چطور آرامش را در فضای اتاق خواب به وجود آوریم


اتاق خواب شما، از خصوصی‌ترین و خاص‌ترین مکان‌ها در زندگی شماست. اتاق خواب همان جاییست که برای راحتی و آسایش، نزدیک به نیمی از زندگی خود را در آن می‌گذرانیم. پس چه بهتر که این مکان مخصوص، تا حد امکان آرامش بخش و راحت باشد. طراحی، رنگ، نور، دکوراسیون و … از مواردی موثر بر ایجاد احساس راحتی در محل خواب هستند. اما آیا موارد دیگری نیز در آرامش بیشتر اتاق خواب موثر به حساب می‌آیند؟

1- مبلمان و ابزارهای اضافی را از اتاق خواب بیرون ببرید.
تا آنجا که می‌توانید ابزارهای اضافی را از اتاق خواب خود بیرون ببرید. فضایی شلوغ، به هم ریخته و آشفته، محیط خوبی برای خوابیدن نیست. ایجاد یک فضای ساده و عاری از مواردی که منجر به تحریک حواس می‌شوند، می‌تواند محل استراحت شما را بیش از پیش بهبود ببخشد.

2- یک فیلتر تصفیه هوا در اتاق نصب کنید.
مطمئناً گرد و خاک، آلرژی‌های فصلی، وجود حیوانات خانگی و …، عوامل یک خواب راحت و آرام به
شمار نمی روند. نصب یک فیلتر تصفیه هوا می‌تواند علاوه بر ایجاد هوایی پاکیزه در محیط اتاق، به تنفس بهتر شما در هنگام خواب نیز کمک کند.

3- پستوها را مرتب کنید.
کمد و کشوهای خود را از لباس‌ها و هر چیز دیگری که مدت زیادی است نمی پوشید یا استفاده نمی کنید، خلاص نمایید. لباس‌های قدیمی و هر خرده ریز بلا استفاده‌ای که دارید را اهدا کنید. در این صورت هم به خود و هم به دیگرانی که ممکن است به این وسایل شما نیاز داشته باشند، یاری رسانده اید.

4- تلویزیون را از اتاق خواب دور کنید.
تلویزیون منجر به تحریک حواس و اختلال در ایجاد آرامش قبل از خواب می‌شود. از تماشای تلویزیون در ساعات نزدیک به زمان خواب یا در زمانی که در رختخواب هستید اجتناب کنید.
بهتر است تلویزیون را از محل خواب بیرون ببرید تا درگیر تماشای آن نشوید. می‌توانید قبل از خواب به اموری مانند کتاب خواندن یا مرتب کردن برنامه‌های فردا یا بررسی امور انجام شده در طول روز بپردازید. مطمئن باشید این مساله در استراحت شبانه شما تاثیر مثبت خواهد داشت.

5- از نور شمع استفاده کنید.
جهت تامین نور و تغییر رایحه فضای درونی اتاق خواب، از چند شمع معطر بهره ببرید. حتی اگر نور آن‌ها کافی نیست، حداقل از عود برای تغییر رایحه اتاق استفاده کنید.

فنگ شویی یا فانگ شویی (Fengshui) فلسفه و هنری باستانی است که سابقه آن به 3000 سال پیش در کشور چین باز می‌گردد. بر اساس آن هر فضایی دارای انرژی است و با بکارگیری و حفظ تعادل بین اشیا و فضا، سلامتی و خوشبختی برای انسان رقم می‌خورد.فنگ بمعنی باد و شویی آب است. در فرهنگ چینی باد و آب مظهر سلامتی و پاکی است.
در نتیجه فنگ شویی خوب، خوشبختی است و فنگ شویی بد، بدشانسی و بدبختی است.اساس فنگ شویی دیدگاهی است که فلسفه و فنون باستانی چین به جهان دارد. بر اساس این دیدگاه، زمین، زنده و منبع انرژی است.یک روز بهاری را تجسم کنید.
خورشید می‌درخشد و نسیم خنکی می‌وزد در حالیکه شما بر امواج آرام دریا در حال استراحت هستید. اکنون احساس فوق العاده‌ای دارید. چرا این احساس را داخل خانه خود نبرید؟ هدف فنگ شویی ایجاد اینگونه تغییرات برای احساس کردن لطافت باد و آب است.

