد. او یکی از مشهورترین بازیگران و خوانندگان زن ایرانی است.

نوش آفرین فرزند نخست خانواده است، دوره کودکی پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند و چهار خواهر و دو برادر دارد که حاصل ازدواج مجدد پدرش هستند.

خانم نوش‌آفرین دوران کودکی در مدرسه ترانه می‌خواند و مورد تشویق دیگران قرار می‌گرفت. در سال 1351 و در سن شانزده سالگی، هنگامی که در دبیرستان کیوان واقع در خیابان مرتضوی تهران مشغول به تحصیل بود و همزمان در یک شرکت مشغول به کار بود، در پی خواندن یک آگهی از جانب استودیو پیام مبنی بر نیاز به یک چهره جدید جوان جهت ایفای نقش در یک فیلم سینمایی به دفتر این استودیو رفت. نام آن فیلم شورش بود و قرار بود رضا میرلوحی آن را کارگردانی کند.

در بین تعداد زیاد دختران جوان متقاضی به دلیل شباهت ظاهری نوش‌آفرین با آفرین (آفرین عبیسی) که پیش از این هنرپیشه سینما بود و در آن زمان به دلیل ازدواج از هنرپیشگی دست کشیده بود، مورد توجه فیلمبردار فیلم ایرج صادق‌پور که اتفاقاً همسر آفرین بود، قرار گرفته و به رضا میرلوحی معرفی شد. نوش‌آفرین به دلیل شرایط سخت استودیو از جمله تعهد با سفته صد هزار تومانی از شرکت در فیلم شورش منصرف شد. در همان سن به کمک فریدون خشنود خوانندگی را آغاز کرد.

پس از مدتی توسط یدالله شیراندامی هنرپیشه معروف آن زمان که از دوستان پدرش بود، برای بازی در فیلم قصه ماهان معرفی شد. شروع فعالیت هنری نوش‌آفرین با توجه به معیارهای آن زمان جامعه ایران بعدها برایش دردسرساز شد.

فیلم اول او قصه ماهان به کارگردانی جواد طاهری فیلمی با مایه‌های عرفانی در مورد تناسخ بود که صحنه‌های آن ایجاد جنجال زیادی کرد. آن فیلم در دسته‌بندی معمول تجاری آن زمان قرار نمی‌گرفت و موسیقی متن آن به هنرمندی مرتضی حنانه از تأثیرگذاری خاصی برخوردار بود. دومین فیلمش دشمن نام داشت که در رده فیلم‌های تجاری خوش‌ساخت قرارگرفت، زیرا خسرو پرویزی کارگردان این فیلم تحصیلکرده بود و با اینکه فیلم‌هایی می‌ساخت که تجاری بودند اما در مقایسه با فیلم‌های تجاری آن زمان از ساخت بهتری برخوردار بودند.

نوش‌آفرین در این سال‌ها کنار هنرپیشگانی نظیر سعید راد ایفای نقش کرد که بعدها با او ازدواج کرد. نوش‌آفرین پس از هفده سال زندگی مشترک با سعید راد، ایران را به قصد هندوستان ترک کرد و از سعید راد جدا شد و پس از مدتی راهی آمریکا شد.

فاطمه عبدی (نوش آفرین)

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:
nooshafarin.a

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

فاطمه عبدی (نوش آفرین)

فاطمه عبدی (نوش آفرین)

error: هشدار ⚠️ محتوا محافظت می‌شود