پریسا عباسی

Parisa Abbasi

تخصص:

نقاش، طراح، مدرس و…

معرفی:

پریسا عباسی (به انگلیسی: Parisa Abbasi) استاد و هنرمند نقاش و طراح متولد، سال 1364 در اهواز است.

آثار خانم پریسا عباسی، مفهومی و معناگرا می‌باشند و ناخودآگاه بیننده را به فکر وا می‌دارد، شمایلی از کرگدن‌هایی که معلوم نیست در کجا و در چه موقعیت زمانی قرار دارند اما درحالتی نامتعارف و غیر قابل توصیف در تصویر جای گرفته اند. بطوری که ممکن است ساعت‌ها به یک طراحی که در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد بنگرید و هر کسی برداشت شخصی خود را از آثار این هنرمند خلاق داشته باشد.

تحصیلات:
دیپلم نقاشی از هنرستان معتمد اصفهان 1383
لیسانس نقاشی از موسسه آموزش عالی بزرگمهر اصفهان 1387-1391
و…

سوابق:
مدرس کلاس‌های گروهی و خصوصی نقاشی از سال 1392 تا به امروز
نمایشگاه گروهی در گالری اتاق آبی اصفهان 1392
نمایشگاه گروهی در گالری تکش اصفهان 1393
و…

” گزیده‌ای دربارهٔ کرگدن در هنر “
اوژن یونسکو، متفکر هوشمند فرانسوی و نمایشنامه‌نویس معروف، حدود نیم‌قرن پیش نمایش‌نامه‌ای با عنوان «کرگدن» نوشت که جلال آل احمد آن را به فارسی ترجمه کرده است. ‌«کرگدن » سمبل انسان نظام توتالیتری و محصول بلافصل فرهنگ حاکم بر آن نظام است. نظامی که به زعم اوژن یونسکو اشیا و انسان‌ها در نظم و روابطی نامتعادل و غیر انسانی تبدیل به کرگدن خواهند شد که همهٔ دست‌آوردهای تاریخی، ‌فرهنگی و تمدنی تاریخ حیات بشری را که نتیجهٔ رنج‌ها مساعی و تلاش‌های بی وقفهٔ میلیون‌ها سال زندگی مشقت بار است، له و سرکوب می‌کند.

کرگدن، پستانداری است غول پیکر و عظیم الجثه با شاخی قطور در نوک پیشانی و پاهای نیرومند و سنگین که حرکت و طرز راه رفتنش هول آور، مخرب و ویران گرانه است که هر چه را بر سر راهش ببیند، له، نیست و نابود و منهدم می‌کند. در واقع کرگدن نماد تخریب، ویران سازی، انهدام و نیستی است.

در نظام توتالیتری آدمیان، موجوداتی، کج، بدقواره، سرشار از کمپلکس‌های سرشار، و عقده‌های رنگارنگ، متجسس در امور فردی و شخصی دیگری، سودجو، منفعت‌طلب افراطی و غیرمعقول، طمع‌کار و آزمند، پست و ذاتاً گدامنش، حقیر، خشن، بی‌احساس و سنگ‌واره تربیت می‌شوند.

انسانِ کرگدنی دارای سائقه‌های شدید دگرآزاری و خودآزاری است. اگر چه این موجود تنزل‌یافته از مقام والای انسانی و درمانده و ناتوان و فاقد خصوصیت و فضایل انسانی و درهم ریختهٔ باطنی، در ظاهر به علت پیوندی که با دیگر هم‌جنسان خود دارد بر نومیدی و تنهایی درونی غلبه می‌یابد، لیکن موجودی مستاصل و ساقط شده است. این موجود به علت فقر مادی و فقدان آموزش و تربیت اصولی و اخلاقی و خانوادگی و عدم اشباع روانی و عاطفی در حریم خانواده و ناکامی و سرخوردگی‌های فردی و تحصیلی و اجتماعی،‌ به‌شدت دچار سرخوردگی و واخوردگی‌های باطنی است که دایم از شانتاژهای گروهی و خارجی پر و خالی می‌شود و به عنوان یک شی و ابزار خشونت در پنجهٔ بی‌رحم گردانندگانش مورد سوء‌استفادهٔ آگاهانه قرار می‌گیرد. روان‌شناسان و روان‌کاوان بر این باورند که افراد شکنجه‌گر و حاملان ارعاب و ترور و خشونت و جنایت غالباً افرادی از این سنخ (type) آدمیان هستند.

اوژن یونسکو با تجربهٔ شرایط سیاسی- اجتماعی آلمان نازی و با دقت و ظرافت‌اندیشی روان‌کاوانه که نشانهٔ وسعت دانش شناخت انسانی او است،‌ با تحلیل موشکافانه از یک فاجعهٔ عمیق تاریخی، اجتماعی و انسانی سخن می‌گوید. فاجعه‌ای که در قالب ایدئولوژی آرمان‌گرایانه و توسعه‌طلبانهٔ ناسیونال ـ راسیستی جنس پوپولیسم ابتدا در حزب نازی و فاشیسم و فرانکیسم و سپس در چهرهٔ خشن استالینیسم و اردوگاه‌های کشتار روشن فکران ظهور یافت و می‌رفت تا تمام کرهٔ ارض را در بر گیرد. یونسکو با بهره‌گیری از فرهنگ تمثیلی و استعاری طبیعت‌گرایانهٔ اندیشه‌های عمیق انسان‌شناختی و جامعه‌شناختی خود را که مبتنی بر دانشی وسیع در زمینهٔ روان‌کاوی و ادبیات و هنر بود، به صورت نمایشنامه ارایه کرد تا با عینیت بخشیدن به واقعیتی هولناک آن را به وجدان آگاه زمان منتقل سازد. وی در پردهٔ سوم نمایش‌نامهٔ کرگدن می‌گوید:
«هیچ جامعه‌ای نتوانسته است اندوه بشری را از میان بردارد و هیچ نظم سیاسی نمی‌تواند ما را از رنج زیستن خلاص کند.»

خانم پریسا عباسی دربارهٔ آثارش چنین می‌گوید: ” ابزار بیانی من بعد از سالها کار کردن به استفاده از مداد طراحی سوق پیدا کرد. فضای شکل گرفته در کارها فضاییست خالی به همراه سوژه‌هایی که هر کدام به یک اندازه نقش و قدرت دارند. فضایی با محوریت حیوانات در غالب عنصری مردانه. ”

وی با بهره گیری از استعاره‌ها و نمادها آثاری را با مضامین فرهنگی و اجتماعی خلق می‌کند که نگاه و تفکر بیننده را مجذوب و مشغول می‌نماید و تا امروز توانسته در این زمینه بسیار موفق باشد.

“شما را به دیدن نمایشگاه آثار ایشان دعوت می‌نمائیم”

• آدرس:

• اینستاگرام:
parisa_abasiii@

• رویدادهای جاری:

کرگدن ¦ نمایشگاه آثار پریسا عباسی

• رمزینه:

📲 جهت اشتراک گذاری آسان با تلفن‌های هوشمند، این کد را اسکن نمائید

گالری تصاویر:

هنرمندان ایرانی بزرگان و پیشکسوتان هنر هنرمندان خانم هنرمندان آقا هنرمندان نقاش هنرمندان عکاس هنرمندان خطاط و خوشنویس هنرمندان مجسمه ساز هنرمندان صنایع دستی هنرمندان تصویرگر هنرمندان هنر دیجیتال هنرمندان معماری هنرمندان بازیگر هنرمندان چهره پرداز هنرمندان نمایش عروسکی هنرمندان مدلینگ هنرمندان صداپیشه بنر هنرمندان نقاش
اینستاگرام گالری لیلیت