در ادامه مطلب به نکاتی برای طراحی دکوراسیون یک اتاق خواب آرامش بخش، بر اساس قواعد فنگ شویی اشاره می‌کنیم:

اتاق خواب مکانی برای استراحت است
تلویزیون، کامپیوتر، وسایل ورزشی و هرگونه وسایلی که با استراحت منافات دارند را از اتاق خواب خود بیرون ببرید، زیرا که وجود این وسایل در اتاق خواب باعث از بین رفتن انرژی‌های مثبت و نهایتاً آرامش شما می‌شود.

ریخت و پاشها را مرتب کنید
اتاقتان را مرتب کنید و از شر هر چیزی که دوست ندارید در اتاقتان باشد خلاص شوید. جمع کردن ریخت و پاش ممکن است زمانبر و خسته کننده باشد، ولی باعث می‌شود که احساس خوبی به شما دست دهد و بتوانید تغییرات را بر طبق علاقه خود اعمال کنید. از این مرحله فرار نکنید، زیرا مهمترین مرحله هماهنگ کردن انرژی‌ها، پاکیزگی و مرتب بودن است.

بگذارید هوای تازه و نور کافی وارد اتاق شود
پنجره‌ها را باز کنید و هوای تازه و پاک را به اتاق خود راه دهید. گیاهان خانگی نیز می‌توانند هوای اتاق را تصفیه کنند، به شرطی که اتاق بزرگ و گیاهان دور از تخت خواب گذاشته شوند. اجازه دهید نور طبیعی و کافی در روز به اتاق وارد شود.

درجات مختلف نوری را در اتاق خوابتان ایجاد کنید
شبها درجات مختلف تیرگی و روشنی ایجاد کنید. می‌توانید ازلامپهایی که دارای سوییچ‌های تنظیم شدت نور هستند و یا از شمع‌هایی که دارای کیفیت بالا و فاقد مواد سمی می‌باشند، استفاده کنید. روشن کردن شمع حداقل 15 دقیقه قبل از خواب، باعث جذب انرژی و داشتن خوابی راحت می‌شود.

دکوراسیون و رنگ‌های مناسب
رنگ، مهمترین بخش دکوراسیون است. رنگ‌های متناسب برای دکوراسیون، درجات رنگی بین رنگ پوستی تا شکلاتی است. آبی روشن و سبز نیز مناسب می‌باشند. باید دقت داشت که از رنگ‌های سرد به تنهایی استفاده نکرد زیرا مانع از داشتن خوابی آرام می‌شود.
بهتر است رنگ‌های سرد و گرم در کنار هم به کار گرفته شوند.دکوراسیون متناسب، می‌تواند انرژی‌های موجود در اتاق خواب را متعادل نگاه دارد.
برای مثال دو میز کوچک در دو طرف تخت خواب، محل مناسبی برای گذاشتن چراغ خواب، کتاب، لیوان آب، ساعت و یا وسایل کوچک مورد نیاز قبل از خواب می‌باشد. همچنین توصیه شده که آینه‌ای کوچک را به جای قرار دادن یک آینه بزرگ در اتاق خواب، برگزیده و در گوشه اتاق خواب خود بگذارید.

تابلو و تصاویر مناسب
تصاویر تابلوهای اتاق خواب خود را با دقت انتخاب کنید. تصاویر خشن با رنگ‌های تند مناسب اتاق خواب و استراحت نمی‌باشد. می‌توانید تصاویر و یا اتفاقاتی که دوست دارید در زندگیتان اتفاق افتد را انتخاب کنید.

