تخصص/مهارت:

هنرپیشه، بازیگر تاتر، سینما و تلویزیون

 معرفی/ بیوگرافی:

احمد حق پرست راد با نام هنری سعید راد (به انگلیسی: Saeed Rad) هنرمند ، زادهٔ 4 آبان 1323 در تهران است.

آقای سعید راد (احمد حق پرست راد) همسر سابق نوش آفرین (خواننده) است. راد پس از پایان تحصیلات متوسطه، از سال 1347 به فعالیت در سینما پرداخت. برای بازی در فیلم «خداحافظ رفیق» (1350) امیر نادری و علیرضا زرین دست به سراغ او رفتند. نادری او را می‌پسندد و‌ نام سعید راد را برای او انتخاب می‌کند. سعید راد در سال 1350 دو فیلم بازی کرد؛ یکی برای نادری «خداحافظ رفیق» و یکی هم برای محمد علی جعفری «الکلی». «خداحافظ رفیق» و «الکلی» دو نوع فیلم بودند با دو نقش متفاوت؛ و کارنامهٔ بازیگری سعید راد با این دو نوع فیلم و نقش شکل گرفت. او در «صادق کرده» (ناصر تقوایی، 1351) «صبح روز چهارم» (کامران شیردل، 1351) «کافر» (فریدون گله، 1351)‌ «تنگنا» (امیر نادری،‌1352) «مسلخ» (هادی صابر، 1353) و «هزار بار مردن» (جلال مهربان، 1353) نقش ضد قهرمان‌هایی را بازی کرد که در منجلابی از نکبت و خون فرو می‌غلتند،‌ بی آن که ذره‌ای امید به آینده داشته باشند. تصویر زندگی ضد قهرمان‌هایی که سعید راد نقش آن‌ها را بازی می‌کرد خطوط قلم اندازی از قیافه ناگوار جامعه را در خود داشتند. سعید راد که در نقش‌های قبلی جا افتاده بود نتوانست با فیلم‌هایی مثل «قاصدک» (محمد صفار، 1355) «ساخت ایران» (امیر نادری، 1357) «سفر سنگ» (مسعود کیمیایی،‌ 1357) خود را با آن‌ها همراه و هم آهنگ کند. بنابراین در بحبوحهٔ غلبهٔ سینمای منحط بر «موج نو» و «موج سوم» تن به ایفای نقش‌های نازلی در «دو آقای باشخصیت» (امیر شروان،‌ 1354) «شرف» (عزیزالله بهادری، 1354) «هدف» (ایرج قادری،‌ 1354) «آقای لر به شهر می‌رود» (امیر شروان،‌ 1357) و «گدای اشراف زاده» (عزیزالله بهادری، 1357) داد که هیچ کدام موفقیتی برای او نداشتند.

سعید راد در این دوره نتوانست خود را از گردابی که در آن رها کرده بود نجات دهد. در سال‌های پس از پیروزی انقلاب، سعید راد در هفت فیلم، «برزخی ها» (ایرج قادری،‌ 1360)‌ «مرز» (جمشید حیدری، 1360) «خط قرمز» (مسعود کیمیایی،‌ 1361) «فرمان» (کوپال مشکات،‌ 1361) «دادشاه» (حبیب کاوش، 1362) «عبور از میدان مین» (جواد طاهری، 1362) و «عقاب ها» (ساموئل خاچیکیان، 1364) بازی کرد، که با آن‌ها نیز به مقام و جایگاه اولیهٔ خود نرسید. پس از آن بازی او در سال 1366 به خارج از کشور مهاجرت کرد. در آمریکا فقط در نمایش آخرین بازی به کارگردانی محمود استاد محمد بازی کرد و مشکلات فراوانی متحمل شد.

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

⚠️ توجه: بیوگرافی این هنرمند از سایت‌های مجاز بازنشر شده است و در بخش دانشنامه بیوگرافی «هنرمندان هنر نمایش» قرار گرفته است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف این صفحه، طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، درخواست خود را از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.

مرتبط:

اَپ لیلیت

با دانلود و نصب اپلیکیشن ؛
لیلیت را همراه خود داشته باشید


برنامه‌ای ایمن و بهینه
سایز فایل: 1 مگابایت
آخرین آپدیت: 18 اسفند

error: هشدار: محتوا محافظت می‌شود!