بهمن بروجنی

 تخصص/مهارت:

طراح و نقاش، هنرهای تجسمی

 معرفی/ بیوگرافی:

بهمن بروجنی (به انگلیسی: Bahman Borojeni) هنرمند ایرانی، متولد 1321 در بروجن استان چهارمحال بختیاری است.

آقای بهمن بروجنی در حرفه و هنر نقاشی اشتغال داشته است. آثار این نقاش زبردست بیشتر در سبک فیگوراتیو می‌باشد. همسرایشان پروانه عباسی بروجنی (مجسمه ساز و استاد سابق دانشگاه الزهرا تهران) می‌باشد.

هنرمند نامدار و نقاش چیره‌دست ایرانی، بهمن بروجنی، در سال 1321 هـ. ش در شهر هنر پروربروجن به دنیا آمد. وی فرزندعلی اکبر بروجنی (ملقب به صهبای بروجنی) است. تحصیلات خود را تا سوم دبیرستان در زادگاهش طی کرد و آنگاه دیپلم خود را از هنرستان [هنرهای زیبای تهران] اخذ نمود. سپس به دانشگاه راه یافت. وی از سال 1383 هـ. ش و با درجه علمی «مربی» مدیریت گروه «نقاشی» این دانشگاه را بر عهده دارد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشکده هنرهای تزئینی گردید، و رتبه اول در تمای سال‌های تحصیل کسب می‌نمود. بنا به دعوت مدیران دانشگاه، به عنوان استاد در دانشکده‌های هنرهای دراماتیک، دانشگاه هنر تهران و دانشگاه تربیت مدرس به تربیت دانشجویان پرداخت و مدتی نیز سرپرستی دانشگاه هنر را بر عهده داشت. بهمن بروجنی هم‌اکنون در فرانسه با بالاترین مدرک هنری که کسب کرده (بهمن بروجنی ششمین نفر در جهان می‌باشد که موفق به گرفتن این مدرک شده‌است)، مشغول به تدریس می‌باشد. وی مدرک دکتری را در رشته هنرهای اسلامی از دانشگاه سوربن فرانسه اخذ کرد.

سبک هنری
تخصص او در زمینه‌های مختلف هنری، اعم از نقاشی (بیشتر به سبک[فیگوراتیو])، [نقاشی دیواری]، مجسمه‌سازی، معماری، گرافیک و خوشنویسی است و تا کنون ده‌ها نمایشگاه از آثار وی در کشورهای نروژ، بلژیک، ایران، فرانسه، ژاپن، ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورها برگزار شده‌است.

استادان
استادان فراوانی در پرورش استعدادش ایشان را یاری دادند، از جمله: استاد بهزاد، سهراب سپهری، مارکو گریگوریان، هانیبال الخالص، شکوه ریاضی، استاد حالتی، حسین کاظمی، بهروزان، مادام تریان و …

نمایشگاه‌ها
در بیش از 200 نمایشگاه فردی و گروهی حضور فعال داشته و از جمله کارهای اجرایی این هنرمند، تابلوی دیواری سفالین 64 متری در کاخ کشاورزی با موضوعیت منطقه البروج و اثر صحرای محشر استاد بروجنی که حدود 500 پرسوناژ دارد و توسط ذره بین قابل مشاهده است را نام برد.
در اظهار نظر مربیان در مورد ارزش آثار استاد همین بس که وقتی مارک شاگال هنرمند بزرگ فرانسوی آثار او را مشاهده کرد از این که چنین هنرمندی تاکنون در دنیا ناشناخته مانده اظهار تعجب کرد و از ایشان برای برپایی نمایشگاه در پاریس دعوت به عمل آورد.
با توجه به زیاد بودن نمایشگاه‌های این هنرمند بزرگ به تعدادی از آن‌ها در زیر اشاره می‌شود:
1338 شرکت در نمایشگاه ایران و آمریکا، 1343 شرکت در بینال چهارم، 1343 نمایشگاه برندگان بینال در انجمن ایران و آمریکا، 1344 شرکت در بینال پاریس و …
شایان ذکر است که بهمن بروجنی چندین نمایشگاه به صورت فردی و گروهی نیز در بروجن بر پا کرده‌اند.

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت