علی اکبر تجویدی

Ali Akbar Tajwidi

علی اکبر تجویدی

 تخصص/مهارت:

نقاش، پژوهشگر، باستان‌شناس و نگارگر

 معرفی/ بیوگرافی:

علی اکبر تجویدی (به انگلیسی: Ali Akbar Tajwidi) هنرمند ایرانی، متولد 1305 و درگذشته 20 خرداد 1396 است.

آقای علی اکبر تجویدی، از هنرمندان سرشناس ایران می‌باشد.

علی‌اکبر تجویدی در سال 1305 متولد شد. وی فرزند هادی تجویدی است که در نقاشی از شاگردان طراز اول کمال‌الملک بود.

برادران وی محمد و علی تجویدی از نقاشان و نوازندگان ایران بودند. علی‌اکبر تجویدی خود نیز از شاگردان کمال‌الملک و از هنر آموختگان مدرسه صنایع مستظرفه، یکی از مهم‌ترین هنرمندان و پژوهشگران خاندان تجویدی بود.

تجویدی کارنامه ای درخشان در آموزش هنر و همکاری مستمر با وزارت فرهنگ و هنرِ وقت داشت، و آغازگر جدی پژوهش‌های کیفی در تاریخ نقاشی ایرانی بود.

درگذشت
علی‌اکبر تجویدی روز شنبه 20 خرداد ماه سال 1396 در 91 سالگی در پاریس درگذشت. پیکر وی شامگاه 24 خردادماه به ایران منتقل شد تا بنا به وصیتش در تهران به خاک سپرده شود.

صبح پنجشنبه 25 خرداد پس از مراسم تشییع پیکر تجویدی در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

آثار
علی‌اکبر تجویدی سال‌های بسیاری را صرف پژوهش کرد و صاحب مقالات و تألیفات متعددی در زمینه هنر و فرهنگ ایرانی بود. از جمله آثار وی می‌توان به کتاب «نگاهی به هنر نقاشی ایران از آغاز تا قرن دهم هجری» اشاره کرد. این کتاب بیانگر یک سیر تاریخی است که از نقاشی غارهای لرستان آغاز شده و نتایج پژوهش دوره‌های متعدد تاریخی در آن همراه با نمونه‌های تصویری ارائه شده و سرانجام این پژوهش به عهد صفویه می‌رسد. این کتاب نخستین کتاب تخصصی دربارهٔ نقاشی ایرانی است و در سال 1352 منتشر شد.

تجویدی در انتشار کتاب «پنجمین کنگره جهانی باستان‌شناسی و هنر ایران” در سال 1347 نیز همکاری داشت و از دیگر آثار وی به شمار می‌رود.

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت