شهرنوش پارسی‌پور

Shahrnush Parsipur

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، داستان‌نویس و مترجم

معرفی:

شهر نوش پارسی پور (به انگلیسی: Shahrnush Parsipur) هنرمند ایرانی، متولد 28 بهمن 1324 در تهران است.

خانم شَهرنوش پارسی‌پور داستان‌نویس و مترجم ایرانی است. داستان‌های پارسی‌پور به زبان‌های گوناگون دنیا ترجمه شده‌است. او از سوی هجدهمین کنفرانس پژوهش‌های زنان در آمریکا، به عنوان زن سال برگزیده شد. پارسی‌پور همچنین برندهٔ جایزهٔ بیتای 2016 است. او در اواخر دهه 70 خورشیدی و مدتی پس از انتشار کتاب «زنان بدون مردان» و ممنوع شدن آن در ایران، به آمریکا مهاجرت کرد. این نویسنده اکنون در حومه‌ی سانفرانسیسکو زندگی می‌کند.

شهرنوش پارسی‌پور در شهر تهران از مادری تهرانی و خانه‌دار و پدری شیرازی که قاضی دادگستری بود متولد شد. او در رشتهٔ علوم اجتماعی در سال 1352 از دانشگاه تهران دانش‌آموخته شد و سپس برای ادامه‌ی تحصیل در رشته زبان و فرهنگ چینی وارد دانشگاه سوربن شد. پارسی‌پور در سال 1346 با ناصر تقوایی ازدواج کرد و در سال 1352 از او جدا شد. سپس در سال 1359 به ایران بازگشت.

پارسی‌پور نویسندگی را از 13 سالگی آغاز کرد و از 16 سالگی داستان‌هایش با نام مستعار در گاهنامه‌های گوناگون به چاپ می‌رسید. نخستین رمان او سگ و زمستان بلند نام دارد که در تابستان 1353 کار نوشتن آن پایان یافت.

پارسی‌پور همچنین در تلویزیون ملی ایران تهیه‌کننده برنامه «زنان روستایی» بود و در بهمن 1353 در اعتراض به اعدام خسرو گلسرخی و کرامت‌الله دانشیان و دستگیری نویسندگانی مانند غلامحسین ساعدی، هوشنگ گلشیری، فریده لاشایی و پرویز زاهدی در قبل از انقلاب از تلویزیون رژیم استعفاء داد. مدتی پس از استعفاء او را بازداشت کردند و 54 روز را در زندان سپری کرد. پس از زندان به فکر مهاجرت به کانادا افتاد اما با وقایع انقلاب از مهاجرت منصرف شد و در میهن ماند. پس از آن در اَمرداد 1360 با اینکه خود وابسته به هیچ سازمان سیاسی نبود، به خاطر همراه داشتن نشریات متعلق به برادرش در خودرو، هنگام ملاقات با خواهر زندانیش دستگیر شد و برای 4 سال دیگر به زندان افتاد.

خانم پارسی‌پور پس از آزادی از زندان، به کار ترجمه و تأسیس کتاب‌فروشی در زیرزمینی در خیابان سنایی مشغول شد. بعد از چاپ کتاب زنان بدون مردان، کمیته منکرات او را احضار کرد و دربارهٔ کتاب و اینکه چرا از بکارت نوشته است او را بازجویی و زندانی کردند. پس از آن اتفاق شهرنوش به آمریکا مهاجرت کرد.

در مصاحبه‌ای که واکنش‌های بسیاری برانگیخت، پارسی‌پور عنوان کرد که با صیغه (متعه) موافق است و اگر مردهایی هستند که از این قانون سوءاستفاده می‌کنند، مسئله‌ای دیگر است که باید جداگانه بررسی شود.

آثار
شناخته‌ترین کارِ پارسی‌پور در ایران طوبا و معنای شب و بیرون از ایران زنان بدون مردان است.

رمان‌ها
سگ و زمستان بلند (1355)
طوبا و معنای شب (1368)
عقل آبی (1371)
ماجرای ساده و کوچک روح درخت (1378)
شیوا (1378)
بر بال باد نشستن (1381)
کمی بهار (1398)
مجموعه داستان
تجربه‌های آزاد (1357 بازچاپ در 1371)
آویزه‌های بلور (مجموعه داستان 1356)
زنان بدون مردان (1368)
آداب صرف چای در حضور گرگ (1372)

سایر تالیفات
توپک قرمز (داستان کوتاه 1348)
ماجراهای کوچک
خاطرات زندان
گرما در سال صفر (1382)

ترجمه‌ها
شکار جادوگران در دهکده سلیم (شرلی جکسن)
پیراروانشناسی
از کنفسیوس تا راه‌پیمایی دراز دلفین دولرس
تاریخ چین (چهار جلد)
لائودزه و مرشدان دائویی (ماکس کالتن مارک)
داستان‌های مردان تمدن‌های مختلف
صخره تانیوس از امین معلوف
درخواست کمک مردمی (1397)
در اسفند 1397 پارسی‌پور با انتشار ویدئویی در فیس‌بوک درباره مشکلات مالی‌اش در سن 73 سالگی نوشت. در این ویدئو او توضیح می‌دهد که از پس هزینه‌های زندگی بر نمی‌آید. این ویدئو واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت و موجب شد تعدادی از چهره‌های فرهنگی، پویشی اینترنتی برای کمک به این نویسنده‌ی مشهور راه‌اندازی کنند. این پویش 4 روز بعد با 30960 دلار تکمیل شد.

افتخارات
دکتری عالی ادبیات افتخاری از دانشگاه براون، 2010

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:
shahrnushparsipur@

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید


گالری تصاویر:

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاط و خوشنویس هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان تصویرگر هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان معماری هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان مدلینگ هنرمندان صداپیشه بنر هنرمندان نمایش
اینستاگرام گالری لیلیت