وارطان واهرامیان

Vartan Vaheramian

وارطان واهرامیان

 تخصص/مهارت:

نقاش

 معرفی/ بیوگرافی:

وارطان واهرامیان (ارمنی: Վարդան Վահրամեան؛ انگلیسی: Vartan Vahramian؛ زادهٔ 1955) یک نقاش ایرانی ارمنی‌تبار است.
زندگی‌نامه
آقای وارطان واهرامیان در سال 1334خ. 1955م. در شهر تبریز متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاهش به پایان رسانید.

نقاشی را از کودکی در مکتب پدرش که فارغ‌التحصیل نقاشی از مسکو بوده و آهنگسازی و نواختن پیانو را نیز از مادرش آموخته است.

از 10 سالگی آموختن نقاشی را زیر نظر پدر و مادر هنرمندش آغاز کرد و زیر نظر اساتیدی چون سرگئی آغاجانیان و تقی مسعودی آموختن پیانو را در همین سن آغاز کرده است. وی سپس برای ادامه فعالیت‌های خود سفرهایی به ارمنستان داشته و تا امروز 25 سال است که در زادگاهش مشغول تجربه، کار و تدریس موسیقی و نقاشی است. سبک نقاشی‌های واهرامیان اغلب سورئال است. خود وی معتقد است که نقاشی‌های وی درونگرا، متافیزیک و تفکربرانگیز است.

واهرامیان علاوه بر نقاشی با موسیقی هم سروکار دارد، پیانو می‌نوازد و بیست سال است که گروه کر کلیسا را رهبری می‌کند. وارطان واهرامیان 47 سال دارد و متولد و ساکن تبریز است. او در کنار پدر و مادری نقاش بزرگ شده و از آن‌ها نقاشی آموخته است.

از مادرش «ماروسیا واهرامیان» فن نقاشی را فرا گرفت و سپس نزد دکتر تقی مسعودیه به یادگیری هارمونی پرداخت.

وی سپس گروه کر چهار صدایی کومیتاس Komitas را در تبریز پایه‌گذاری نمود و به تعلیم موسیقی و نقاشی روی آورد.

وارطان واهرامیان خالق تعداد چند آهنگ‌های ارمنی و فارسی می‌باشد. وی همچنین برخی از آهنگ‌های ارمنی و فارسی را برای گروه کر چهار صدایی تنظیم کرده است.

وی در کنار موسیقی، به نقاشی هم پرداخته و آثار بسیاری (با سبک کلاسیک و سورئال) خلق کرده است.

وی در سال 1372خ 1993م. به پاس خدمات ارزنده اش در اشاعهٔ فرهنگ ملی از طرف جاثلیق گارگین دوم به دریافت نشان افتخار نائل گشت.

واهرامیان هم اکنون در شهر تبریز اقامت دارد و به تدریس موسیقی و نقاشی می‌پردازد.

وارطان واهرامیان متولد 1334 تبریز است. وی نقاشی را از دوران کودکی آغاز نموده و اولین زخمه بر رنگ را در نزد پدر و مادر خود که هر دو از استادان نقاشی بودند آموخته و دوران کودکی خود را با قلم موها و رنگ‌های آنان شروع کرده است. واهرامیان سبک‌های مختلفی را تجربه کرده؛ ولی در این وادی برای بیان درد بشریت در سبک سورئال درنگ نموده است. وارطان واهرامیان علاوه بر نقاشی، در زمینه موسیقی نیز فعالیت دارد و رهبر گروه کر کلیسای ارامنه تبریز می‌باشد.

نمایشگاهی از آثار نقاشی وارطان واهرامیان در «نگارخانه استاد یاسمی خانه فرهنگ تبریز» گشایش یافت. در این نمایشگاه که به همت انجمن هنرهای سنتی تبریز و با همکاری اداره امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی ترتیب یافته است، تعداد 37 اثر نقاشی در موضوعات آزاد و سبک سورئالیستی و با شیوه رنگ روغن در معرض دید عموم قرار گرفته است.

او با رنگ و روغن کار می‌کند و اکثر کارهایش سورئالیستی است، البته کارهایی هم در حال و هوای سمبولیستی دارد. او از رئالیسم دوری نمی‌کند، به سمبولیست‌ها بی اعتنا نیست، اما به فضاهای سورئالیستی عشق می‌ورزد و تنها مجموعه نقاشی که دارد از آن سالوادور دالی است. نگاه واهرامیان به جهان نگاهی پر از شک و تردید است، نقاشی‌های او از نقش‌های پنهان کهن الگوها و اساطیر سرشار است و جالب این است که او در جهان خودآگاهش با کهن الگوها و اساطیر و مباحث روانشناختی مربوط به آن‌ها آشنایی ندارد، اما ناخود آگاه او آنچنان با این مسئله آشناست که باعث تعجب بیننده می‌شود. در برخی از کارهایش به نظر می‌رسد دوگانگی ذهنی و احساس گناه و شادمانی در کنار هم است. گویی او در یک همذات پنداری ناخودآگاه هنوز برای گناه اولیه آدم احساس گناه می‌کند، در عین حالی که جسارت حوا را تحسین می‌کند. واهرامیان در تابلوهایش هر جا که به پلشتی و بدی پرداخته نقشی از عقرب و امثال آن هویداست. زن در بسیاری از کارهای او نقش عمده و جذابی دارد و جالب است که تقریباً در تمام تابلوها مردان بی تناسب، رو پوشانده و کریه منظرند اما زنان زیبا و توانا و آرام به نظر می‌رسند.

او ذهنیت پیچیده‌ای دارد، معتقد است عشق بزرگترین جادوی هستی است و عاشق بخشوده می‌شود. واهرامیان علاوه بر نقاشی با موسیقی هم سروکار دارد، پیانو می‌نوازد و بیست سال است که گروه کر کلیسا را رهبری می‌کند.

واهرامیان دربارهٔ موضوع انتخابی و سبک نقاشی اش می‌گوید:«درون گرایی و ریاضت و زار موضوع‌هایی جوششی است که در آثار من نمود دارد؛ اجرای این موضوع‌ها برایم انتخابی نیست.»

وارطان واهرامیان در حال حاضر مشغول تدریس پیانو و نقاشی در نگارخانه اش در شهر تبریز است.

تابلوها:
سکرت
واهرامیان در تابلوی «سکرت» حوا را تصویر کرده که از درون سیب گاز زده‌ای بیرون آمده و سیب گاز زده دیگری در دست دارد، در حالی که آدم زیر دامن حوا نشسته. گویی آدم آنیموس حواست، اما او می‌گوید دربارهٔ آنیما و آنیموس چیزی نمی‌داند.

کیش و مات
در تابلوی «کیش و مات» زن که وزیر سیاه است در مبارزه پیروز شده و سربازها و وزیر سفید از دست رفته و شکسته‌اند. واهرامیان می‌گوید:
«زنان را تحسین می‌کنم. هستی به آنان قدرتی جادویی داده است. آن‌ها برنده‌های اصلی زندگی اند.»
گالری خانه هنرمندان آثاری از وارطان واهرامیان را به نمایش گذاشته است. این اولین نمایشگاه نقاشی وارطان واهرامیان است.

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:

• ایمیل:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت