انیک شفرازیان

Anik Shefrazian

تخصص:

هنرپیشه، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون،

معرفی:

آنیک شفرازیان (به انگلیسی: Anik Shefrazian) هنرمند ایرانی، متولد 1289 در اصفهان و درگذشته 1375 در تهران است.

خانم آنیک شفرازیان (به ارمنی: Աննիկ Շաֆրազեան) با نام هنری آنیک (به ارمنی: Աննիկ) هنرپیشه تئاتر، سینما، تلویزیون ارمنی‌تبار اهل ایران بود.

آنیک در فیلم‌هایی چون ضربت، شازده احتجاب، کلاغ، شطرنج باد، نقطه ضعف، آفتاب نشین‌ها، هامون، شب بیست‌ونهم، شقایق و پرواز بخاطر بسپار بازی کرد و در ششمین جشنواره فیلم فجر به خاطر ایفای نقش در سرزمین آرزوها (مجید قاری‌زاده) موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین نقش دوم زن شد.

در سال 1289 در جلفای اصفهان به دنیا آمد. در ابتدای دههٔ 1320 به گروه‌هایی تئاتری پیوست و نقش‌هایی فرعی را در نمایش‌هایی که در آبادان اجرا می‌شدند، بازی کرد. پس از نقل مکان به تهران، با ساموئل خاچیکیان و آرمان آشنا شد که حاصلش، بازی در نمایش‌های گروه‌های تئاتری ارمنیان تهران بود.

آنیک پس از ورود به سینما، در فیلم‌های معدودی حاضر شد و به‌طور عمده در آثار سینمائی شماری از معتبرترین کارگردانان سینمای ایران بازی کرد که از آن میان، می‌توان به داریوش مهرجویی، بهرام بیضایی، بهمن فرمان‌آرا و محمدرضا اصلانی اشاره کرد. آنیک نخستین فیلمش را کمی دیر در 1343 با ایفای نقش در ضربت، ساموئل خاچیکیان بازی کرد. سپس در 1347 در فیلم خاچیکیان به نام جهنم سفید نیز جلوی دوربین رفت. با کارگردانان معتبری همکاری کرده‌است. برخی از فیلم‌هایی که در آن حضور یافته‌است عبارتنداز: درشکه‌چی (نصرت کریمی، 1350)، شاهزاده احتجاب (بهمن فرمان‌آرا، 1353)، شطرنج باد (محمدرضا اصلانی، 1356)، کلاغ (بهرام بیضایی، 1357)، هامون (داریوش مهرجویی، 1369) و … بازی آنیک در نقش «مادربزرگ حمید هامون»، یکی از ماندگارترین نقش‌آفرینی‌های او در سینما است.

بازی در فیلم سینمائی پرواز بخاطر بسپار در سال 1371 به کارگردانی حمید رخشانی، آخرین حضور آنیک بر پرده نقره‌ای سینمای ایران بود.

پیری و درگذشت
سال‌های آخر عمرش را در آسایشگاه (خانه سالمندان) کهریزک در تنهایی سپری کرد. وی در روز 8 دی ماه 1375 در سن حدود 90 سالگی در همانجا درگذشت.

آثار
در طول فعالیت هنری خویش در سینما در بیش از چهل فیلم به اجرای نقش پرداخت که بیشتر آن‌ها از آثار ساموئل خاچیکیان بودند.

• آدرس:

• تلفن:

• وبسایت:
صفحه در ویکی‌پدیا

• اینستاگرام:

• رویدادهای جاری:

🗓 درحال حاضر رویدادی موجود نمی‌باشد

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید


گالری تصاویر:

مرتبط:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاط و خوشنویس هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان تصویرگر هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان معماری هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان مدلینگ هنرمندان صداپیشه بنر هنرمندان نمایش
اینستاگرام گالری لیلیت