محمدرضا جودت

MohammadReza Jodat

محمدرضا جودت

 تخصص/مهارت:

طراح و معمار،

 معرفی/ بیوگرافی:

محمدرضا جودت (به انگلیسی: Mohammad Reza Jodat) هنرمند ایرانی، متولد سال 1318 در اردبیل است.

آقای محمدرضا جودت در شش سالگی به همراه خانواده به تهران مهاجرت می کند و دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران می گذراند. او در سال 1340 در دانشکده هنرهای زیبا رشته‌ نقاشی را ناتمام رها کرده و وارد رشته‌ معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) می شود. محمدرضا جودت عضو هیأت علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، صاحب امتیاز و مدیرمسئول فصلنامه معماری ایران (ما) و مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور جودت و همکاران بوده است. وی دارای کارشناسی ارشد مهندسی معماری از دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی(ملی سابق) و عضو هیأت امنای انجمن مفاخر معماری ایران است. ایشان بیش از سی سال در دانشکده معماری دانشگاه شهید بهشتی تدریس نموده اند. در دانشگاه علاوه بر درس‌های عملی و داشتن آتلیه، تدریس یک درس نظری به نام تاریخ معماری معاصر برعهده‌ ایشان بود.

از محمدرضا جودت به عنوان یکی از بنیانگذاران معماری مدرن ایران نام می برند. در کارنامه فعالیت‌های ایشان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– بنیانگذاری و مدیریت تالار ایران (قندریز)
– تألیف و ترجمه چندین کتاب و مقاله در حوزه هنر و معماری
– طراحی معماری دانشکده­‌های پزشکی و پیراپزشکی سمنان و سنندج
– سالن آمفی تئاتر بندرعباس

درباره تالار ایران «قندریز»
محمدرضا جودت در مصاحبه منتشر شده در وبسایت معمارنت، به این تالار اشاره می نماید.
“از فعالیت‌های عمده‌ای که تاکنون داشتم یکی بنیانگذاری و اداره‌ تالار ایران یا تالار «قندریز» بود که از سال 1343 تا 1357 یعنی شروع انقلاب طول کشید. البته بنیانگذارانش 12 نفر بودند اما همان سال اول 9 نفر کناره‌گیری کردند و یک نفر از آن سه نفر به جا مانده هم طی یک تصادف رانندگی به نام آقای «منصور قندریز» فوت کرد؛ که ما به احترام ایشان نام تالار ایران را تبدیل کردیم به تالار «قندریز» و بعد از آن ما دو نفر یعنی آقای پاکباز و من، به مدت شانزده سال این تالار را اداره می‌کردیم. در این تالار ما متجاوز از 150 نمایشگاه برگزار کردیم. البته این تالار از اولین گالری هایی بود که فعالیت دربارۀ آثار همه هنرهای تجسمی را دربرمی‌گرفت؛ از نقاشی و مجسمه‌سازی گرفته تا گرافیک و عکاسی و هرچه در این زمینه بود. همزمان یک مدتی انتشارات داشتیم و در عرض 16 سال متجاوز از 30 جلد کتاب و جُنگ و مجله منتشر کردیم. اما بعد به علت پیش آمدن مقدمات انقلاب تصمیم گرفتیم که بطور موقت فعالیتمان را قطع کنیم و بعد هم صلاح ندیدیم که ادامه دهیم. اما پس از آن در حدود 12 یا 13 سال پیش آقای «مراد ثقفی» که مجله‌ی گفتگو را درمی‌آورد و گرافیست مجله‌اش هم آقای ممیز بود؛ با پی‌گیری تاریخچه کانون نویسندگان متوجه شده‌ بود که اولین جلسات این کانون در تالار «قندریز» برپا شده و فکر می‌کرد که منظور چیزی شبیه به تالار چلوکبابی است. اما بعد از آنکه متوجه شده بود نزد ما آمد و گزارش خوبی درباره‌ تالار در شماره‌ی 12 یا در این حدود همان مجله چاپ کرد و در آن نقاط قوت و ضعف ما را در طول آن سال‌ها به نقد کشید.”

محمدرضا جودت در کارنامه خود 7 جلد کتاب در سری مجموعه مقاله‌های معماری و شهرسازی با عنوان‌های زیر دارد:
– تو معماری را ترسیم می‌کنی و لی من آن را می‌سازم
– معماری دیکانستراکشن، معماری و دیکانستراکتیویست
– نومدرن‌ها کجایند؟
– معماری قدیم و جدید ژاپن
– ده پرسش از 8 معمار
– شش مفهوم در معماری معاصر
– هنر معماری فضا در عصر الکترونیک

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:

• اینستاگرام:
محمدرضا_جودت

• رویدادهای جاری:

📅 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• کد QR:

📲 جهت دسترسی سریع و اشتراک‌گذاری آسان، این کد را با تلفن‌های هوشمند اسکن نمائید

قابل توجه

قابل توجه: این صفحه بصورت بازنشر شده است. درصورت لزوم به تغییر یا حذف، لطفاً درخواست خود را طبق «قوانین و مقررات پلتفرم لیلیت»، از طریق بخش «تماس با ما» اعلام نمائید، تا در اسرع وقت توسط بخش تحریریه موردبررسی و اقدام مقتضی قرارگیرد.

بیوگرافی

★ lilit-chat

اَپ لیلیت

دریافت رایگان اپلیکیشن لیلیت