علیرضا سمیع آذر

Alireza Samie'azar

علیرضا سمیع آذر

 تخصص/مهارت:

طراح و نقاش

 معرفی/ بیوگرافی:

علیرضا سمیع آذر (به انگلیسی: Alireza Samie Azar) هنرمند ایرانی، متولد 1340 در تهران است.

آقای علیرضا سمیع آذر نویسنده و پژوهشگر تاریخ هنر اهل ایران است. وی در میان سال‌های 1376 تا 1384 (1999 تا 2005 میلادی)، در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، مدیر موزه هنرهای معاصر تهران بود. دوره ریاست وی بر این موزه همراه بود با بازتر شدن فضای و هنری ایران و نشان دادن دوبارهٔ گنجینه آثار آن موزه. سمیع آذر نشان افسری نظام هنر و ادبیات دولت فرانسه را دریافت کرده‌است. او همچنین نشان طلای انجمن ملی هنر آمریکا را به پاس تلاشش در تشویق و گسترش هنر دریافت کرده‌است. او همچنین از موسسین حراج تهران است.

زندگی‌نامه
علیرضا سمیع آذر در سال 1340 به دنیا آمد و در سال 1369 در رشته معماری از دانشگاه تهران دانش‌آموخته شد. او در 1375 از رساله دکترای خود در زمینه معماری در دانشگاه مرکزی انگلستان دفاع کرد.
مدیریت سمیع آذر بر موزه، همراه شد با افزایش همکاری‌های هنری میان موزه هنرهای معاصر و دیگر نهادهای هنری در سراسر جهان. پرویز کلانتری سمیع‌آذر را کسی می‌داند که پنجره هنر ایران را به سوی دنیا گشوده و توانسته است هنر آن کشور را از انزوای و فرهنگی بیرون بیاورد.

از جمله منصب‌های هنری سمیع آذر می‌توان به ریاست گروه پژوهش هنر دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران (1384–1375) و ریاست فرهنگسرای نیاوران (1362–1361) اشاره کرد. وی همچنین حراج تهران را از سال 1391 به صورت نهادی مستقل و خصوصی بنیان نهاد.

کتاب‌ها
تألیف
تاریخ هنر معاصر جهان: اوج و افول مدرنیسم، 1388
انقلاب مفهومی، 1391

ترجمه
ادوارد لوسی‌اسمیت، مفاهیم و رویکردها در آخرین جنبش‌های هنری قرن بیستم
ادوارد لوسی‌اسمیت، جهانی شدن و هنر جدید

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت

error: هشدار ⚠️ محتوا محافظت می‌شود