علیرضا آستانه

Alireza Astaneh

علیرضا آستانه

 تخصص/مهارت:

خطاطی و خوشنویسی، نقاشی و مجسمه‌سازی

 معرفی/ بیوگرافی:

علیرضا آستانه (زادهٔ 1361، اراک) هنرمند کالیگرافی، نقاش و مجسمه‌ساز ایرانی است. او به سبب استفاده از مدیوم‌های غیر مآلوف در کالیگرافى شناخته شده است.

فعالیت و آثار
در عمده آثار آستانه محوریت موضوعات حول محور رابطه نشانه‌ای کلمه و شکل میگردند. او با تمرکز بر خط نویسی‌های مهجوری چون خط ناخنی به گونه‌ای از بیان کالیگرافیک دست یافته است. آثار این هنرمند و به طور ویژه‌ای مجسمه هایش جنبه‌های مینیمالیت و چیدمانی نوآورانه‌ای را در خط نویسی معاصر جستجو می‌کند. آیدین آغداشلو از او به عنوان یکی از چهره‌های تاثیرگذار کالیگرافی معاصر یاد می‌کند. و می‌نویسد : آقای علیرضا آستانه به عنوان یک خوشنویس چیره دست و قابل از این گروه معدود است و توجه و رجوع او به خط ناخنی تنها به خاطر نمایش مهارت و قدرت فنی فوق العاده اش نیست، چون در عین حال به ترکیب‌های تازه و بسیار متفاوت نیز توجه نشان می‌دهد و در کنار سطرها و قطعه‌های نستعلیق – و حتی بیشتر – به ترکیب‌های قلم شکسته نستعلیق می‌پردازد و نمونه‌هایی از ترکیب‌های استادانه و بسیار پیچیده را خلق می‌کند. از این نوع، می‌توان به ترکیب‌هایی برگرفته از سیاه مشق‌ها اشاره کرد که در نوع خود، مخصوصاً در شکسته نستعلیق نویسی هایش، شیوا و پر قوت و لطیف از کار در آمده اند. کوین شوارتز، استاد مطالعات فارسی دانشگاه مریلند در مقاله‌ای با عنوان “حروف فارسی”، در کنار پرویز تناولی و فرهاد مشیری از او به عنوان یکی از سه هنرمند ایرانی نام می‌برد که باعث گسترش خواص خط فارسی شده اند. ساخته‌های آستانه تا کنون در بی ینال شانگهای، هفتمین دوره آرت فر وین، آرت میامی سال 2012، آرت دبی و موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در آمده اند. مجله نیشن دبی هم درباره او نوشته است : بی شک آستانه را از همین امروز باید یکی از مهمترین هنرمندان پاپ حاشیه خلیج فارس به حساب آورد. او ظرافت کالیگرافی خاورمیانه‌ای را با شوخ طبعی‌های ایندیانا و کالیگرافرهای غربی ترکیب کرده و هنری دو زیست و مستقل از هر دو مبدا آفریده که امکان گفتمانی چند فرهنگی را داراست. موزه سلطنتی کویت آثاری از این هنرمند را در کلکسیون خود نگهداری می‌کند. آثار این هنرمند تا کنون در حراج خانه‌های بین‌المللی همچون کریستیز،بونامز، ساتبیز، حراج تهران و میلون فرانسه به مزایده گذاشته شده است.از مجسمه‌های خیابانی این هنرمند می‌شود به دیوارنگاره عالم در خیابان ظفر و موزه ملک تهران اشاره کرد.نقاشی‌های این هنرمند در پاویون ایران در بی ینال ونیز2015 نیز به نمایش در آمده اند.

نمایشگاه
عملکرد گل‌ها، گالری هما تهران، 1394
نوسنت گرایی در هنر معاصر ایران، موزه هنرهای معاصر تهران ،1393
برایم شعری بنویس، گالری متحدان، دبی ،1393
کالیگرافی جایگزین3، گالری هما، تهران 1392
قفس‌های کلامی، گالری هما،تهران،1392
مستم هستم، بی ینال شانگهای، شانگهای ،1391
کستلی، گالری شولامیت،میامی،1391
تهران تاکسی، گالری هما تهران ،1391
بی پردگی حروف، مرکز هنری گرند، ژنو ،1390
سری کستلی (نقاشی ها)، گالری هما، تهران ،1390
استادان بزرگ نستعلیق، موزه هنرهای معاصر، تهران ،1387

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
alirezaastaneh.com

• ایمیل:
info@alirezaastaneh.com
alirezaastaneh@gmail.com

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت