ارتم اوهانجانیان

Artem Ohandjanian

 تخصص/مهارت:

هنرپیشه، مستندساز

 معرفی/ بیوگرافی:

آرتم اوهانجانیان (به ارمنی: Արտեմ Օհանջանեան‎) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد 1315 در تهران است.

آقای اوهانجانیان در سال 1315 خورشیدی در تهران به دنیا آمد. تحصیلات متوسطه اش را در زادگاهش به پایان برد سپس به اتریش رفت و در 1343 از دانشگاه هنر اتریش در رشته کارگردانی سینما فارغ‌التحصیل شد و از همین دانشگاه مدرک دکترای تاریخ گرفت پس از بازگشت به ایران به عنوان کارگردان آثار مستند با وزارت فرهنگ و هنر همکاری کرد.

مستندهای گلیم (1353)، قالی (1355) و دیرهای ارامنه (1355) حاصل این دوران هستند.

او بیش از شصت فیلم مستند ساخته و با تلویزیون اتریش نیز همکاری داشته‌است فیلم مستندش با نام فرش ایران (1351) در «جایزه اول بیست و ششمین کنگره فیلم‌های علمی مادرید» را به دست آورد همچنین فیلم دیگرش با نام انرژی جایزه اول سالانه را برای نحوه تبلیغ در اتریش (1365) گرفت جایزه دوم سالانه فیلم‌های اقتصادی آلمانی زبان را به دست آورد. آقای اوهانجانیان به کشور اتریش مهاجرت نمود و زندگی خود را در آنجا ادامه داده است.

از آخرین فیلم‌هایی که اوهانجیان برای تلویزیون اتریش ساخته است می‌توان به نفت و گاز ایران (1381) اشاره کرد

تالیفات
اوهانجانیان از 1363 در آرشیو ملی اتریش به تحقیق در متون مرتبط با تاریخ ارمنستان پرداخته و مجموعه دوازده جلدی اسناد و مدارکی را تحت عنوان «اتریش و ارمنستان» به زبان آلمانی در وین منتشر کرده‌است.
“اتریش و ارمنستان 1918–1912” (وین، 1988)
“اتریش و ارمنستان 1936–1872” (وین، 1995)
“قتل‌عام ارامنه (جلد دوم)” (مونیخ، 1988)
“ارمنستان – قتل‌عام پنهان” (وین، 1989)

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

⚠️ توجه: بیوگرافی این هنرمند از سایت‌های مجاز بازنشر شده است و در بخش دانشنامه بیوگرافی «هنرمندان هنر نمایش» قرار گرفته است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف این صفحه، طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، درخواست خود را از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان کارتونیست هنرمندان صنایع دستی هنرمندان خطاط هنرمندان معمار هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان صداپیشه
بنر هنرمندان نمایش

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم