محمد هژبر ابراهیمی

Mohammad Hojabr Ebrahimi

 تخصص/مهارت:

مجسمه ساز، نقاش

 معرفی/ بیوگرافی:

محمد هژبر ابراهیمی (به انگلیسی: Mohammad Hojabr Ebrahimi) هنرمند ایرانی، متولد 1305 در رفسنجان است.

آقای محمد هژبر ابراهیمی از هنرمندان مجسمه ساز سرشناس ایران می‌باشد.

با دستانش هنر می‌آفریند، هنری که چشمان را خیره می‌کند و روح می‌دهد به جسم بی‌جان. استاد برجسته مجسمه‌سازی محمد هژبر ابراهیمی، در اول فروردین ماه سال 1305 در رفسنجان به دنیا آمد. در کودکی پدرش را از دست داد. یتیمی کار و فعالیت بسیار برایش به همراه داشت؛ فعالیتی که باعث ورودش به دنیای هنر و آغاز سفری پرخطر و پرماجرا شد.

در همان روزهایی که پدر را از دست داد، پای پیاده از زادگاهش کرمان به یزد رفت و در شهر خشتی ایران در کارگاه گچ‌فروشی مشغول به کار شد. نخستین تراش سنگ را در همان کارگاه انجام داد. اگر چه کارش را به خاطر تراش آن سنگ از دست داد اما مسیری روشن به رویش گشوده شد.
در ده سالگی مهمترین اتفاق زندگی هنری‌اش رقم خورد و با سال‌ها فعالیت در مسیری که پس از آن پیمود، آثار درخشانی خلق کرد؛ آثاری ماندگار در تاریخ.

استاد سید مهدی چیتی از هنرمندان برجسته نقاشی و مجسمه‌سازی یزد، استعداد او را در این حوزه کشف کرد. تشویق‌های استاد موجب ادامه راه و فعالیت او در رشته مجسمه‌سازی شد و کار هنری او را زیر چتر استاد علی‌اکبر صنعتی برد. در سال 1318 نزد استاد صنعتی فعالیتش را شروع کرد. مسیرش را ادامه داد و به نقطه‌ای رسید که نمی‌توان تأثیرش را در رواج مجسمه‌سازی کشور نادیده گرفت.

تندیس امیرکبیر در رفسنجان، تندیس صنایع دستی در کرمان، تندیس نبرد گاوها در جزیره ناژوان زاینده‌رود اصفهان و تندیس فردوسی در دانشگاه اصفهان تنها برخی از آثار برجسته اوست.

محمد هژبر ابراهیمی یکی از مجسمه‌سازان برآمده از مکتب کرمان به حساب می‌آید که سهم بسزایی در رواج مجسمه‌سازی ایران داشته است. او معتقد است که هنر مانند گوشت و پوست باید با وجود هنرمند آمیخته شود و برای هنر پایانی نمی‌توان فرض کرد. با همین نگاه عاشق آثارش است و آسیب دیدن هر یک از آنها برایش دردناک است.

علاوه بر مجسمه‌سازی، نقاشی هم می‌کند. او که سال 1348 در رشته مجسمه‌سازی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد نقش مؤثری در برپایی موزه آثار استاد صنعتی در میدان امام خمینی تهران و همچنین موزه صنعتی کرمان داشت. او در تأسیس و راه‌اندازی موزه‌هایی چون موزه هلال احمر، موزه راه آهن و ساخت مجسمه‌های میدان توپخانه با صنعتی همکاری داشت.

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

⚠️ توجه: بیوگرافی این هنرمند از سایت‌های مجاز بازنشر شده است و در بخش دانشنامه بیوگرافی «هنرمندان مجسمه ساز ایران» قرار گرفته است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف این صفحه، طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، درخواست خود را از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت مورد بررسی و اقدام قرار گیرد.

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان دیجیتال هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان کارتونیست هنرمندان صنایع دستی هنرمندان خطاط هنرمندان معمار هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان صداپیشه
بنر هنرمندان نقاش

اَپ لیلیت

دانلود اپلیکیشن لیلیت

با نصب اپلیکیشن لیلیت، به راحتی از امکانات لیلیت بهره‌مند شوید و از تخفیف‌ها و جدیدترین اطلاعیه‌ها باخبر باشید...

دانلود مستقیم