زهرا رهنورد

Zahra Rahnavard

تخصص:

طراح و نقاش، نویسنده، روزنامه‌نگار

معرفی:

زهرا رهنورد با نام اصلی زهره کاظمی (به انگلیسی: Zahra Rahnavard) هنرمند ایرانی، متولد 28 مرداد 1324 در بروجرد استان لرستان است.

خانم زهرا رهنورد، از هنرمندان طراح و نقاش و از شحصیت‌های سرشناس ایران می‌باشد. وی دارای دکتریِ علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی، کارشناسی مجسمه‌سازی از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد پژوهش هنر از دانشگاه تهران دارد و ریاست دانشگاه الزهرا را بر عهده داشته‌است. او همسر میرحسین موسوی و مادر نرگس موسوی می‌باشد.

پدر زهرا رهنورد، «صادق کاظمی»، سرهنگ ارتش شاهنشاهی ایران، و مادرش، «احترام‌السادات نواب صفوی»، دخترعموی سید مجتبی نواب صفوی است. همچنین ژاله کاظمی دوبلور برجسته ایرانی نیز خواهر او بود. او و میرحسین موسوی سه دختر به نام‌های کوکب، زهرا و نرگس دارند.

زهرا رهنورد کتاب‌هایی می‌نوشت که مورد استفاده روشنفکران دینی و چپ‌های مذهبی آن روزها بود. علی شریعتی قبل از یکی از سخنرانی‌هایش در حسینیه ارشاد از مخاطبانش خواست تا از نمایشگاه نقاشی یک زوج جوان در راهروهای حسینیه دیدن کنند. زوجی که آینده آن‌ها را درخشان توصیف کرد. تابلوها نام حسین رهجو و زهرا رهنورد را برخود داشت. رهنورد پس از برگزاری یک نمایشگاه نقاشی در حسینیه ارشاد همانند بسیاری از انقلابیون تحصیلکرده به همراه همسرش به آمریکا رفت و در آنجا به عضویت کنفدراسیون دانشجویان ایرانی درآمد و علیه حکومت پهلوی دست به فعالیت زد و در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی به تهران بازگشت.

از رهنورد به عنوان هنرمند، آثاری مانند مجسمه ظهر عاشورا، مجسمه به یاد عاشورا، مجسمه‌های شیشه به روایت عشق، دو مجسمه یادمان با نام‌های درخت پرنده و ماه و پرنده (1385) در دانشگاه الزهرا و مجسمه «نرگس عاشقان» (1373) در میدان مادر تهران به جا مانده‌است.

سوابق شغلی
رئیس دانشگاه الزهرا (1385–1377)
مسئول کمیته تألیف و تدوین کتاب درسی رشته هنر در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
روزنامه‌نگار و سردبیر مجله اطلاعات بانوان که بعد از انقلاب به نام مجله راه زینب تغییر یافت و به علت مدیریت غلط و استفاده از زنان و‌دختران بی تجربه و ‌عدم‌استقبال از محتویات مجله جدید، درنهایت تیتراژ50000 عددی به 2000 رسید و بعد از مدتی مجله تعطیل شد .
مشاور سیاسی رئیس‌جمهور (ریاست جمهوری خاتمی)
رئیس گروه هنر سازمان مطالعه و تدوین سمت، وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
مجری طرح ملی نگارش تاریخ هنر ایران در دوره اسلامی
عضو کمیسیون ملی یونسکو در ایران
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
عضو هیئت داوری دومین دوسالانه بین‌المللی نقاشی جهان اسلام
عضو شورای سیاست گذاری دوسالانه بین‌المللی نقاشی جهان اسلام
عضو هیئت داوران دومین دوسالانه نقاشی در تهران
عضو انجمن نقاشان ایران
عضو انجمن مجسمه سازان ایران
عضو انجمن زنان هیئت علمی دانشگاه‌های ایران
عضو شورای مرکزی پژوهشکده علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
عضو شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران
استاد دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشگاه الزهرا
عضو و نماینده 2 وزیر در شورای فرهنگی – اجتماعی زنان با حکم رئیس‌جمهور (ریاست جمهوری خاتمی)
عضو شورای فرهنگ عمومی کشور با حکم رئیس‌جمهور (ریاست جمهوری خاتمی)
عضو پیوسته فرهنگستان هنر

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:
zahra_rahnavard@

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاط و خوشنویس هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان تصویرگر هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان معماری هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان مدلینگ هنرمندان صداپیشه بنر هنرمندان نقاش
اینستاگرام گالری لیلیت