تمامی درها را ببندید
قبل از خواب درِ اتاق خواب و تمامی درهای مشرف به آن را ببندید. نظم حاکم در اتاق خواب، آرامش را به شما منتقل می‌کند.پایه و اساسی که در زمان قدیم از مفهوم «فنگ شویی» برداشت می‌شده،
هم اکنون در چین هم در زمره خرافات قرار می‌گیرند. اما این عبارت، امروزه بیشتر به عنوان اصطلاحی برای طراحی دکوراسیون (از مکان قرارگیری اشیا تا نور محیط، رنگ دیوارها و نظم اتاق) و به منظور زیبایی و سادگی بیشتر در مکان‌های مختلف منزل و محل کار به اجرا در می‌آید.فنگ شویی اتاق خواب باعث هماهنگی انرژی‌های مقوی و نفسانی می‌شود.

این هماهنگی شما را به هیجان و آرامش همزمان دعوت می‌کند. می‌تواند چرتهای نیمروز، خواب شبانه و عشق ورزیدن شما را مفرح و لذت بخش‌تر کند، پس چرا از همین الان شروع نکنیم؟


دیدن منابع مطالب

مجله هنر مطالب آموزشی راهنمای نتخاب لوازم هنر هنر خطاطی هنر دکوراسیون هنر صنایع دستی هنر نقاشی هنر عکاسی
💎 Ads 2

💎 Ads 2

اپلیکیشن
💎 بنر مجله هنر

💎 بنر مجله هنر

💎 بنر نمایشگاه

💎 بنر نمایشگاه

💎 بنر تماشاخانه

💎 بنر تماشاخانه

💎 بنر هنرآموز

💎 بنر هنرآموز

💎 بنر کتابهای صوتی

💎 بنر کتابهای صوتی

💎 بنر موزیکهای بیکلام

💎 بنر موزیکهای بیکلام

💎 بنر روزنامه هنر

💎 بنر روزنامه هنر

تلگرام
برگی نو (طبیعت نیشابور) ¦ نمایشگاه آثار عبدالله محمودی

برگی نو (طبیعت نیشابور) ¦ نمایشگاه آثار عبدالله محمودی

ما هیچ ما نگاه ¦ نمایشگاه آثار نرگس زارعی

ما هیچ ما نگاه ¦ نمایشگاه آثار نرگس زارعی

خواب رنگ‌ها ¦ نمایشگاه آثار الناز عبدالهی نژاد

خواب رنگ‌ها ¦ نمایشگاه آثار الناز عبدالهی نژاد

گنجه ی‌ هنر ¦ نمایشگاه آثار بنفشه اسداله زاده

گنجه ی‌ هنر ¦ نمایشگاه آثار بنفشه اسداله زاده

رقص سماع ¦ نمایشگاه آثار مهناز جعفری

رقص سماع ¦ نمایشگاه آثار مهناز جعفری

دفتری دیگر از ستاوند ¦ نمایشگاه گروهی

دفتری دیگر از ستاوند ¦ نمایشگاه گروهی

دریا و زندگی ¦ نمایشگاه آثار کتایون فرجی

دریا و زندگی ¦ نمایشگاه آثار کتایون فرجی

تصاویر پنهان ¦ نمایشگاه آثار یحیی صنعتی

تصاویر پنهان ¦ نمایشگاه آثار یحیی صنعتی

خاکم ایران ¦ نمایشگاه آثار احمدرضا زنگنه

خاکم ایران ¦ نمایشگاه آثار احمدرضا زنگنه

گیلان را باید زیست ¦ نمایشگاه آثار هاجر اسماعیل زاده پیربازاری

گیلان را باید زیست ¦ نمایشگاه آثار هاجر اسماعیل زاده پیربازاری

ترنم ¦ نمایشگاه آثار معصومه استادی

ترنم ¦ نمایشگاه آثار معصومه استادی

بیکران ¦ نمایشگاه آثار مریم منصوری

بیکران ¦ نمایشگاه آثار مریم منصوری

اینستاگرام گالری لیلیت

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم