تخصص/مهارت:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، کارگردان ، فیلمنامه‌نویس و تدوینگر

 معرفی/ بیوگرافی:

اوانس اوگانیانس معروف به اوهانیانس (به ارمنی: Աւանէս Օհանեանս) هنرمند ایرانی ارمنی‌تبار، متولد 1279 در مشهد و درگذشته 1340 در تهران بود.

آقای اوانس اوهانیانس (اوگانیانس) در سال 1279 (1900) یا 1280 (1901) در عشق‌آباد، ترکمنستان و به روایتی در مشهد به دنیا آمد. وی به نام اوانس اوهانیان هم شناخته و معروف است که البته تلفظ درست نام او را بهتر نشان می‌دهد.

تحصیلات
اوگانیانس در اسناد معدودی که باقی گذاشته خود را فارغ‌التحصیل دانشکدهٔ تجارت در تاشکند (1919)، حقوق در عشق‌آباد (1920)، آموزشکده فیلم مسکو (28–1925)، دکترای سینما (1932)، دکترای علوم (1941) و دکترای طب (1953) معرفی کرده‌است.

فعالیت‌های هنری
اوگانیانس دست کم از سال 1304 تا 1308 خورشیدی، یعنی یکی از دوره‌های شکوفای سینمای شوروی در ترکمنستان، تاشکند و مسکو بود، و احتمالاً فیلم‌های مهم دورهٔ 30–1925 شوروی را دیده‌است. آوانس اوگانیانس (در سال 1308) هنگامی که وارد ایران شد حتی زبان فارسی را نمی‌دانست. اما به لطف استعداد شگرفش در مدتی بسیار کوتاه فارسی را آموخت.

مدرسه آرتیستی سینما
وی برای تأسیس «مدرسهٔ آرتیستی سینما» تلاش کرد. او پس از جلب موافقت سعید نفیسی، عباس مسعودی، علی وکیلی و چند تن دیگر برای همکاری در 24 فروردین 1309 طی اعلانی از متقاضیان هنرپیشگی خواست که همه روزه جهت ثبت نام به دفتر مدرسه (واقع در خیابان علاءالدوله) مراجعه کنند.

رئوس «پروگرام» پنج ماههٔ مدرسهٔ هنرپیشگی برای دانش‌آموزان و علاقه‌مندان پیگیر بدین قرار اعلام شد: «1) صنعت آکتری، مطابق آخرین سیستم آمریکا، 2) عکاس، 3) تکنیک سینما، 4) آکروباتیک، 5) ورزش سوئدی، 6) بوکس، 7) شمشیربازی، 8) بالت، 9) رقص شرقی، 10) رقص اروپایی و شنا که به توسط اشخاص بصیر و متخصص تعلیم داده می‌شود.»

نخستین فارغ‌التحصیلان «مدرسهٔ آرتیستی» در دی 1309 معرفی شدند،

دوره اول مدرسه آرتیستی سینما با پشتکار اوگانیانس شکل گرفته به انجام می‌رسد و پس از گذشت نزدیک به چهار ماه طی آیینی با دعوت از نمایندگان مجلس و جراید و محترمین نتیجه کوشش و فعالیتش را با به نمایش گذاشتن حرکات ورزشی و انجام نمایش توسط هنرآموزانش به معرض دید و تماشا می‌گذارد.

آبی و رابی
آبی و رابی نخستین فیلم سینمای ایران با ژانر کمدی است که در سال 1309 توسط اوانس اوهانیانس ساخته شد و در روز جمعه 12 دی 1309، ساعت 2 بعد از ظهر در سینما مایاک به نمایش درآمد. داستان دو شخصیت به نام‌های آبی (محمدخان ضرابی) و رابی (غلامعلی خان سهرابی فرد) است. آبی هنگامی که آب می‌نوشد، شکم رابی باد می‌کند. رابی زیر بوم غلطانی دراز می‌کشد و آبی با پتک بر سر او می‌زند و رابی پهن و کوتاه می‌شود. در رستوران لقانطه، آبی و رابی سفارش مرغ می‌دهند و وقتی قصد خوردن آن را دارند، آن مرغ به پرواز در می‌آید و …

اما هیچ نسخه ای از آن، به دلیل آتش‌سوزی سینما مایاک در 1311، موجود نیست.

حاجی آقا آکتور سینما
حاجی آقا، آکتر سینما فیلمی کمدی و صامت (در هشت پرده و با میان‌نویس فارسی، روسی و فرانسه) بود، و در 11 بهمن 1312 در سینما روایال (رویال) تهران نمایش داده شد، اما به سبب ضعف صناعتی با اقبال عمومی مواجه نشد. تنها نسخه منحصر به‌فرد این فیلم در فیلمخانه ملی ایران نگه‌داری می‌شود.

فعالیت‌های اواخر عمر
در سال 1333 تصمیم به فعالیت مجدد در سینما گرفت که ناکام ماند. حاصل این فعالیت فیلمی بود با نام سوار سفید که ناتمام ماند در سال 1338 فیلمنامه‌ای نوشت با عنوان کودتای 1299 که نتوانست آن را تبدیل به فیلم کند.

اوهانیانس در سال 1340 (1961) در سن شصت و یک سالگی در تهران به گمنامی درگذشت. و در گورستان دولاب (قبرستان قدیم ارامنه) تهران به خاک سپرده شد. پس از مرگ نه فقط از او یادی نشد، بلکه به درستی دانسته شد او کیست و در طول حیاتش چه کارهایی کرده‌است.

تأثیرات
در تاریخ سینمای ایران از وی به عنوان اولین فیلمنامه‌نویس، کارگردان، تدوینگر و مؤسس مدرسه هنرپیشگی یاد شده‌است.

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

⚠️ توجه: بیوگرافی این هنرمند از سایت‌های مجاز بازنشر شده است و در بخش دانشنامه بیوگرافی «هنرمندان هنر نمایش» قرار گرفته است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف این صفحه، طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، درخواست خود را از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.

هنرمندان ایرانی

بزرگان و پیشکسوتان هنر

هنرمندان خانم

هنرمندان آقا

هنرمندان نقاش

هنرمندان عکاس

هنرمندان دیجیتال

هنرمندان مجسمه ساز

هنرمندان کارتونیست

هنرمندان صنایع دستی

هنرمندان خطاط

هنرمندان معمار

هنرمندان بازیگر

هنرمندان چهره پرداز

هنرمندان نمایش عروسکی

هنرمندان صداپیشه

بنر هنرمندان نمایش

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن، لیلیت را در دستگاه همراه خود داشته باشید و سرگرم شوید…