محمدعلی اینانلو

Mohamad Ali Inanlou

محمدعلی اینانلو

 تخصص/مهارت:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، مجری تلویزیون، صداپیشه، کارشناس ورزشی، روزنامه‌نگار و کارشناس و مستندساز طبیعت

 معرفی/ بیوگرافی:

محمدعلی اینانلو (به انگلیسی: Mohamad Ali Inanlou) هنرمند ایرانی، متولد 2 فروردین 1326 در روستای بویین زهرا و درگذشتهٔ 12 دی 1394 در تهران بود.

آقای محمدعلی اینانلو عنوان قدیمی‌ترین گزارشگر و مفسر والیبال در ایران و بنیان‌گذار روزنامه‌نگاری محیط زیست شناخته می‌شد.

محیط زیست
وی دارای سابقه 40 سال طبیعت‌گردی در ایران بود و آموخته‌های خود را به صورت نوشته و فیلم درآورد. او در بیست سال اخیر بیش از 4٫000٫000 کیلومتر در طبیعت ایران سفر کرده‌است. همچنین، او از مبتکران کلاس‌های آموزش اکوتوریسم در ایران بود. او دارای مدرک کارشناسی در رشته ادبیات بود و در زمینهٔ کار در رسانه‌های مکتوب و تصویری ایران سوابق متعددی داشت. اینانلو همواره دغدغه معرفی و حفظ طبیعت ایران را داشت و در برنامه‌های مختلف آن را مورد تأکید قرار می‌داد. وی دربارهٔ ظرفیت‌های طبیعت ایران اعتقاد داشت: اکوتوریسم 8 شاخه اصلی دارد و 800 شاخهٔ فرعی که همه اینها در طبیعت ایران در دسترس است. از طرف دیگر کشور ما جوان‌ترین کشور دنیاست، یعنی با تربیت نیروهای جوان به این سمت به راحتی می‌توان این جاذبه‌ها را برای دیگران توضیح و تفسیر کرد.

ورزش
محمدعلی اینانلو به عنوان مفسر بازی‌های والیبال از بازی‌های آسیایی تهران در سال 1974 شروع به کار کرده بود و از مجریان معروف تلویزیون و رادیوی ایران به‌شمار می‌رفت.

مستندسازی و سینما
محمدعلی اینانلو طی دوره فعالیت خود تعداد زیادی مستند در زمینه زیست‌محیطی و گردشگری تهیه و کارگردانی نمود که از شاخص‌ترین آن‌ها می‌توان به «با طبیعت» و «ایران؛ جهانی در یک مرز» اشاره کرد. وی هم‌چنین در دو فیلم سینمایی «ارتفاع پست» و «به رنگ ارغوان» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا به عنوان بازیگر حضور داشت و به ایفای نقش پرداخته بود.

مطبوعات
اینانلو از سال 1342 فعالیت مطبوعاتی خود را آغاز نمود و در 42 سال فعالیت مطبوعاتی علاوه بر نگارش مقاله‌های متعدد در مجلات و روزنامه‌هاو سردبیری مجله ایران‌شناسی «گردش»، مجله ایران‌شناسی سیلک‌رود به (زبان انگلیسی)، شکار و طبیعت، مجله جهانگردان و مجله طبیعت (هم‌چنین صاحب امتیازی) را به عهده داشت، این درحالی است که بابرخی نشریات و موسسات ازجمله مجله ” فیلم ” همکاری می‌کرد

مرگ
محمدعلی اینانلو، در شهریور 1394 بر اثر یک ضایعه مغزی در بیمارستان بستری شده بود. وی مدتی تحت درمان بود و با بهبود حالش توانسته بود برنامه‌های تلویزیونی را هم اجرا کند. اینانلو چند ماه بعد، صبح 12 دی ماه 1394 در بیمارستان آتیه تهران در سن 68 سالگی بر اثر سکتهٔ قلبی درگذشت و در روز 14 دی در زادگاه خود واقع در روستای عصمت آباد بوئین زهرا به خاک سپرده شد.

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت